Popiersie Bernarda Krawczyka trafiło do Galerii Artystów na Placu Grunwaldzkim w Katowicach. W uroczystym odsłonięciu pomnika uczestniczyła między innymi córka wybitnego artysty Justyna Rodak.
Bernard Krawczyk – na sam dźwięk nazwiska genialnego aktora teatralnego i filmowego, całe życie związanego głównie ze sceną Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego i człowieka estrady, myślimy – Śląsk. No i tu zaskoczenie, bo artysta wcale z pochodzenia nie był Ślązakiem! Ten Śląsk jednak umiłował niemal ponad wszystko. Z jego dobrodziejstw potrafił wydobyć to co najcenniejsze i przekuć w swoją twórczość. Pięknie mówił czystą literacką polszczyzną, ale genialnie posługiwał się też gwarą. Co może być przykładem i dowodem na to, że nie rodząc się na Śląsku, ten Śląsk można czuć, a tutejszego języka po prostu się nauczyć. Bernard Krawczyk to legenda śląskiego filmu, śląskiego teatru. Co ciekawe nieobca była mu praca fizyczna. Po latach zawsze wspominał, że w życiu zaznał i skrajnej biedy, radości i smutku, zwątpienia i nieoczekiwanego spełnienia marzeń. Nigdy nie narzekał na los. Jak mówił dzieciństwo nauczyło go radości z najbanalniejszych sytuacji, pokory. Mimo literackiego i artystycznego zacięcia (bardzo wcześnie zaczął odnosić sukcesy na amatorskich scenach) swoją drogę zawodową chciał związać z medycyną. O wyborze aktorstwa jako zawodu zadecydował oczywiście przypadek. Kiedy ogłoszono nabór do Studia Dramatycznego przy Teatrze Śląskim, Jan Klemens namówił Krawczyka, do tego by spróbował. Jak się okazało, trudno chyba mówić o bardziej trafionym wyborze. Podzielał to także i sam Krawczyk. W 1952 roku zadebiutował na scenie Teatru Śląskiego, a jego mentorem przez pierwsze lata był ówczesny dyrektor Gustaw Holoubek. 60 lat kariery i wiele wspaniałych ról. Wszystkich zliczyć nie sposób! Pracował z największymi nazwiskami polskiego filmu i teatru.
O tym, by do Galerii Artystów trafił w tym roku Bernard Krawczyk zadecydowali mieszkańcy, oddając na jego kandydaturę niemal 3 tysiące głosów. Trudno się temu dziwić. Bernard Krawczyk to przecież postać nie tylko znana w Katowicach chyba każdemu, ale i przez wszystkich lubiana. Nawet przez tych, którzy nie mieli okazji poznać artysty osobiście.
Autorem rzeźby jest Bogumił Burzyński. Podkreślić trzeba, że rzeźbiarz znakomicie uchwycił nie tylko podobieństwo, ale i cechy charakteru Bernarda Krawczyka oraz jego znak rozpoznawczy – prawie nieodłączny cylinder.
W Galerii Artystów co roku upamiętnione zostają wybitne postaci świata kultury związane z Katowicami i naszym regionem. Do tej pory w ten sposób upamiętnieni zostali: Zbigniew Cybulski, Juliusz Ligoń, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Jan Kyks Skrzek, Antoni Halor, Tadeusz Kijonka, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Alfred Szklarski, Karol Stryja, Wilhelm Szewczyk, Bogumił Kobiela, Stanisław Hadyna, Adolf Dygacz, Andrzej Urbanowicz, Teofil Ociepka, Paweł Steller. Wydarzenie wpisuje się w urodziny Miasta Katowice (w tym roku 154).
Hanna Grabowska-Macioszek