Patrząc za okno, żałość bierze, że już 15 lutego w naszym regionie dzieci i młodzież rozpoczynają ferie. Czyżby spece od przepowiadania pogody pomylili się w kwestii śniegu?
Słuchając prognoz pogodowych, niestety wnioski nasuwają się jedne – każda stacja telewizyjna podaje co innego i już niejednokrotnie zdarzyło się, że rzeczywistość odbiegała od tego, co nam obwieszczano. Taki los telewidza i taki los tych, którym przyjdzie dwutygodniowy wypoczynek spędzić w mieście. W górach – także tych należących do województwa śląskiego śnieg występuje. Trudno powiedzieć, czy jest go wystarczająco dużo, by ulepić choćby maleńkiego bałwanka, ale choć aura będzie przypominała nieco te zimową.
W mieście jak widzimy – śniegu brak, aczkolwiek nigdy nic nie wiadomo – bo dwa dni temu wieczorem padał. Niestety szybko stopniał i pozostało po nim jedynie błoto. Na brak śniegu w ferie od lat wychodzą naprzeciw miejskie instytucje kultury i sportu, organizując dla odpoczywających od zajęć szkolnych w mieście czas ciekawie i kreatywnie.
Polecam zajrzeć chociażby do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”. Tam program zapowiada się interesująco.
PROGRAM (godzina od 12.00 do 14.00/15.00)
16.02. – o bezpieczeństwie zimą w górach opowie Grupa Beskidzka GOPR. Podczas spotkania zaprezentują również sprzęt ratowniczy i wspinaczkowy, powiedzą jak się zachowywać w górach i jak udzielać pierwszej pomocy.
17.02. – „Na ludowo” – przymiarki strojów ludowych, wycinanki, zabawa.
18.02. – co zrobić gdy spotkamy dzika? Czy ptaki można karmić chlebem? Te i wiele innych ciekawostek przybliży dzieciom Grzegorz Skurczak z Nadleśnictwa Katowice.
19.02. – Warsztaty z filcu i wikliny dla dzieci
23.02. – „Bezpieczne miasto podczas ferii” czyli spotkanie ze Strażą Miejską w Chorzowie. W ten dzień skansen odwiedzą również przedstawiciele Fundacji Przystanek Schronisko oraz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chorzowie, którzy opowiedzą m.in. o „mądrym” pomaganiu bezpańskim zwierzętom w mieście, o adopcjach i opiece nad zwierzętami. W ten dzień można również ofiarować karmę dla podopiecznych schronisk.
24.02. – „mielenie w skansenie” czyli spotkanie z młynarzem i wypiek podpłomyków.
25.02. – „Harcerskie wyzwanie” czyli m.in. gra terenowa po skansenie, gry i zabawa animacyjne w terenie, a także pokazy ratownictwa medycznego. Wszystko przygotowane przez Związek Harcerstwa Polskiego.
26.02. – „Dzień w starej szkole” czyli spotkanie z belfrem, nauka pisania rysikiem i piórem.
Hanna Grabowska-Macioszek