Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił Program udzielania pomocy finansowej w usuwaniu skutków powodzi dla obszarów dotkniętych stanem klęski żywiołowej.
A to w ramach szczególnych zasad dofinansowania! I nabór wniosków w tym programie trwa aż do 31 stycznia 2025 roku!
O tym, że WFOŚiGW działa szeroko, wspierając, dofinansowywując wiemy nie od dziś. Wiele możliwości wsparcia, wielu Beneficjentów. Dotacje, pożyczki, częściowe dofinansowywania, dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, placówek edukacyjno-oświatowych, osób fizycznych, mediów, czy chociażby OSP, PSP, albo polską Policję. Przypomnijmy, że ostatnio tylko wsparł śląskich mundurowych jeśli chodzi o unowocześnienie radiowozów. W 2024 roku przekazano na ten cel 6 milionów złotych! Dzięki temu Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach mogła pozwolić sobie na zakup 85 nowoczesnych radiowozów hybrydowych, które to zastąpiły starsze pojazdy z silnikami diesla. Ważne, bo nowe radiowozy nie tylko przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach, ale także do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Beneficjenci korzystający ze wsparcia WFOŚiGW niejednokrotnie podkreślali, że są to najlepiej wydatkowane pieniądze i najbardziej potrzebne.
Ważności realizowanych programów WFOŚiGW nie sposób przecienić. Są to planowane, długofalowe i określane terminem realizacji programy. Natomiast ostatnie dramatyczne wydarzenia spowodowane klęską żywiołową pokazały, że Fundusz potrafi reagować i działać tu i teraz. Tym razem…Potrzeba chwili = natychmiastowa reakcja. WFOŚiGW w odpowiedzi na zapotrzebowania spowodowane powodzią, wychodzi naprzeciw ludzkim tragediom. I bardzo dobrze widać tu zrozumienie, co jest priorytetem, a co może poczekać. A tym razem poczekać musiała Konferencja „Unia Europejska dla środowiska”. W związku z powodzią w południowej części województwa śląskiego, zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydował o zmianie terminu zaplanowanego na 19 września wydarzenia. (UWAGA! Jest już nowy termin: 27 listopada!) Natomiast Fundusz podjął taką decyzją, bo konieczne było zaangażowanie w działania związane z usuwaniem skutków powodzi oraz jak najszybszego przekazania środków finansowych na pomoc w likwidacji strat.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Fundusz działa, uruchamiając nowy program. – Ostatnie zdarzenia powodziowe, jakie miały miejsce na terenie Południa kraju, niestety dotknęły też nasze województwo – podkreśla prezes WFOŚiGW Mateusz Pindel. – Cztery powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej i tak naprawdę w chwili, gdy ten żywioł już dokonywał zniszczeń, już rozpoczęliśmy działania, by znaleźć środki, aby jak najszybciej móc uruchomić program dla obszarów dotkniętych powodzią – zaznacza prezes Funduszu. – Nasze wsparcie skierowaliśmy do jednostek samorządu terytorialnego, związków, stowarzyszeń, czy też spółek, w których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego, ale również Ochotniczych Straży Pożarnych – wymienia Mateusz Pindel.
Czego dotyczy pomoc? Jakiego rodzaju przedsięwzięć? – Likwidacja skutków powodzi. To są te pierwsze działania, które mogliśmy wdrożyć jak najszybciej. My staramy się wesprzeć instytucje. Dlatego skutki usuwania powodzi dotyczą obiektów, urządzeń, czy infrastruktury związanej z ochroną środowiska, gospodarki wodnej. Mowa tu o zniszczonych komunalnych składowiskach odpadów, sieciach kanalizacji, wodociągowych, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, czy ujęć wody, ale również – uzupełnienia w sprzęt dla strażaków ochotników, który uległ zniszczeniu. Chodzi tu przede wszystkim o agregaty prądotwórcze, pompy, osuszacze, ale również środki ochrony osobistej strażaków. W tym miejscu bardzo chciałbym podziękować zarówno strażakom ochotnikom, jak i strażakom zawodowym, wszystkim służbom wojskowym, całemu aparatowi samorządowemu, państwowemu za tę nieoceniona pomoc, reakcję przy zwalczaniu powodzi i ratowanie i mieszkańców i mienia. Odbudowa będzie trwała na pewno kilka miesięcy, a może i lat, a my jako WFOŚiGW na pewno będziemy uczestniczyć pomagając w tej odbudowie – zapewnia prezes Funduszu.
Warunki dofinansowania:
dotacja do 100 % kosztów kwalifikowanych zadania.
Alokacja środków w formie dotacji: 10 mln zł. Ale dopuszcza się możliwość zwiększania puli środków.
Warto wiedzieć: www.wfosigw.katowice.pl
Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Katowicach do 31 stycznia 2025 roku lub do wyczerpania alokacji środków.
Wnioski wraz z załącznikami należy sporządzić na obowiązujących formularzach dostępnych poniżej.
Wnioski można wysłać pocztą, przesyłką kurierską, dostarczyć osobiście lub złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem ePUAP.
Wnioski rozpatrywane będą w oparciu o poniższe dokumenty:
- PROGRAM UDZIELANIA POMOCY FINANSOWEJ W USUWANIU SKUTKÓW POWODZI DLA OBSZARÓW OBJĘTYCH STANEM KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ
- Wniosek wraz z załącznikami
Infolinia dla Beneficjentów: tel. 603 058 695 czynna w godzinach 7.30-19.00
(od poniedziałku do piątku)
Kontakt z Zespołem Gospodarki Wodnej i Ochrony Powierzchni Ziemi: tel. 32 60 32 341, 32 60 32 342, 32 60 32 343, 32 60 32 345.
Hanna Grabowska-Macioszek