Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru. To wspaniała okazja, by przyjrzeć się teatralnym kulisom i temu, co kryje się w ich tajemnych zakamarkach. To, co widzimy na scenie w trakcie spektaklu, wymaga wielu przygotowań, prób. Przyjrzymy się im czujnym okiem, a raczej głosem. Gościem Salonu Artystycznego bowiem będzie słynny śląski baryton Ireneusz Miczka. Spotkanie odbędzie się w MDK „Koszutka” 27 marca o godzinie 17:00.
Wykształcony klasycznie nie ogranicza się tylko do muzyki poważnej. Aktywność zawodowa i pasje Ireneusza Miczki wykraczają poza sceny operowe. Artysta ujmuje pięknie brzmiącym, ciepłym głosem i naturalnością.
Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Technikę wokalną doskonalił na międzynarodowych kursach wokalnych.
Jest laureatem I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Moniuszkowskim w Łodzi, zdobywcą II nagrody na II Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach, laureatem IV-go Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. Jest także finalistą XXXV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonina Dvoraka w Karlovych Varach oraz zdobywcą nagrody dla wyróżniającego się barytona na III Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie.
Zadebiutował partią Figara w Cyruliku sewilskim na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego w 2002 roku. Jego występ spotkał się z najlepszymi recenzjami krytyków muzycznych a spektakl w reżyserii Jacka Chmielnika został uznany za jedno z najlepszych współczesnych wykonań dzieła G. Rossiniego.
Z Gliwickim Teatrem Muzycznym związany jest do dziś występując spektaklach operowych, operetkowych i musicalowych. Kreuje partie w takich spektaklach jak: Cosi fan tutte W. A. Mozarta (Guglielmo, Don Alfonso), Cyrulik sewilski G. Rossiniego (Figaro), Verbum Nobile (Stanisław) i Straszny dwór (Miecznik) S. Moniuszki, Faust C. Gounoda (Walenty), Carmen G. Bizeta (Escamillo, Dancairo), Traviata G. Verdiego (Germont), Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego (Oniegin), „Borys Godunov” M. Musorgskiego (Mikiticz Pristaw), Krakowiacy i Górale W. Bogusławskiego (Bardos), Zemsta nietoperza J. Straussa (Falke, Frank), Wesoła wdówka F. Lehára (Mirko Zeta), Domek trzech dziewcząt F. Schuberta (Bruneder), Noc w Wenecji J. Straussa (Giorgio Testaccio), Orfeusz w piekle J. Offenbacha (Mars), Ptasznik z Tyrolu K. Zellera (Schneck), Carmina Burana C. Orffa oraz roli musicalowych w Oklahomie! R. Rodgersa (Jud Fry), Dźwiękach muzyki R. Rodgersa (Kapitan Georg von Trapp) oraz Kotach A. L. Webera.
Od 2006 roku współpracuje z Operą Wrocławską, od 2010 z Operą Śląską w Bytomiu. Jako solista związany był z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.
W spektaklach operowych realizowanych w Gliwickim Teatrze Muzycznym poza kreowaniem partii scenicznych pełni również funkcję asystenta reżysera.
Szeroki repertuar obejmujący także pieśni i oratoria prezentuje na koncertach w kraju i za granicą. Koncertuje wspólnie z Ireną Santor, co daje mu okazję wykonywania również repertuaru rozrywkowego. Występuje ze znakomitym duetem fortepianowym – Czesławem Majewskim i Januszem Tylmanem. Jest częstym gościem festiwali muzycznych m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” w Cieszynie, Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
Na swoim koncie artysta ma nagrania dla Telewizji Polskiej, realizacje płytowe oraz DVD opery „Carmen” G. Bizeta (z udziałem Małgorzaty Walewskiej i Marcello Bedoniego, 2008) – spektakl otrzymał Złotą Maskę – dla najlepszego spektaklu roku.
Zapowiada się magiczna rozmowa wypełniona muzyką i wspomnieniami zza kulis między innymi Gliwickiego Teatru Muzycznego, na którego deskach sceny artysta wcielał się w rozmaite ciekawe postaci. W programie spotkania przewidziany jest mini recital ze śpiewem przy dźwiękach fortepianu. Pochylimy się także nad zagadnieniami dotyczącymi pracy w teatrze oraz wspólnie zastanowimy się, w jakim kierunku zmierza dziś sztuka teatru.
Zapraszam na spotkanie
Hanna Grabowska-Macioszek