Zrealizują je laureaci II edycji Konkursu WFOŚiGW.
Są nimi samorządy z terenu województwa śląskiego. To właśnie z myślą o nich Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkurs ten zainicjował i organizuje już po raz drugi. Natomiast samorządy składają wnioski z myślą o swoich mieszkańcach! Bo to przecież z myślą o nich powstają Zielone Przestrzenie! Celem konkursu jest bowiem wspieranie tworzenia nowych ekologicznych i zielonych obszarów w obrębie danej gmin, które poprawiają jakość życia mieszkańców.
Taką Zieloną Przestrzenią może być chociażby miejski skwer, park, a nawet zieleniec, czy plac zabaw. Najważniejsze jest to, by stworzyć i zagospodarować teren w ten sposób, by był on przyjazny, chętnie odwiedzany, często uczęszczany i by każdy chciał w nim spędzać czas, po to by odpocząć, zrelaksować się, dowiedzieć się czegoś pożytecznego – Zielone Przestrzenie nierzadko przecież wyposażone są w ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, ekologiczne – czy nawet nawiązać nowe relacje. Zielona Przestrzeń służy też integracji społecznej, aktywizacji.
W II edycji Konkursu aż 36 gmin otrzymało od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ponad 6.300.000,00 złotych na realizację swoich projektów.
W ciągu dwóch edycji Fundusz przeznaczył blisko 13.000.000,00 złotych na ten cel. Pozwala to stworzyć 66 zielonych przestrzeni na terenie naszego województwa.
Radości z faktu, że konkurs cieszy się takim zainteresowaniem i stale zyskuje na popularności nie kryje prezes WFOŚiGW Mateusz Pindel. – 66 pięknych, nowych Zielonych Przestrzeni powstanie na terenie województwa śląskiego. Ogromnie się cieszę z tak dużego zainteresowania naszym konkursem. Aplikowanie o środki na taki cel świadczy o chęci stworzenia takiego obszaru dostępnego dla wszystkich. W ramach „Zielonej Przestrzeni” powstają między innymi ścieżki edukacyjne, place zabaw, miejsca odpoczynku, rekreacji, spokoju. Już sam kolor zielony uspokaja i właśnie ta myśl prześwieca konkursowi – mówi Mateusz Pindel. Gratulując laureatom, podkreślał zaangażowanie. Jak zaznacza, razem tworzymy lepsze, bardziej zielone i przyjazne środowisko dla nas wszystkich. I to pięknie też konweniuje z głównym mottem w działaniach Funduszu. – Konkurs wpisuje się w strategię WFOŚiGW, którą jest zielona transformacja. Zależy nam na tym, by takich miejsc zielonych, przyjaznych środowisku na terenie województwa śląskiego powstawało coraz więcej – stwierdza.
Ta edycja przyniosła nowe szanse na realizację ciekawych projektów. – Postanowiliśmy stworzyć taką przestrzeń specjalnie dla mieszkańców Goleszowa Równi. To jest jedno ze stołectw na terenie naszej gminy – mówi Rafał Glajcar, zastępca wójta Gminy Goleszów. – To będzie miejsce integracji, wypoczynku, a jednocześnie możliwość aktywnego spędzania czasu. Chcemy zachęcić w ten sposób mieszkańców, by wychodzili z domu, żeby spędzali czas na świeżym powietrzu i to pięknie też koresponduje z naszą polityką senioralną. Mamy mianowicie cztery kluby seniora w gminie, które bardzo prężnie działają i to właśnie seniorzy coraz częściej sugerują, aby tworzyć takie przestrzenie na wolnym powietrzu i to jest jedna z takich inicjatyw – podkreśla Rafał Glajcar. W Gminie Radziechowy Wieprz Zielona Przestrzeń = Zielona Trasa. Co to takiego? – Przestrzeń estetyczna, użyteczna, pożądana dla rowerzystów i spacerowiczów z miasta i spoza – dla tych, którzy przyjeżdżają do nas w odwiedziny – wyjaśnia Maciej Mika, wójt Gminy Radziechowy Wieprz. – Ekologiczna i zielona. Trasa będzie oświetlona, posiadająca miejsca rekreacji, odpoczynku w postaci ławeczek, wiat. Nie zabraknie też elementów edukacyjnych dla dzieci w każdym wieku – opowiada o realizacji Maciej Mika.
Czy złożenie takiego wniosku w konkursie to wyzwanie? – Potrzeb w naszej gminie jest tak dużo, że ta kreatywność sama przychodzi w sposób zupełnie naturalny. Mieliśmy w głowach dużo wcześniej pomysł, wystarczyło go tylko przelać na papier i czekać – dodaje wójt Maciej Mika. – Kiedy pojawiają się jakiekolwiek konkursy, w których możemy pozyskać środki na rozwój naszej gminy, startujemy – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów. – Co prawda zielonych obszarów na terenach wiejskich jest dość sporo, natomiast zawsze warto stworzyć coś, co będzie uczęszczane przez mieszkańców. Nasza Zielona Przestrzeń znajduje się w sąsiedztwie Biblioteki Gminnej, w której odbywają się zajęcia z dziećmi, młodzieżą w plenerze, czyli „Czytanie pod chmurką”. Z drugiej strony to sąsiedztwo Żelaznego Szlaku Rowerowego, w związku z tym funkcją tej przestrzeni będzie też ruch, rekreacja, relaks – tłumaczy Mariusz Adamczyk.
Jednym z gmin na terenie województwa śląskiego, które ponad wszelką wątpliwość kojarzy się z ekologią i bardzo bliskim obcowaniem z przyrodą jest Mikołów. Najbardziej Zielony atut miasta Park Botaniczny! I w Konkursie Zielona Przestrzeń Mikołów pozyskał środki na stworzenie parku kieszonkowego! – To niewielki obszar na terenie miasta, ale staramy się nawet te najmniejsze obszary zazieleniać, ile możemy – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. – W samym centrum, na Starówce, gdzie jeszcze do niedawna znajdowały się zrujnowane budynki i obszary, gdzie handlowało się warzywami, wyczyściliśmy ten teren i tam postanowiliśmy zrobić park kieszonkowy. To takie określenie na małe powierzchnie, które udaje się wyrwać spod betonu, zabudowy. Na wiosnę wspólnie z mieszkańcami będziemy go obsadzać, zazieleniać. Postawimy ławeczki i będziemy mogli odpoczywać w miejscu zielonym, kwitnącym i chłodnym – kwituje.
Warto jednak zaznaczyć, że jak każdy konkurs i ten ma swoje zasady, regulaminy. I na to zwraca uwagę Mateusz Pindel. Gmina, w której już została utworzona Zielona Przestrzeń nie może ponownie startować w konkursie.
– Już teraz mogę zadeklarować, że będzie kolejna – III edycja Konkursu „Zielona Przestrzeń” – zapewnia Mateusz Pindel.
Hanna Grabowska-Macioszek
