To tak przy okazji wiosennych porządków… Ale nie tylko tych naszych domowych. W regionie bowiem służby sprzatające, pracownicy zakładów zieleni miejskiej przygotowują się na nadejście wiosny.
I takie obrazki, kiedy zwarta ekipa z grabiami I łopatami przemierza przestrzenie naszych miast tradycyjnie o tej porze roku, to jakby stały element miejskiego pejzażu. Jak pokazują lata ubiegłe, po zimie, zawsze jest co sprzątać. Natomiast tegoroczna – z deficytem śniegu – nie zaskoczyła zbytnio niespodziankami, które wraz z roztopami wylazły spod białej pokrywy. Niemniej zdarzają się i takie ciekawostki, na które można natrafić, wybierając się na wycieczkę do lasu. W tym konkretnym przypadku: Uroczysko Buczyna, dwie zrośnięte sosny i okolica. Spacer dobiegł końca w połowie drogi do celu, bo kto chciałby kontynuować spacer po wysypisku. Ilość śmieci, ogromna. Sami zobaczcie! Za każdym razem, gdy widzę podobne „zjawiska” zastanawiam się, co ludzie mają w głowach? I jak im nie jest wstyd? Tu ku pamięci zacytuję popularne hasło, które można napotkać w większości szaletów publicznych: „Żądasz czystości, zachowaj ją sam”. Prawda, jakie uniwersalne? Pasuje zarówno to toalety, jak i do lasu. Przydałoby się wywiesić podobne. Jak bardzo? Pokazuje to przykład jednego z pól namiotowych! Na pocieszenie, choć słabe, nie tylko zatem w obszarze naszego województwa dzieją się takie sytuacje. A tu to przecież Bory Tucholskie, które słyną z walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Czy widok ze zdjęcia zachęca do wypoczynku w tamtej okolicy? Śmiem wątpić.
Foto: Katarzyna Głuch-Juszkiewicz

Foto: HGM
Tymczasem w Mysłowicach trwa kampania ekologiczna pod hasłem „BądźMY w porządku”. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat kluczowych zagadnień ochrony środowiska. Jest podzielona na cztery główne obszary tematyczne: gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa, szeroko pojęta ochrona przyrody oraz walka ze smogiem.
Co kryje się pod poszczególnymi tematami?
Gospodarka odpadami – jak skutecznie segregować śmieci, zmniejszyć ilość odpadów i promować recykling?
Gospodarka wodno-ściekowa – dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne i jak dbać o jej jakość?
Przyroda – jak chronić lokalne ekosystemy, dbać o zieleń i wspierać zwierzęta?
Walka ze smogiem – jakie działania możemy podjąć, aby poprawić jakość powietrza?
W ramach kampanii zaplanowano liczne działania edukacyjne, warsztaty, akcje społeczne oraz współpracę z lokalnymi instytucjami i mieszkańcami. Każdy może włączyć się w inicjatywę i razem z nami tworzyć bardziej przyjazne środowisko! Bądźmy w porządku – dla siebie, dla innych, dla przyszłych pokoleń!
W Katowicach z kolei tradycyjnie też odbywają się akcje sprzątania śmieci przez mieszkańców – między innymi „SprzątaMy”. Organizatorami są Urząd Miasta Katowice oraz działające na rzecz ekologii, integracji społecznej i promocji kultury Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Akcja przebiega etapowo. Mieszkańcy najpierw zgłaszają tereny w mieście do posprzątania. Następnie wyłaniane są te obszary w drodze głosowania. Na terenach, które zyskują największą liczbę głosów, organizowane są potem wydarzenia, które łącza w sobie zbieranie śmieci, integrację lokalnej społeczności oraz edukację.
Zaznaczmy, że WFOŚiGW od zawsze wspiera akcje dotyczące szeroko rozumianych śmieci. Angażuje się w edukację, by właśnie w tym temacie uświadamiać i podnosić poziom naszej wiedzy. Sortowanie śmieci, składowanie w workach, wywóz śmieci poza obręb lasu, oczyszczanie zbiorników wodnych to ważne zadania wszystkie związane z ochroną środowiska.
Hanna Grabowska-Macioszek
Naprawdę doceniam kreatywność i poczucie humoru żartownisia, który taką niespodziankę zostawił mi za wycieraczką… Cokolwiek to oznaczać miało? Bo tenże chyba nie rozumie „instytucji” kosza na śmieci. To tak przy okazji porządków wiosennych… Taką puszkę wyrzucamy do kontenera z napisem metal! Nie zostawiamy natomiast za czyjąś wycieraczką. Gdyby ktoś nie wiedział… A swoją drogą dobrze, że zauważyłam, bo mogłabym zarysować sobie szybę. W nawiązaniu do kampanii ekologicznej w Mysłowicach ten ktoś nie był w porządku.

