Wakacyjny wypoczynek przeważnie kojarzy się w wyjazdami na kolonie, obozy, wycieczki rodzinne, a nade wszystko podróżami i wieloma innymi formami spędzania wolnego czasu na łonie natury. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z takiej oferty. Naprzeciw od lat wychodzą z propozycją spędzania wakacji w swoim miejscu zamieszkania instytucje kultury, promując akcję „Lato w mieście”.
Takie wakacyjne „podróże” w naszym mieście mogą okazać się niejednokrotnie ciekawsze, niż wyjazd – w myśl zasady cudze chwalicie, swego nie znacie. Szczególnie w ostatnim czasie nasz region zmienił się nie poznania. Najbliższe sąsiedztwo Muzeum Śląskiego, NOSPR-u, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Dwóch Wież dawnej Kopani „Polska”, Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, czy Parku Tradycji w miejscu dawnej Kopalni „Michał”, Kopalni „Guido” to tereny, które trzeba odwiedzić! Można jeszcze długo wymieniać obiekty, które mamy na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba daleko szukać.
Polecam zajrzeć do Miejskiego Domu Kultury „Koszutka”, bo tam jak co roku, w dniach od 1 lipca do 12 sierpnia w godz. 10.00-14.00 dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat, które spędzają okres wakacyjny w mieście, będą mogły wziąć udział w szeregu ciekawych zajęć i warsztatów.
Tegoroczne zajęcia rozpoczynamy tygodniem zatytułowanym „Z gruby do lasu”. 1 lipca uczestnicy wezmą udział w zajęciach integracyjnych oraz inspirowanych tradycjami śląskimi pt. „Skubaczki, prządki, strzelanie z bicza”, sportowych. 2 lipca odbędzie się konkurs wiedzy na temat historii, zabytków i atrakcji miasta Katowice pt. „Znam Katowice” oraz zabawy plastyczne o tematyce śląskich miast „Na kole przez Śląsk”. 3 lipca to dzień poświęcony zajęciom ruchowym (zajęcia sportowe i basen w Pałacu Młodzieży).
II tydzień „Hajer, fejszer, gołymbiorz” (6 lipca) rozpoczniemy konkursem plastycznym dotyczącym zawodów na Śląsku „Jo fedruja, a Ty robisz” oraz zajęciami plastycznymi „We grubie na szychcie” inspirowanymi zawodem górnika, podczas których będziemy poznawać i tworzyć wnętrze kopalni. 7 lipca to dzień z grą terenową „Podróż do wnętrza ziemi…” oraz turniejem ping-ponga. Dzień 8 lipca spędzimy na zajęciach sportowych oraz wyjściu na basen. 9 lipca uczestnicy naszej akcji wyruszą na wycieczkę na Fermę Strusi w Bieruniu, gdzie czeka ich dużo atrakcji. Drugi tydzień akcji (10 lipca) kończymy dniem z zajęciami sportowymi oraz basenem.
III tydzień „Karliku, Karliku” poświęcony będzie pieśniom i tańcom śląskim. 13 lipca to dzień z konkursem wiedzy o pieśniach i tańcach śląskich „To śląskie granie i śpiewanie” oraz z zajęciami muzycznymi poświęconymi śląskim i wakacyjnym piosenkom „Śpiywoć kożdy może”. 14 lipca zdobywamy w Muzeum Historii Katowic odznakę PTTK. 15 lipca odpoczywamy od wyzwań intelektualnych i aktynie bierzemy udział w zajęciach sportowych w MDK oraz na basenie. 16 lipca kontynuujemy aktywność ruchową podczas zajęć „Tańcowałach cołki ranek”, a po krótkim odpoczynku dokładamy karaoke z piosenkami. Na 17 lipca zaplanowaliśmy zajęcia ruchowe w MDK oraz wizytę na basenie.
IV tydzień „Od bombonów do krupnioka” – kuchnia śląska – rozpoczniemy (20 lipca) konkursem wiedzy o kuchni śląskiej „Z czym mosz sznitka?” oraz zajęciami plastyczno-teatralnymi „Warzynie ze szmakiem”, podczas których dzieci będą mogły spróbować swoich sił w „programie kulinarnym”. 21 lipca odbędzie się wyjazd na basen. 22 lipca uczestnicy zajęć odwiedzą Kopalnię Cukierków „Hanys” w Katowicach, gdzie zapewne będzie wielką atrakcją możliwość wykonania własnego lizaka. 23 lipca poświęcimy zajęciom sportowym („Wyścig po roladę”) i plastycznym („W śląskiej kuchni”). 24 lipca zdobywamy kolejną odznakę PTTK w naszym mieście. Piesza wycieczka trasą: Pomnik Harcerzy i Harcerek – obelisk po synagodze – Teatr Śląski – III LO im. Mickiewicza – tablica poświęcona Richardowi Holtze.
V tydzień lipca „W kiecce, w zopasce, w purpurce” – stroje śląskie rozpoczniemy 27 lipca zajęciami integracyjnymi wokół historii i rodzajów strojów śląskich „Kabot czy brunclik?” oraz
„Galant i czako” – konkursem na najpiękniejsze śląskie nakrycie głowy. 28 lipca spędzimy na basenie w Siemianowicach Śląskich. 29 lipca odbędzie się impreza plenerowa z wieloma atrakcjami, m.in.: wizytą straży pożarnej wraz z pokazem sprzętu gaśniczego, prelekcjami i zdobywaniem sprawności strażaka. Dzień 30 lipca poświęcimy na wyjazd do Zatorlandu, gdzie odwiedzimy – Park Bajek i stworzeń wodnych, Park ruchomych dinozaurów, Park Mitologii, Park owadów, Lunapark. 31 lipca zakończymy V tydzień naszej akcji – zdobywamy już trzecią odznakę PTTK przemierzając trasę: Spodek – Pomnik Powstańców Śląskich – najwyższy budynek w mieście – kościół ewangelicki – tablica poświęcona Andrzejowi Mielęckiemu.
IV tydzień „W antryju na byfyju – chaty, domy, familoki” rozpoczniemy 3 sierpnia konkursami drużynowymi i tworzeniem makiety XVI wiecznych Katowic. Następnego dnia 4 sierpnia aktywnie wypoczywamy na basenie. 5 sierpnia odbędą się gra terenowa „Oma, opa i kocik”, a następnie „Na śląskim podwórku” – dawne gry i zabawy, m.in. kapsle, klasy, gra w uszka, kulanie felgi. 6 sierpnia wybieramy się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego na „Warzenie w Skansenie” i szkice węglem. Tydzień kończymy 7 sierpnia zdobywaniem kolejnej odznaki PTTK trasą: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mariackiej, stary dworzec, poczta główna, tablica poświęcona Marii Goeppert-Mayer
VII – ostatni tydzień naszej akcji zatytułowaliśmy „Ducka, klipa, zuska” – śląskie gry i zabawy. 10 sierpnia zwiedzamy Podziemia Będzińskie, a następnie urządzamy piknik na zamkowym wzgórzu. 11 sierpnia przedpołudnie spędzamy na basenie zbierając siły na kolejny dzień naszych zmagań. 12 sierpnia uczestnicy biorą udział w zawodach sportowych na podstawie dawnych zabaw i gier śląskich, a następnie wspólnie bawimy się przy pożegnalnym grillu. Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są na stronie www.mdkkoszutka.pl oraz w sekretariacie placówki. Obowiązują zapisy.
Interesująco będzie także w Filii „Dąb”. Tam „Lato w mieście” będzie odbywać się po raz pierwszy, a rusza pod hasłem „Kim chcesz zostać w przyszłości?” W dniach 1 lipca do 12 sierpnia w godz. 10.00 – 14.00 zapraszamy dzieci na program „Kim chcesz zostać w przyszłości”, którego celem jest pokazywanie dzieciom w wieku 6-12 lat różnych form aktywności zawodowej poprzez działania warsztatowe, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz poznawanie profesji „od kuchni”. Podczas akcji zbliżymy się do różnych aktywności. Zrobimy krok ku sztuce wykonując lalki teatralne i prace plastyczne ukazujące wymarzone zawody. Poznamy w jaki sposób trenują sportowcy, zwiedzimy stadion, a także weźmiemy udział w licznych zabawach ruchowych i wyjściach na basen. Zrobimy krok ku zawodom związanym z literaturą wykonując ilustracje do książki i rozwiązując zagadki ukryte w „Podróżach Pana Kleksa”. Dowiemy się na czym polega praca strażaka, ratownika medycznego oraz osób zatrudnionych w przemyśle. Zwiedzimy miejsce pracy szefa kuchni oraz nauczymy się wykonywać zdrowe i proste potrawy. Zajęcia będą prowadzone poprzez gry i zabawy podczas których dzieci wzbogacą swoją wiedzę.
Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są na stronie www.mdkkoszutka.pl oraz w sekretariacie placówki.
Hanna Grabowska-Macioszek
materiały prasowe: MDK „Koszutka”