Kto? Przedstawiciele samorządów województwa śląskiego!
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach starania te docenił i nagrodził, przeznaczając środki na utrzymanie tej dobrej jakości. A wszystko wydarza się w Dniu Czystego Powietrza, więc wydarzenie nabiera zupełnie innego wymiaru. To niemal jak urodzinowa laurka! Dla czystego powietrza i Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Bo o to tak naprawdę chodzi. To gminy z obszaru Śląska, które są w programie najaktywniejsze. – 14 listopada – piękny dzień – mówi prezes WFOŚiGW Mateusz Pindel. – Bo to Dzień Czystego Powietrza! Z tej okazji zaprosiliśmy do Katowic 74 najaktywniejsze samorządy jeśli chodzi o składanie wniosków w Programie po to, by im podziękować i rozstrzygnąć ranking tej aktywności. Wspominane przeze mnie gminy znalazły się na liście 652 gmin w skali kraju. Ja jako prezes WFOŚiGW jestem bardzo dumny z tego i ogromnie się cieszę, że aż taka ilość samorządów z naszego województwa została doceniona, a co za tym idzie – naszych Beneficjentów. Bo to przecież przekłada się na ilość składanych wniosków. To pokazuje, jak wzrasta świadomość na temat termomodernizacji budynków, czy wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, instalacji paneli fotowoltaicznych. To wszystko właśnie może być zrealizowane dzięki Programowi Czyste Powietrze – zaznacza Mateusz Pindel.
Jak zauważa prezes Funduszu, wciąż jednak jest wiele do zrobienia, by równać do standardów unijnych. – Jesteśmy na początkowym etapie długiej drogi do zeroemisyjności budynków tych celów klimatycznych, jakie wyznaczyła nam Unia Europejska do 2050 toku. Natomiast cieszę się, że jest taki odbiór społeczny, bo przypomnę, że Program Czyste Powietrze działa od 2018 roku, przez ten czas do naszego Funduszu wpłynęło blisko 139 tysięcy wniosków na kwotę niebagatelną, bo 3,5 mld złotych! My naszym Beneficjentom wypłaciliśmy już kwotę miliarda 600 mln zł. Kwota ogromna, która wsparła budżety domowe mieszkańców województwa śląskiego w kwestii transformacji energetycznej swoich gospodarstw i wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Natomiast to wciąż początek. Walczymy, nie poddajemy się i wierzę, że to przyniesie efekty – podkreśla Mateusz Pindel.
Już przynosi. Zaznaczmy, że WFOŚiGW w Katowicach jest najprężniej działającym wśród wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w całej Polsce. Odwiedzając stronę internetową, trudno nadążyć za danymi dotyczącymi ilości składanych wniosków. Ona stale wzrasta i dzieje się to bardzo szybko. – Raportujemy co tydzień ilość składanych wniosków. W bieżącym roku rzeczywiście nastąpiło duże przyspieszenie. Zadziało się to od kwietnia, kiedy to nastąpiła rewizja programu. W normalnym trybie do Funduszu wpływa ok. 300 a 500 wniosków tygodniowo, to od kwietnia bywały tygodnie, kiedy wpływało nawet 1000 wniosków. To pokazuje jaka jest dynamika ich składania – stwierdza prezes Funduszu.
A potwierdzają to właśnie nagrodzone samorządy. Najaktywniejsze z nich leżą w okolicy Częstochowy! Liderem Opatów! Jaki jest klucz do sukcesu? – Praca całego zespoły doradców w Programie Czyste Powietrze – mówi Monika Cipcińska, ekodoradczyni Gminy Opatów. – Ogrom spotkań z mieszkańcami. Chętnie przychodzą, pytają, dzwonią. Pomagamy w skompletowaniu, w wypełnieniu wniosku. Te wnioski wraz z załącznikami to często aż 100 stron. Ktoś kto przychodzi do nas pierwszy raz często ma kłopot z wypełnieniem takiego wniosku. Na jednej wizycie przeważnie się nie kończy. My staramy się rozwiać wszystkie obawy i przeprowadzić krok po kroku. Ale efekty są, a my cieszymy się dużym zaufaniem wśród mieszkańców. Budujemy dobry wizerunek – przyjazny, pomocny, wspierający – podkreśla Monika Cipcińska. – To niewątpliwie powód do dumy i satysfakcji, że ta mrówcza, codzienna praca została zauważona i doceniona – mówi Piotr Dobosz, sekretarz Gminy Opatów. – Myślę jednak, że dużo większą radością i dumą, jest fakt wzrostu zaplanowanej i realizowanej konsekwentnie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Budujemy zaufanie społeczne na każdym etapie kontaktu z mieszkańcem – dodaje. Jak tę świadomość rozwijają zatem w Opatowie, że mieszkańcy są tacy aktywni i proekologiczni? – To niezliczona ilość spotkań, programów, informacji, prelekcji, wizyty w przedszkolach, szkołach. Opatów słynie ze swojej nieskazitelnej gleby, krystalicznej wody i czystego powietrza. I jeżeli ktoś chce się o tym osobiście przekonać, zapraszam do Opatowa – zachęca Piotr Dobosz
Na drugim miejscu Wręczyca Wielka. – Wykwalifikowana kadra i dobra współpraca z WFOŚiGW to podstawa w naszych działaniach – mówi Anna Syguda, wójt Wręczycy Wielkiej. – Nasi mieszkańcy są bardzo chętni do współpracy. Mają ogromną świadomość ekologiczną. Oni to po prostu wiedzą, rozumieją, jak ważna jest troska o środowisko i robią wszystko w tym kierunku, by o nie dbać, dokształcą się, szukając informacji w Internecie, uczestniczą w organizowanych przez Gminę spotkaniach. Bo my dokładamy wszelkich starań, by nasi mieszkańcy byli doinformowani. Jak mówi najbardziej przekonuje mieszkańców dobry przykład, sąsiedzki. – Wręczyca Wielka jest gminą wiejską, do której przeprowadza się wiele ludzi z pobliskiej Częstochowy. Powiedziałabym, że jesteśmy zielonymi płucami Częstochowy. I jak ludzie widzą te stare piece, kopciuchy, to czują potrzebę zmiany i wymiany na nowe, ekologiczne urządzenia grzewcze. Bo chcą mieszkać w czystym, zadbanym miejscu. Ja jestem tu najlepszym przykładem. Wymieniłam stare źródło ciepła na nowe, moi sąsiedzi to zobaczyli, przyszli do mnie, zapytali, co i jak i też skorzystali – kwituje.
Warto pójść, myślę, za przykładem liderów Programu Czyste Powietrze. I nie chodzi tu tylko o równanie do unijnych wytycznych, ale o nas samych. Lepsza jakość powietrza to lepsze życiem zdrowie, samopoczucie.
Hanna Grabowska-Macioszek