Być może tytuł lekko przesadzony, infantylny i dziwny w kontekście kanalizacji, ale jej brak może przysporzyć nie lada trudności.
Dziś bardzo trudno nam chyba uwierzyć – szczególnie komuś, kto mieszka w budownictwie wielomieszkaniowym, w centrum ogromnego miasta, stolicy Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – czym może być brak kanalizacji. Kiedy słyszymy, że komuś przysparza to kłopotu, czy jest uciążliwe, wydaje się to niemal wirtualne. Od razu w naszej wyobraźni pojawiają się jakieś nieprawdopodobne obrazy peryferyjne…
A tymczasem taka sytuacja w pięknym i coraz prężniej rozwijającym się Ustroniu. Bywając w centrum uzdrowiska, też tak trochę trąci to bajką. Ale nie, jest to prawda. Otóż są w tej urokliwej górskiej miejscowości obszary dotąd nieskanalizowane, a zatem borykające się z problemami z tym związanymi. Nie ma jednak sytuacji bez rozwiązań, a na wiele z nich jest tylko jedno: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej!
Instytucja tym razem wychodzi naprzeciw i wspiera finansowo Gminę Ustroń. I robi to w ramach Programu Budowy Kanalizacji Sanitarnej na terenach poza Aglomeracją. Dzięki temu mieszkańcy rejonu ulic ul. Obrzeżnej, Komunalnej i Cieszyńskiej doczekają się kanalizacji. Umowy na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w obrębie tych ulic podpisał prezes WFOŚiGW w Katowicach – Mateusz Pindel oraz Burmistrz Miasta Ustroń – Paweł Sztefek.
Forma dofinansowania to dotacja (50%) i montaż finansowy nieumażalnej pożyczki (50%). – To kolejny bardzo dobry dzień w siedzibie naszego Funduszu – mówił Mateusz Pindel. – Ważna umowa na dofinansowanie kluczowej dla Ustronia inwestycji. Jej wartość to 4 mln, 300 tys. złotych. Kwota, którą dofinansuje Fundusz to ponad 3 mln, 278 tysięcy złotych – zaznaczał prezes WFOŚiGW.
Inwestycja obejmuje budowę 6 288 metrów kanalizacji. Ponadto dwóch przepompowni ścieków i co najważniejsze – do tejże sieci zostanie podłączonych 55 budynków, 220 osób skorzysta zatem na tej realizacji.
Jest to niewątpliwie powód do wielkiej radości zarówno dla włodarzy Ustronia, jak i samych mieszkańców. Wcześniej ten bowiem rejon Ustronia nie był skanalizowany i jego mieszkańcy dopominali się o to od dawna. – Dzięki temu dofinansowaniu skanalizujemy taką dzielnicę miasta, w której mieszkańcy chcieli tego od wielu, wielu lat – mówi burmistrz Ustronia Paweł Szfefek. – To udało się tylko dzięki dobrej współpracy z WFOŚiGW. Myślę, że mieszkańcom ta realizacja się należy, a pozytywne jej skutki odczują już niebawem. Patrząc na to, że Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową, że leży na terenie podgórskim tak kanalizacja tu jest jeszcze bardziej istotna – stwierdza.
Ustroń pięknie zmienia się na przestrzeni lat. Wizerunkowo równa do europejskich standardów. Te metamorfozy wspaniale się obserwuje. Odwiedzając dziś miasto i mając w pamięci to, jak prezentowało się te 40 lat temu, nie chce się wierzyć, że to ten sam Ustroń. Nowoczesność współgra z pejzażem i naturą, nie zakłócając tym samym estetyki i klimatu beskidzkiego krajobrazu. To mądrość projektantów, włodarzy, których działania przebiegają bez szkody dla górskiej przyrody i środowiska. Jak powiedział Paweł Sztefek, dzieje się tak też za sprawą innych niż kanalizacyjne inwestycje. Warto tu wymienić Zielone Pracownie, Ekopracownie pod chmurką, czy Zielone Przestrzenie. I jak zapowiedział, to nie jedyne starania samorządu, by współpraca z Funduszem nadal owocnie się rozwijała.
Umowa ta to wspaniały i warty naśladowania przykład znakomitej współpracy pomiędzy Funduszem a jednostkami samorządu terytorialnego. Jak poskreśla Mateusz Pindel środki w Funduszu są na tego typu i inne przedsięwzięcia. Wystarczy po nie tylko śmiało sięgać. – Bardzo się z tej współpracy cieszę. Ten konkretny program dotyczący spraw kanalizacyjnych trafia w realne potrzeby samorządów i został wypracowany wskutek konsultacji z nimi – kwituje.
A ja przy okazji najbliższej wizyty w okolicy Ustronia chętnie sprawdzę, jak się ma inwestycja i czy ulubione logo Funduszu na nowej tablicy może wkrótce trafić do naszej wakacyjnej Galerii Szlakiem Tablic WFOŚiGW…
Hanna Grabowska-Macioszek
Warto pamiętać! UWAGA! Jeszcze do 12 czerwca trwa nabór w Programie „OZE na start” dla przedsiębiorców!
To szansa na inwestycje w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla firm. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Ostateczny termin naboru ! Uwaga! Do 12 czerwca tego roku. Decyduje data wpływu wniosku.
Na co można otrzymać wsparcie?
– instalacje fotowoltaiczne do 100 kW
– pompy ciepła do 100 kW
– magazyny energii
– stacje ładowania pojazdów elektrycznych
– zakup samochodów elektrycznych
Kto może skorzystać?
– przedsiębiorcy z województwa śląskiego
Jaki jest poziom dofinansowania?
– nawet do 100 % kosztów kwalifikowanych
– dotacja do 30 % (maks. 350 tys. zł) + pożyczka
Lub
– dotacja do 15 % (maks. 100 tys. zł)
Program „Oze na start” to inwestycja w energię przyszłości i perspektywa obniżenia kosztów działalności oraz rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o założenia ekonomiczne i ekologiczne w jednym.
Szczegóły i wnioski: www.wfosigw.katowice.pl