Sierpień to miesiąc, w którym zbieramy pierwsze plony i zioła. Dzisiaj prawie nie pamiętamy, że żniwa to nie tylko zboże, ale także setki odmian ziół, które były wykorzystywane także jako leki. Dlatego chorzowski skansen organizuje kreatywne warsztaty zielarskie dla dzieci.
Warsztaty mają przybliżyć najmłodszym wielką rolę, jaką zioła odgrywały w codziennym życiu dawnych mieszkańców wsi. Rośliny były wykorzystywane przede wszystkim do przygotowanie jedzenia, ale także (bardzo często) jako panaceum na rozmaite choroby – gdy dostęp do lekarza był utrudniony, chłopi próbowali leczyć się sami. Wykorzystywali setki gatunków roślin i ziół, znali ich właściwości, wiedzieli, jak je dawkować. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w sierpniu organizuje warsztaty, które mają przybliżyć tą wiedzę najmłodszym.
– Chcemy przede wszystkim uświadomić dzieciakom, jak wielkim skarbem jest przyroda, która zapewnia nam nie tylko codzienny chleb, ale także pomaga leczyć różne dolegliwości. Przy okazji natomiast uczymy dzieci, że medycyna ludowa nie zastąpi tej naukowej, a chłopi skazani byli zwykle na to, żeby leczyć się tym, co mieli pod ręką – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów. Odbędą się w sobotę, 7 sierpnia, w godzinach 12:00 – 13:30. Będą się składać z dwóch części: teoretycznej (dzieci dowiedzą się, między innymi, kim była zielarka i jakie gatunki ziół wykorzystywano do leczenia) oraz praktycznej, w trakcie której uczestniczki i uczestnicy warsztatów posadzą w doniczkach własne zioła. Będą też ozdabiać doniczki kwiatami i tradycyjnymi wzorami ludowymi.
– Nie ma lepszej scenerii dla tego typu zajęć, niż Chałupa Zielarki, która jest częścią muzealnej ekspozycji. Jestem przekonana, że w takim miejscu dzieci poczują się jak dawne zielarki i zielarze – dodaje Joanna Skorupska-Badura.
Warsztaty poprowadzi pracownica Działu Edukacji i Popularyzacji Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Gliniane doniczki i zioła do posadzenia dzieci otrzymają w ramach warsztatów. Więcej informacji w dziale Edukacji i Popularyzacji pod numerem telefonu +48 32 241 07 18 wewnętrzny 204.
Ilość miejsc ograniczona!
Program:
7 sierpnia, godz. 12.00 – start spod kasy muzeum
Godz. 12.15: Chałupa Zielarki (część teoretyczna):
- Zielarka – czarownica czy lekarka?
- Zbieraj ziółka na przypadki – pogawędka o ziołach i ich zastosowaniu,
- Gramy w zielone – zbieranie ziół i prezentacja ich właściwości.
Godz. 12.45: Duża Łąka (część praktyczna)
- Zioła na wynos – kreatywne sadzenie ziół i ozdabianie doniczek.
.