Została odsłonięta w niezwykle ważnym miejscu dla mysłowiczan!
Na terenie dzisiejszej Promenady, pięknie zrewitalizowanego miejsca, które mieszkańcom Mysłowic służy rekreacją, zielenią, odpoczynkiem. I dawnego Obozu Rosengarten, ironicznie nazwanego Ogrodem Róż. I to właśnie tę smutną i dramatyczną historię tablica ta upamiętnia! Władze Mysłowic o to zabiegały od dawna, by właśnie w ten sposób oddać cześć i zachować pamięć o tych, którzy w nim zginęli. – Upamiętniamy ofiary zastępczego więzienia policyjnego oraz obozu pracy – podkreśla prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz. – Jesteśmy tu dziś po to, aby wyrazić szacunek wobec wszystkich ofiar nazistowskiego totalitaryzmu oraz sprzeciw wobec przejawów nienawiści i nietolerancji, które panoszą się wokół nas. Pragnę serdecznie podziękować za wsparcie finansowe z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, dzięki któremu powstała ta pamiątkowa tablica i będzie przypominała wszystkim odwiedzającym park Promenadę o tamtych wydarzeniach – zaznaczał prezydent Wójtowicz.
– Promenada to miejsce szczególne, gdzie próbowaliśmy przez wiele lat połączyć walory rekreacyjne tego miejsca z walorami historycznymi i to dziś się udało. Stworzyliśmy miejsce, które łączy te dwa ważne elementy życia społecznego. Mam nadzieję, że nasz wkład w przypomnienie o historii, która zadziała się na terenie naszego miasta, spowoduje, że miejsce to będzie jeszcze częściej i liczniej odwiedzane i z jeszcze większą estymą otoczone przez władze miasta, nie tylko te obecne, ale i następne – kwituje Dariusz Wójtowicz.
Żadne z zabudowań zastępczego więzienia policyjnego oraz obozu pracy nie przetrwały do czasów obecnych. W ich miejscu zostały wzniesione dwie symboliczne ściany, a na jednej z nich wisi i została właśnie odsłonięta tablica.
Hanna Grabowska-Macioszek