„SZLAKIEM ŚLĄSKIEGO BLUESA, czyli schodkami w dół…” to książka o miejscach, w których rodziła się pasja do muzyki. Ważnym punktem na mapie śląskiego bluesa jest legendarny Klub „Puls” przy Placu Wolności, gdzie w ramach premiery odbędzie się wyjątkowy koncert. Konkurs dla mieszkańców, koncert i sama książka to świetna okazja, by przypomnieć historię tego nurtu muzycznego.
„Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół…” to książka o miejscach, w których rodziła się pasja do muzyki. Autorami wydawnictwa są: Marcin Sitko, autor książek o tematyce muzycznej i kulturowej, między innymi dwóch tomów wspomnień o Ryszardzie Riedlu i oficjalnego albumu dokumentującego historię zespołu Dżem oraz Wojciech Mirek, twórca idei Szlaku Śląskiego Bluesa. Słowo wstępne do publikacji napisali: Leszek Winder i Sebastian Riedel. Jej premiera odbędzie się 27 lutego w pomieszczeniach dawnego klubu „Puls”.
– Katowice były pierwszym w Polsce miejscem, gdzie można było studiować jazz i mają swój ogromny udział w fenomenie, jakim jest śląski blues, o czym można się przekonać, poznając Szlak Śląskiego Bluesa. Jest to jedyny tego typu projekt na świecie, gdzie po śladach historii muzyki w mieście oprowadzają osoby, które ją tworzyły. To w pełni multimedialny szlak wspomnień po wszystkich najważniejszych klubach muzycznych w regionie, które funkcjonowały na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat na Śląsku. Teraz jego uzupełnienie będzie stanowiła książka – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach, mieście muzyki UNESCO, pamiętamy o naszych muzycznych korzeniach, co udowadnia przykład bluesa, ale i inne wyjątkowe projekty. Niezapomniane koncerty z elementami hip-hopu w NOSPR, koncert na balkonie, czy widowiska muzyczne podczas urodzin miasta to tylko przykłady. Teraz chcemy zaprosić na unikatowe wydarzenie, jakim będzie reaktywacja Klubu „Puls” na jeden koncert, będący premierą książki – dodaje prezydent.
Unikatowy Szlak Śląskiego Bluesa powstał w Katowicach w 2016 roku. Na tę okazję zostały zarejestrowane rozmowy z kilkudziesięcioma osobami: muzykami, animatorami kultury, dziennikarzami, czy zwykłymi fanami muzyki. I to z na bazie ich relacji powstała książka „Szlakiem Śląskiego Bluesa, czyli schodkami w dół…” Premiera książki odbędzie się 27 lutego 2023 roku w pomieszczeniach, w którym w latach 70 ubiegłego wieku funkcjonował słynny Klub „Puls”, dziś już niedostępnych. Specjalnie na taką okazję – ponownie wybrzmi w nich muzyka! Wydarzenie będzie tym wyjątkowe, że ilość osób, która będzie mogła w nim wziąć udział jest mocno ograniczona. Dla fanów blues’a i Katowic zorganizowany będzie konkurs, w będzie można wygrać trzy pakiety składające się z podwójnych zaproszeń oraz książki, którą wydrukowano w tysiącu egzemplarzy. Książkę będzie można kupić także za pośrednictwem strony internetowej Szlaku Śląskiego Bluesa. Konkurs ogłoszony zostanie dziś, tj. w czwartek 23 lutego na oficjalnych kanałach miasta w mediach społecznościowych.
– Śląscy bluesmani tłumnie schodzili do klubów, podłączali instrumenty i oddawali się niczym nieskrępowanej, swobodnej wymianie dźwięków i emocji. Muzyka była ich pasją, a z czasem stawała się sposobem na życie. W tym i dla mojego Ojca. Pamiętam jego opowieści o tych klubach – wspaniałe świadectwa młodości i wolności – pisze we wstępie do książki Sebastian Riedel.
„To już minęło, ten klimat, ten luz. Jam session do rana, tam królował blues…” – można by zanucić. To prawda, lata świetności najsłynniejszych śląskich klubów muzycznych przeminęły, lecz ich dziedzictwo nie poszło w zapomnienie. Kluby te pozwoliły ukształtować się talentom i charyzmie dziesiątek muzycznych osobowości. Ich siła i dusza są obecne w dzisiejszej muzyce i przetrwały dla kolejnych pokoleń. Dlatego warto je wspominać. Tym bardziej, że wspomnienia są wyjątkowo barwne, anegdotyczne i pełne uroku. Od teraz dostępne są nie tylko w komputerowych aplikacjach, ale i na kartach książki. Poniżej kolejny jej fragment – autorstwa Leszka Windera, jednego z najważniejszych przedstawicieli śląskiej sceny muzycznej:
„Krzak w 1975 roku swój pierwszy program ćwiczył przez miesiąc w klubie Pyrlik w Bytomiu. Dwa przebojowe utwory tego zespołu „Czakuś” i „Przewrotna samba” powstały 1978 roku podczas prób w klubie „Puls” w Katowicach. Podobne historie dotyczą wielu innych zespołów jak: SBB, Twarze, Apokalipsa, Hokus, Dżem, Kwadrat itd. Wszyscy byliśmy „przyklejeni” do jakiegoś miejsca. Można bez przesady powiedzieć, że śląska muzyka w klubach ma swoje korzenie… Opowiedziane tu wspomnienia to pasjonujące, czasami dramatyczne, przeważnie jednak humorystyczne historie. To też wielki kawał historii polskiej muzyki.”
Zapraszamy także na wędrówkę Szlakiem Śląskiego Bluesa – jedynym takim po historii muzyki na Śląsku! Oprowadzają sami bohaterowie tamtych czasów i wydarzeń – ci, którzy kształtowali historię każdego z opisanych na szlaku miejsc. To opowieści z pierwszej ręki, a więc najcenniejsze. Szczegóły: https://szlak-bluesa.pl/
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice
Foto: S. Hajduk