Listopad 2021 – dla Uniwersytetu Śląskiego – czas nagród i honorowania znamienitych osobistości. Dlaczego? Przyniósł bowiem Finał XIII edycji Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz tytułu doktora honoris causa Jordiemu Savallowi.
Wybitni studenci i doktoranci
Finał XIII edycji Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Studentom i doktorantom – przyznane zostały wyróżnienia za działalność i osiągnięcia w następujących dziedzinach: społecznej, artystycznej, kulturalnej, naukowej, popularnonaukowej, sportowej oraz za rozwijanie i inicjowanie życia studenckiego. Na Uniwersytecie Śląskim tradycja honorowania studentów trwa od 2009 roku. W dwunastu edycjach konkursu nagrodzono już 389 osób.
Data uroczystości okazał się bardzo wyjątkowa: zbiegła się Międzynarodowy Dzień Studenta, więc wręczenie nagród można uznać za „wisienkę na torcie” dla tego święta. W edycji tego konkursu zostały wyróżnione dwadzieścia trzy osoby – jedenaście studentek i studentów, osiem doktorantek i doktorantów oraz cztery osoby z Uniwersytetu Otwartego.
Bardzo ważną częścią Wyróżnienia JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, było ogłoszenie zwycięzców plebiscytu na Studentkę/Studenta i Doktorantkę/Doktoranta Roku, ponieważ o nadaniu tego tytułu decydowała cała akademicka wspólnota. Zainteresowani mogli bowiem do ostatniej chwili, oddać głos na swojego faworyta poprzez platformę USOSweb.
Gala miała charakter zdalny, ponieważ była transmitowana na żywo za pomocą portalu Facebook oraz za pośrednictwem uniwersyteckiego kanału YouTube. Zapis z wydarzenia jest wciąż dostępny online.
Mistrz violi da gamba
Jordi Savall z tytułem doktora honoris causa! Tytuł ten jest najważniejszym wyróżnieniem w świecie akademickim, nadawanym osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.
Jordi Savall, to słynny kataloński muzyk, kompozytor, muzykolog, nauczyciel i w szerokiej mierze humanista. Muzyk jest również mistrzem violi da gamba oraz najsłynniejszym interpretatorem muzyki dawnej. Swoje zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu rodzinnego, gdzie nie brakowało miejsca na śpiew. Później sam kontynuował swoją przygodę z nutami. Śpiewał w chórze i stopniowo rozwijał swój warsztat z czasem zaczynając swoją muzyczną edukację.
Savall w czasie uroczystości wyraził swoje przekonanie na temat roli muzyki w życiu człowieka. Stwierdził, że jest ona prawdziwą nauką społeczną, gdyż stanowi sposób łączności z innymi oraz jest pewnym kluczem do rozumienia innych kultur. Kompozytor nie bał się również stwierdzenia, że poprzez muzykę należy komunikować się także z wrogiem, ponieważ buduje ona mosty, a to budowanie mostów między ludźmi, sprawiło mu najwięcej przyjemności w życiu. Zauważył, że jest to nieodzowna część, na którą warto zwrócić uwagę podczas tworzenia.
Kompozytor znalazł się w gronie innych uhonorowanych naukowców, którym również przyznano ten zaszczytny tytuł. Byli to między innymi: Wojciech Kilar, Sławomir Mrożek, Walery Pisarek, Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak oraz Kazimierz Popiołek.
Patrycja Podsiedlik