Albo szczęśliwa „7-ka”. O takiej może mówić PEC, czyli Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu. A sprawcą tego szczęścia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


PEC Bytom bowiem w końcem lutego podpisał aż siedem umów z WFOŚiGW. Wsparcie to to częściowe dofinansowanie oraz pożyczka. – Siedem umów pomiędzy WFOŚiGW, a PEC Bytom na kwotę pond 2 mln złotych. To środki przeznaczane przez Fundusz na instalację paneli fotowoltaicznych, czy przyłącza sieci ciepłowniczych, wymiany nieefektywnych źródeł ciepła – głównie węglowych – wymienia Mateusz Pindel. W ten właśnie sposób WFOŚiGW dofinansowywuje przedsiębiorstwa energetyki cieplnej.
Czego dotyczą podpisane umowy? Poniższych 5 podpisano w ramach środków statutowych Funduszu!
- Nazwa zadania: Modernizacja systemu ogrzewania budynku parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy placu Klasztornym 4a w Bytomiu. Zostanie wykonane przyłącze sieci ciepłowniczej oraz likwidacja kotłowni wyposażonej w jeden kocioł węglowy.
- Nazwa zadania: Modernizacja systemu ogrzewania budynku przy ul. Wrocławskiej 45 w Bytomiu. Polega na wykonaniu zabudowy węzła cieplnego, wykonanie przyłącza do budynku wraz z siecią ciepłowniczą oraz likwidację źródeł ciepła opalanych węglem, drewnem (kominek) zostanie wykonana przez odbiorców ciepła lub w przypadku kołów gazowych, zostaną one trwale odłączone wyłącznie od instalacji c.o.
- Nazwa zadania: Modernizacja systemu ogrzewania budynku przy ul. Katowickiej 23 w Bytomiu. wykonaniu podłączenia budynku do miejskiej sieci cieplnej oraz likwidację źródeł ciepła opalanych węglem (piece kaflowe).
- Nazwa zadania: Modernizacja systemu ogrzewania budynku przy ul. Karola Miarki 23-27a w Bytomiu. Tu wykonana zostanie zabudowa węzła cieplnego, wykonanie przyłącza do budynku wraz z siecią ciepłowniczą oraz likwidację źródeł ciepła opalanych węglem, drewnem (kominek) zostanie wykonana przez odbiorców ciepła lub w przypadku kołów gazowych, zostaną one trwale odłączone wyłącznie od instalacji c.o.
- Nazwa zadania: Modernizacja systemu ogrzewania budynku Przedszkola nr 8 przy ul. Wrocławskiej 44 i budynku przy ul. Wrocławskiej 46 w Bytomiu. Realizacja obejmuje wykonanie zabudowy węzłów cieplnych na potrzeby c.o. i c.w.u. wraz z wykonaniem przyłączy do budynków oraz likwidację 3 kotłów gazowych.
Ponadto podpisano umowę w ramach Programu „Zamień piec na sieć”.
Nazwa zadania: Modernizacja systemu ogrzewania budynku przy ul. Cyryla i Metodego 42 w Bytomiu. Zadanie polega na wykonaniu podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej wraz z likwidacją nieefektywnych źródeł ciepła węglowych.
W trakcie wydarzenia władze Funduszu podsumowały też Program „50 KW na start”.
I była to ostatnia podpisana z PEC Bytom w ramach tego programu.– Program sztandarowy dla Funduszu – mówi prezes WFOŚiGW. – W edycji 2024 wpłynęło bardzo dużo wniosków, z czego 119 aż otrzymało akceptację zarządu. Na ten cel przeznaczyliśmy kwotę blisko 13 mln złotych. Ponad 4 mln 400 tys. zł. – w formie dotacji, 8,5 mln – w formie pożyczki. Bardzo się cieszę, że tak wielu przedsiębiorców z terenu województwa śląskiego korzysta z programu, bo to pokazuje, jak ważne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii. Pozwala to na likwidację ponad 2 ton zanieczyszczeń wynikających z niskiej emisji – zaznacza Mateusz Pindel.
Radości z faktu podpisania umów nie krył przewodniczący PEC Bytom Adam Fras. – Dzięki środkom Funduszu powstaną inwestycje związane z likwidacją niskiej emisji, czyli Program, który realizujemy – „Zamień piec na sieć”. Ponadto przy ulicy Cyryla i Metodego likwidujemy pięć kotłów węglowych i jeden z pieców gazowych. To jest 45 KW mocy zainstalowanej. Pozyskaliśmy dofinansowanie 30% w formie dotacji, a 70% w formie pożyczki. Dzięki temu mieszkańcy Osiedla Łagiewniki w sposób bezpieczny i czysty korzystać z ciepła systemowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu. Kolejne – są związane z dużym stopniu z likwidacją niskiej emisji – w tych przypadkach też korzystamy z pożyczek. Tych aktywnych pożyczek na ten moment mamy 44 i cieszymy się, że Fundusz wspiera nas w naszych wszystkich działaniach – podkreśla Adam Fras. – Te wszystkie działania są proekologiczne, gdzie odkurzamy z emisji i związków siarki, azotu, pyłów Miasto Bytom i Miasto Radzionków. Najważniejszy projekt, który w tej chwili przy wsparciu Funduszu realizujemy to „50 KW na start”. To kolejne środki, które pozwalają nam ograniczyć zużycie energii elektrycznej, na rzecz własnej ze źródeł odnawialnych z instalacji fotowoltaicznych – zaznacza przewodniczący PEC Bytom.
A już dziś prezes Mateusz Pindel zapowiada zwiększenie oferty Programu „50KW na start”. Co ona oznacza?
– W 2025 roku Program zmieni nazwę – „OZE na start”. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki na pompy ciepła, panele fotowoltaiczne 50KW, a także magazyny energii, jak i również stacje ładowania. Idziemy zatem również w elektromobilność. Chcemy by przedsiębiorcy mogli pozyskiwać na te cele środki z Funduszu. A przy tym przyczyniać się do poprawy jakości powietrza – podkreśla prezes Funduszu.
Hanna Grabowska-Macioszek
