Zapraszamy do udziału w nowym cyklu plenerowych debat literackich „Kultywacje 2021”, organizowanym przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Pierwsze spotkanie, w najbliższą sobotę 4 września z Radkiem Rakiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike 2020 za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
Podczas czterech wrześniowych spotkań autorskich przybliżymy twórczość pisarzy, którzy w oparciu o kategorię chłopskości, etnografii czy lokalności – budują swoje opowieści.
– „Kultywacje” są próbą przemyślenia – powracających intensywnie w rodzimym dyskursie kulturowym – kategorii związanych z szeroko pojmowaną kwestią chłopską. Do udziału w debatach muzeum zaprosiliśmy wybitnych przedstawicieli świata literatury, którzy w swojej działalności pisarskiej nawiązują do takich kategorii, jak wypierana przez wspólnotę wiejskość, ciągle obecna trauma pańszczyzny, formacyjna rola pochodzenia chłopskiego w społeczeństwie polskim, czy relacje pomiędzy prowincją a centrum. Najważniejszym celem „Kultywacji” jest więc refleksja nad przejawami mentalności postchłopskiej, coraz wyraźniej, jak się wydaje, obecnymi w zbiorowej świadomości i komunikacji społecznej – mówi dyrektor muzeum dr Artur Madaliński.
Wśród zaproszonych pisarzy znaleźli się Radek Rak, autor „ Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureat nagrody Nike 2020, Olga Drenda, autorka m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, Zbigniew Rokita, autor m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, nominowany do Nagrody Nike 2021 oraz Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy powieści etnokryminalnych, m.in. „Mara”, „Śleboda”, „Kamień”.
Spotkania odbędą się w cztery soboty września w przestrzeni ekspozycji muzealnej na otwartym powietrzu przy chałupie z Istebnej (zagroda łąkowa), a w razie niepogody zostaną przeniesione do sali audiowizualnej, znajdującej się w Budynku Administracji (parter). „Kultywacje 2021” poprowadzą między innymi sam dyrektor muzeum dr Artur Madaliński (krytyk literacki).
Kalendarz spotkań:
04.09.21, godz. 17.00 -19.00
Spotkanie z Radkiem Rakiem, autorem „ Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureatem nagrody Nike 2020.
„Chłopskość jako źródło cierpień”
11.09.21, godz. 17.00 – 19.00
Spotkanie z Olgą Drendą, autorką m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019.
„Sztuka powiatowa – co rzeczy mówią o naszych obyczajach?”
18.09.21, godz. 17.00 – 19.00
Spotkanie Ze Zbigniewem Rokitą, autorem m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, nominowanym do Nagrody Nike 2021.
„Pamięć bluźniercza czy ekscytująca? Śląskie użyźnianie dziejów”.
25.09.21, godz. 17.00 – 19.00
Spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi, autorami powieści etnokryminalnych, jak m.in. „Mara”, „Śleboda”, „Kamień”
„(Etno)kryminalne terapie zbiorowe”
Olga Drenda
Ur. 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii Delfin w malinach, Prognoza niepogody i Hourras et désarrois. Scènes d’une guerre culturelle en Pologne. Autorka esejów towarzyszących wystawie Marzenia wiosenne (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu Subterranean River.
Prowadziła podcast o folklorystyce, Ducholożka na tropie. Od 2013 roku prowadzi strone Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną ksiażka. (źródło: wyd. Karakter: karakter.pl)
Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Autorzy serii powieści etnokryminalnych o parze nieszablonowych śledczych: antropolożce kulturowej Ance Serafin i dziennikarzu Sebastianie Strzygoniu.
MAŁGORZATA FUGIEL-KUŹMIŃSKA
z wykształcenia i zamiłowania kulturoznawca, zawodowo zajmuje się zarządzaniem w branży IT.
MICHAŁ KUŹMIŃSKI
Dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor popularnonaukowej książki “Nauka w kuchni” i tekstów piosenek.
Akcja pierwszej z cyklu ich powieści, „Ślebody” (Wyd. Dolnośląskie, 2015) toczy się na współczesnym Podhalu, gdzie tajemnica sięga mrocznej i niechlubnej przeszłości góralskiej kolaboracji. „Pionek” (2016) osadzony jest na Górnym Śląsku, gdzie opowieści o seryjnych mordercach – wampirach wydają się niepokojąco dosłowne. „Kamień” (2017) to powieść, której akcję rozpoczyna znalezienie zwłok jasnowłosego dziecka na obrzeżach romskiej osady. Ich najnowsza powieść „Mara” (2019) dotyka problemu pamięci o tym, co się stało z ukrywającymi się w czasie II wojny światowej Żydami.
Wcześniej napisali także dwie powieści sensacyjno-kryminalne retro z akcją na Kazimierzu – żydowskiej dzielnicy Krakowa: „Sekret Kroke” (Świat Książki, 2009) oraz „Klątwę Konstantyna” (2011). (źródło: strona kuzminscy.com)
Radek Rak – (1987), laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith (2014). Znany jest z projektu „Legendy polskie” Allegro realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, Puste niebo (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry. (źródło wyd. powergraph: powergraph.pl)
Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej” (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Pochodzi z Gliwic. (źródło: wyd. Czarne: czarne.com.pl).