Kto? Przedsiębiorcy. I to ci, którzy prowadzą małe i średnie firmy. W Katowicach trwa kongres zorganizowany z myślą właśnie o nich.
Zdaniem organizatorów: Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także zaproszonych na Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw gości specjalnych, to właśnie ci biznesmeni mają kluczowy wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Jak podkreśla biorący udział w wydarzeniu wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, mali i średni przedsiębiorcy są solą naszej ziemi. – Chcę powiedzieć z wielką satysfakcją i wielkim podziwem dla obecnych tutaj przedstawicieli sektora małych i średnich firm, że w tej rewolucji technologicznej, która dokonuje się w polskiej gospodarce, że sektor ów odgrywa coraz większą rolę. Zadaniem rządu jest z jednej strony tworzenie transparentnych przyjaznych warunków do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, ale z drugiej strony przemyślane wspieranie tych sektorów, które mają największy potencjał rozwojowy – mówi Jarosław Gowin. – Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stał się niezwykle nowoczesny, innowacyjny i chylę czoło przed osiągnięciami i ciężką pracą polskich przedsiębiorców – jesteście naprawdę solą polskiej ziemi, podkreślam to nie tylko wtedy, kiedy jestem w rządzie, ale mówiłem to zawsze, nawet jak wcześniej byłem w opozycji. Naprawdę przedsiębiorcy to ludzie najcięższej pracy, którym Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 roku – zaznacza wicepremier. – Trzy sprawy są najważniejsze na tym kongresie – mówi europoseł profesor Jerzy Buzek. – Po pierwsze: włączenie nauki do tego, co się dzieje w małych i średnich firmach. To ten słynny złoty trójkąt rozwoju Unii Europejskiej: samorządy, których od początku ci u nas dostatek na kongresie, to przedstawiciele nauki oraz biznes – małe i średnie przedsiębiorstwa. Druga sprawa to cyfryzacja – to jest nowe wejście do nowej Unii, do nowej globalnej gospodarki. Po trzecie: wspólny rynek, poza ograniczeniami, poza barierami – wymienia Jerzy Buzek. – Podsumowując – trzy tematy: nauka w biznesie, cyfryzacja w biznesie i wspólny rynek w biznesie – kwituje profesor Buzek.
Mikro przedsiębiorcami byli, jak się okazuje, niegdyś Kazimierz Karolczak – obecny przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. – Miałem tę przyjemność, że przez pięć lat byłem mikro przedsiębiorcą i doskonale na własnej skórze przekonałem się, jak wiele pracy, wiele trudu trzeba włożyć, by w tym całym systemie gospodarczym móc zadbać o swoich najbliższych, rodzinę, a jednocześnie przyczyniać się do wzrostu rozwoju gospodarczego i stabilności gospodarczej państwa polskiego. Za to właśnie wszystkim przedstawicielom sektora małych i średnich przedsiębiorstw należą się ogromne podziękowania i gratulacje. Życzyłbym sobie, aby ten kongres przyniósł nie tylko dobre kurtuazyjne rozmowy, ale przyniósł również wymierne efekty – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Małe i średnie przedsiębiorstwa – ten sektor jest mi szczególnie bliski. Jeszcze jako student pod koniec lat 90-tych założyłem swoją własną działalność gospodarczą. Potem była to mała firma, następnie średnia. Kiedy sprzedałem ją inwestorowi zagranicznemu, miała blisko 60 mln obrotu. Mnie się udało i osiągnąłem sukces, ale znam wiele ludzi, którzy nie byli naprawdę głupsi ode mnie, nie pracowali wcale lżej, a nawet ciężej i im się nie udało. Chciałbym te doświadczenia, które wtedy pozyskałem, wykorzystać na rzecz metropolii właśnie, by zbudować metropolię otwartą dla firm tej soli naszej ziemi, ponieważ ten sektor daje najtrwalsze i najpewniejsze miejsca pracy w naszym regionie, najbardziej buduje regionalną gospodarkę, gospodarkę metropolii. Jej sukces zależy właśnie od tego sektora – podkreśla Kazimierz Karolczak.
Tekst i foto: Hanna Grabowska-Macioszek