Styczniowa edycja konkursu „Rudzkie Smaki” rozstrzygnięta! Jej laureatem został Adam Podgórski z Rudy Śląskiej. Zwycięski przepis to receptura na śląskie knedle robione z czerstwego pieczywa. – To proste i pyszne danie śląskiej kuchni, choć może już trochę zapomniane – mówi Michał Kaczmarczyk, ambasador konkursu. W lutym urząd miasta czeka na propozycje wielkanocnych specjałów. Przepisy można przesyłać do końca miesiąca.
4 czerstwe bułki (kajzerki lub inne), ¾ szklanki mleka, 1 cebula, 1 jajo kurze, ½ pęczka zielonej pietruszki albo koperku, 2 łyżki mąki pszennej, oliwa z oliwek, sól, pieprz czarny mielony.
Wykonanie:
Bułki pokroić na kawałki, zalać mlekiem i odstawić do napęcznienia. Obraną cebulę drobno posiekać, zrumienić na złoty kolor na patelni na rozgrzanej oliwie, dodać do namoczonych bułek. Wsypać mąkę, wbić jajko, oprószyć solą i świeżo zmielonym pieprzem, dodać posiekaną natkę pietruszki lub koperku. Wyrobić jednolitą masę. Uformować niewielkie kulki (wielkości tradycyjnych klusek śląskich). Gotować na wolnym ogniu w osolonej wodzie przez 8 – 10 minut, wybrać łyżką cedzakową. Podawać z sosami: mięsnym, pomidorowym, grzybowym – zależnie od upodobania, albo okraszone podsmażonym boczkiem. Mogą także stanowić dodatek do dań mięsnych.
Śląskie kotlety z czerstwego chleba
Składniki:
50 dag czerstwego chleba pszennego, razowego lub mieszanego, mleko, 1 jajo kurze, 2 cebule, 1 żółta papryka, sól, pieprz czarny mielony, słodka papryka mielona, chili, bazylia, zioła prowansalskie, 3 ząbki czosnku, bułka tarta do panierowania, olej do smażenia.
Wykonanie:
Pieczywo pokroić na kawałki, zalać mlekiem, odstawić na kilka minut do napęcznienia. Masę chlebową odcisnąć w dłoniach, przełożyć do miski. Obrane i drobno posiekane cebule zrumienić na złoto na rozgrzanym oleju, dodać drobno posiekaną paprykę żółtą, dusić razem do miękkości, wystudzić. Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę, dodać do masy chlebowej razem z podsmażoną cebulą i papryką, oprószyć solą, świeżo zmielonym pieprzem i pozostałymi przyprawami, wbić jajo, wyrobić jednolitą masę. Gdyby była zbyt rzadka, zagęścić tartą bułką. Z masy formować owalne kotleciki, panierować w tartej bułce, smażyć ma złoty kolor na gorącym oleju. Podawać jako samodzielne danie z różnorodnymi surówkami, jako dodatek do barszczu, albo jako podstawę dań obiadowych z duszonymi mięsami.