Muzeum Śląskie po raz kolejny powala nas na kolana swoją najnowszą wystawą. Trudno opisać ją słowami. To po prostu trzeba zobaczyć!
Nowa ekspozycja „Wszystko osiąga się przez nadzieję” – Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku” dokumentuje w sposób bogaty i bardzo widowiskowy 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w naszym regionie. Skupia uwagę na Kościele ewangelicko-augsburskim i pobudza do refleksji nad wielowiekową obecnością ewangelików na Śląsku, przybliża ich tożsamość wyznaniową, stawiając odważną tezę, że Śląsk bez ich obecności nie byłby taki sam. – To wielki eksperyment. Zapewne nasi zwiedzający bardzo dobrze znają wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Opowiada ona historię polityczną, społeczną Górnego Śląska, ale temat wpływu ewangelików na region według mnie, nie wybrzmiał na niej tak jak powinien. Kiedy województwo śląskie postanowiło uczynić 2017 rokiem reformacji bardzo się z tego powodu ucieszyliśmy. Za nami wszak duża wystawa ikon prawosławnych. Wpływ luteran na nasz region musi być przemyślana raz jeszcze i mocno zaakcentowana – podkreśla dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast. – Nie przypuszczaliśmy, jakie stawiamy sobie zadanie, bo wymagało ono współpracy z lokalną społecznością i zaangażowania całego zespołu muzeum. Twórcy wystawy przez niemal rok jeździli do parafii ewangelickich zarówno w diecezji cieszyńskiej, jak i katowickiej, toczyli rozmowy, dyskusje i nawiązywali relacji z tym środowiskiem, bez udziału którego ta wystawa nigdy by nie powstała – zaznacza dyrektor Muzeum Śląskiego.
Wystawa gromadzi eksponaty w sposób pieczołowity i bardzo skrupulatny, ukazując ich piękno, wartość etnograficzną i historyczną. Troszeczkę na przekór bardzo skromnemu życiu samych ewangelików i ich wyznaniu ukazuje ich przepych zarówno pod względem jakościowym i ilościowym. – Ewangelicy nie mają zwyczaju opowiadać o swoich dokonaniach, zasługach. Wynika to z samego ewangelicyzmu, jak i z ich postawy życiowej i stąd chcieliśmy także ten aspekt na naszej wystawie poruszyć. 500-lecie Reformacji obchodzimy w tym roku na wielu płaszczyznach. Tak też została skonstruowana ekspozycja. Jej tematyczne moduły to „Duchowość”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Społeczeństwo i polityka” oraz „Kultura” – mówi dyrektor Knast.
Zdaniem Alicji Knast nie można zapomnieć o jeszcze jednej wartości, jaką niesie ta wystawa, wartości nie do przecenienia. – Obecnie świat jest bardzo skonfliktowany na tle religijnym. Wystawa ta zatem niech będzie takim ożywczym miejscem, w którym można mieć nadzieję, że działanie, praca, trwanie przy swoich wartościach jest ważne i jest potrzebne. To cytat z Marcina Lutra zainspirowany Psalmem 37 – kwituje Alicja Knast.
Tekst i foto: Hanna Grabowska-Macioszek