Pozostając w temacie świąt, ale nie tylko śniadania…
Rekomenduję pierwszą, jeszcze przed oficjalnym otwarciem sezonu wystawienniczego, imprezę plenerową w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Już w najbliższą niedzielę 10 kwietnia w godzinach 12.00 – 16.00.
Jako wielka fanka wszystkich aktywności skansenu i tej imprezy konkretnie, bardzo zachęcam! Proszę mi wierzyć, że na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie, a warto pamiętać, że to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Nie ma zatem lepszej okazji, by godnie się na nią przygotować. Wiedza, jak to niegdyś na Śląsku Wielkanoc celebrowano, nieoceniona! Ciekawostki, aktywności twórcze i potrawy…
W trakcie imprezy odbędzie się konkurs na „Najpiękniejszą marzannę”, którą nasi goście przygotują na miejscu z dostępnych materiałów oraz konkurs dla najmłodszych „szukanie zajączka wielkanocnego”.
– Podczas wydarzenia opowiemy o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Zaprosimy na warsztaty palm wielkanocnych oraz zdobienia jajek metodą batiku. Nie zabraknie też Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują świąteczne potrawy – mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”.
W tym roku gościć będziemy Skoczów, który przyjedzie do nas z obrzędem Judosza oraz Wilamowickie Śmirgusty. W trakcie obrzędu Judosza kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów – Judasza, tradycyjnie wodzona jest po mieście Skoczów na Śląsku Cieszyńskim w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy. Podczas wodzenia Judosza w otoczeniu kukły znajduje się dwóch halabardników za którymi podąża tłum dzieci z klekotami. Klekoty symbolizują trzęsienie ziemi, jakie wystąpiło na Golgocie, gdy Chrystus umierał na krzyżu. Wilamowice przybędą do chorzowskiego skansenu z charakterystycznymi dla nich Śmiergustami czyli barwnymi przebierańcami, którzy w poniedziałek wielkanocny (lany poniedziałek) chodzą grupami przebierańców po wsi, odwiedzają domy i polewają dziewczęta wodą do wtóru muzyki.
Na zakończenie imprezy wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, który po występie wraz z gości Muzeum przejdzie barwnym, marzankowym korowodem nad staw, w którym będziemy topić wykonane marzanny.
W trakcie wydarzenia odbędzie się kwesta prowadzona przez Caritas Archidiecezji Katowickiej na rzecz pomocy Ukrainie. Wolontariusze – wyposażeni w identyfikatory, w koszulkach Caritasu – zbierać będą pieniądze do puszek oznaczonych numerem zbiórki. Chętnych wesprzeć mieszkańców Ukrainy prosimy o składanie ofiar do puszek wolontariuszy.