Sakiewki drobiowe w aromatycznym bulionie to propozycja Marty Lip-Kornatki na niedzielny „łobiod”. Przepis został smakiem czerwca w konkursie Rudzkie Smaki. Do końca sierpnia można przesyłać przepisy na smak wakacji. Najciekawszy z nich zostanie opublikowany w kalendarzu kulinarnym na 2017 rok.
– Sakiewki drobiowe w aromatycznym bulionie to ciekawa alternatywa dla rosołu z makaronem – uważa ambasador konkursu Michał Kaczmarczyk. – Do nadzienia można dodawać również inne rodzaje mięsa i połączyć np. wołowinę z grzybami mun, wieprzowinę ze sporą ilością imbiru lub przygotować farsz bezmięsny, np. z ugotowanej w mleku kokosowym zielonej soczewicy przyprawionej curry albo startej na tarce dyni z chilli, kolendrą i cebulką dymką – proponuje pani Marta.
Potrawa jest niskokaloryczna, ale syta, dlatego możemy nią zastąpić dwudaniowy obiad i delektować się deserem zaproponowanym również przez panią Martę. Deser „Kuleczki Marty” to lekkie trufle przygotowane na bazie bakalii. – Kuleczki można zrobić wcześniej, a do obtoczenia użyć swoich ulubionych dodatków. Przed podaniem najlepiej schłodzić je w lodówce – radzi Marta Lip – Kornatka.
Wakacje to czas podróży, odkrywania nowych miejsc, ale też smaków. – Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji zachęcam do przywiezienia z wakacji pamiątek w postaci przepisów i podzielenia się nimi w konkursie „Rudzkie Smaki”. Na kulinarne wspomnienia z wakacji czekamy przez dwa miesiące, do końca sierpnia – zachęca Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Mogą to być zarówno egzotyczne smaki z dalekich podróży, jak i te z wakacji na działce – podpowiada. Przepisy wraz ze zdjęciami można przesyłać na adres e-mail: media@ruda-sl.pl (w temacie „Rudzkie Smaki”), lub adres pocztowy: Urząd Miasta Ruda Śląska, plac Jana Pawła II 6, 41-709 Ruda Śląska z dopiskiem „Rudzkie Smaki”, bądź też dostarczyć do magistratu, do Biura Obsługi Mieszkańców.
„Rudzkie Smaki” – pod tą nazwą kryją się tradycyjne śląskie potrawy, ich modyfikacje oraz zupełnie nowe dania, do których inspiracje pochodzą z różnych kuchni świata. – W wielu rudzkich domach w dalszym ciągu króluje śląska kuchnia – mówi rudzki kucharz, Michał Kaczmarczyk, ambasador konkursu. – Pomimo tego nigdy nie zjemy dwóch takich samych rolad, „panczkrautu”, „krepli” czy makówek, bo każdy przygotowuje je według receptury babci lub w wersji urozmaiconej przez siebie. Coraz chętniej łączymy też tradycyjne przepisy z kuchnią światową, dzięki czemu otrzymujemy ciekawe kulinarne wariacje – zauważa.
Sakiewki drobiowe w aromatycznym bulionie
Sakiewki:
– 1 i 1/2 szklanki mąki
– 2/3 szklanki wrzątku
– szczypta soli
– 2 łyżki oleju
Mąkę, olej i sól wymieszać, zaparzyć wrzątkiem i połączyć razem za pomocą widelca. Gdy ciasto odrobinę ostygnie zagnieść i odłożyć na 30 minut by odpoczęło.
Nadzienie:
– pół kilograma piersi z kurczaka
– 2 łyżki sosu sojowego
– 2 pęczki świeżej kolendry
– ząbek czosnku
– sól
Mięso drobniutko posiekać. Dodać zmiażdżony czosnek, sos sojowy, szczyptę soli i drobno posiekane liście i gałązki kolendry. Wymieszać.
Ciasto rozwałkować na cieniutkie płaty, wykrawać kółka, napełniać farszem z kurczaka i kolendry i zlepiać u góry tworząc małe sakiewki. Gotować na parze od 3-5 minut (tak, aby mięso w środku nie było surowe). Po ugotowaniu przesmarować lekko olejem za pomocą pędzelka, tak aby sakiewki się nie skleiły.
Bulion
– 2 łyżki oleju o neutralnym smaku (najlepiej słonecznikowy)
– 3 ząbki czosnku
– 2 cm korzenia imbiru
– kawałeczek posiekanej papryczki chilli (ok. 1 cm)
– 4 łyżki sosu sojowego
– 2 łyżki octu ryżowego (może być sok z limonki)
– 2 łyżki sosu rybnego lub ostrygowego (niekoniecznie, choć wzbogaca smak)
– 3 szklanki bulionu z kurczaka lub warzywnego
– 2 średnie marchewki pocięte w plasterki
– pół szklanki mrożonego zielonego groszku
– mała kalarepka pocięta w paski
– pokrojone na plastry różyczki brokułu
– garść świeżego szpinaku baby
– posiekana cebulka dymka do podania
W garnku rozgrzać olej, wrzucić posiekany drobno czosnek oraz imbir i papryczkę chilli. Krótko razem przesmażyć. Następnie dodać marchewkę i kalarepkę lub brokuł, poddusić przez około 2 minuty i zalać sosem sojowym, octem ryżowym i sosem rybnym. Dusić przez chwilę, następnie dodać bulion i gotować około 12-15 minut, tak aby warzywa nie były surowe. Na koniec dodać mrożony groszek i garść szpinaku. Podawać z drobiowymi sakiewkami, posypane posiekaną cebulką dymką.
Kuleczki Marty
Kuleczki kakaowo-pomarańczowe
– 1 szklanka orzechów laskowych
– 1/2 szklanki daktyli (namoczonych przynajmniej przez 15 minut w ciepłej wodzie)
– 1 łyżeczka kakao + 1 łyżka do obtoczenia kuleczek
– 1 łyżka mocnej kawy
– 1 łyżeczka kandyzowanej skórki pomarańczowej
– szczypta soli
W blenderze o ostrzu w kształcie litery S umieścić orzechy laskowe, kakao i odrobinę soli, zmielić. Następnie dodać odsączone daktyle, łyżkę kawy oraz skórkę pomarańczową, ponownie zmielić. Z powstałej masy lepić kuleczki i obtaczać je w kakao lub zmielonych orzechach laskowych.
Kuleczki piernikowe
– 1/2 szklanki orzechów włoskich
– 1/2 szklanki nerkowców
– 1/3 szklanki suszonych śliwek (jeśli są twarde należy namoczyć je w ciepłej wodzie)
– 3 duże figi
– 1/3 łyżeczki cynamonu
– 1/4 łyżeczki mielonych goździków
– 2 czubate łyżki zmielonych pierniczków do obtoczenia
UM Ruda Śląska