W poniedziałek 31 marca bowiem startuje nabór wniosków w sztandarowym programie WFOŚiGW!
Szczegóły zostały ogłoszone w trakcie konferencji z udziałem samorządów, a także władz WFOŚiGW oraz NFOŚiGW w Akademii Śląskiej w Katowicach. Podczas wydarzenia omówiono kluczowe zmiany w Programie „Czyste Powietrze”. To okazja do zapoznania się z nową odsłoną programu, a także do dyskusji na temat operatorstwa, modeli wdrażania oraz dobrych praktyk. – Zbliża się bardzo ważny termin dla wojewódzkich, jak i też dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreśla prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel. – Istotny tak naprawdę dla wszystkich Beneficjentów Programu „Czyste Powietrze”. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW wznawiamy nabór wniosków w Programie „Czyste Powietrze”. Po modernizacji, w nowej odsłonie. Jak ważny jest on dla województwa śląskiego, nie muszę nikogo przekonywać. Województwo śląskie pod kątem aplikowania o środki w programie, dotychczas było liderem. Od 2018 roku do naszego Funduszu wpłynęło ponad 142 tysiące wniosków na kwotę ponad 3 miliardów 800 mln złotych – zaznacza Mateusz Pindel.
Prezes zwraca uwagę na występujące wciąż nieprawidłowości w programie. Zmiany wprowadzone zostały z myślą o osobach ubogich energetycznie. – Chcemy wspierać te osoby. I chronić przed nieprawidłowościami, które niestety miały miejsce w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”. WFOŚiGW w Katowicach jest gotowy na nową odsłonę. Spotkanie z samorządami jest bardzo ważne, bo to przecież one współpracują z nami przy realizacji programu, bo to one są najbliżej mieszkańców. Samorządy prowadzą punkty konsultacyjne, informacyjne. Na 167 gmin z terenu województwa śląskiego aż 140 ma takie punkty. W punktach tych specjalnie wyszkoleni pracownicy pomagają Beneficjentom przygotować wnioski o dofinansowanie oraz rozliczanie tych wniosków. W nowej odsłonie programu będą operatorzy gminni – czyli tak naprawdę aniołowie stróżowie, którzy będą prowadzić Beneficjenta przez proces realizacji danej inwestycji. To realna pomoc dla mieszkańców naszego województwa w jak najszybszej termomodernizacji i wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła – stwierdza Mateusz Pindel.
– Po zatrzymaniu przyjmowania wniosków 28 listopada 2024 roku obiecaliśmy, że 31 marca wystartujemy z nową odsłoną Programu „Czyste Powietrze” – mówi prezes NFOŚiGW Robert Gajda. – I to się dzieje! Bardzo wiele zadań musiało zostać zmienionych. Przed nami pojawiły się nowe wyzwania, dlatego musieliśmy podjąć bardzo ważne dla naszego programu decyzje. Zdecydowaliśmy się na bardzo szerokie konsultacje. Od października zeszłego roku prowadziliśmy je z wieloma różnymi instytucjami, to nam pomogło w przygotowaniu reformy, która będzie, uważam, prawidłowo działała w tym systemie. W grudniu napływały kolejne informacje, propozycje zmian. Priorytetem tu było dobro naszych Beneficjentów. I dbanie o fundusze publiczne! Musimy sobie zdawać sprawę, że nieprawidłowości wynikały przede wszystkim z błędnie przeprowadzonej reformy. To wszystko spowodowało, że były wykorzystywane maksymalne kwoty dofinansowań. Co skutkowało lawinowym składaniem wniosków, które nie były rozpatrywane. Ponad 200 tys. wniosków przeleżało w workach w wojewódzkich funduszach. A regulamin mówi wyraźnie, że każdy wniosek musi być rozpatrzony. Na tę chwilę mamy zapewnienie ze wszystkich funduszy, że uda sie te wnioski rozpatrzyć. I Fundusz w Katowicach radzi sobie z tym świetnie. Natomiast, by ustrzec się przed nieprawidłowościami będziemy przeprowadzać kontrole i sprawdzać wnioski, które zostały dofinansowane do 5 lat wstecz – akcentuje prezes Gajda. I dodaje: „To co dla mnie jest tu najważniejsze, to fakt, że reforma wchodzi w życie, a my zabezpieczamy interes Beneficjentów przez maksymalizację cen, które będą od wykonawców. To da nam ogląd na jakich cenach maksymalnych oni mogą świadczyć usługi, pracować. Zależy nam na uczestnictwie w tym programie jak największej ilości samorządów”.
Program zatem wesprze Beneficjentów, ukróci nieuczciwe praktyki, a także zadba o bezpieczeństwo środków publicznych.
Hanna Grabowska-Macioszek