Nadchodzący weekend warto będzie spędzić w Siemianowicach Śląskich. Miasto obchodzić będzie między innymi swoje święto.
9 czerwca – ROZRUCH MASZYN
W piątek 9 czerwca, w ramach Rozruchu Maszyn przed sobotnią Industriadą zapraszamy do Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. O godzinie 21.00 w budynku Parku Tradycji odbędzie się wernisaż wystaw „Architektura rytmu” Marka Stańczyka oraz „Metafizyka ruchu” Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu „Ruch- Machina”. Wstęp wolny.
„Architektura rytmu” to wielkoformatowa wystawa prac Marka Stańczyka, artysty i dokumentalisty od lat związanego z fotografią obiektów postindustrialnych. Ruch maszyny – powtarzalny, jednostajny, zmienny, nieustanny. Maszyna jako narzędzie, spełniające rolę pracy za człowieka i przez niego wymyślone na jego potrzeby. W ujęciach wystawy większość maszyn to urządzenia mechaniczne, wykorzystywane w górnictwie, hutnictwie i transporcie.
Wystawa „Metafizyka ruchu” autorstwa Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, w artystyczny sposób interpretuje ruch, postęp, rytm pracy i sekwencyjność procesu rozwoju i produkcji.
Następnie przeniesiemy się przed budynek Parku Tradycji. Tam o godzinie 21.45 rozpocznie się widowisko „Pressure Up” przygotowane specjalnie na Rozruch przez Siemianowickie Centrum Kultury, grupę akrobatyczną Line Act oraz znanego z zespołu Oberschlesien Marcela Różankę. Widowisko będzie połączeniem ruchu, akrobatyki, światła i dźwięku.
O godzinie 22.15 rozpocznie się performance „Pan Fitzner dogląda kotłów” z udziałem kolektywu „Lufcik na Korbkę” oraz muzyków gwiazdy wieczoru – zespołu IRA. Performance połączy w sobie warstwę muzyczną, grę aktorską, efekty świetlne, dymne, projekcje i multimedia. Scenografię wydarzenia stanowić będą kotły wyprodukowane przez firmę Kotłomontaż sp. z o.o. Wydarzenie z udziałem kolektywu Lufcik na Korbkę odbędzie się bezpośrednio przed koncertem kultowej grupy IRA, z udziałem jej muzyków, którzy zapewnią oprawę muzyczną przedstawienia, a także – przez parę sekund – staną się scenicznymi „rekwizytami”. Opowiemy historię urzeczywistniającego się we śnie marzenia Wilhelma Fitznera, przemysłowca, o wydatnym wpływie jego wytworów na rzeczywistość i jego samego – jako kowala własnego losu. Utrzymane w onirycznej konwencji przedstawienie ukaże bohatera w rozdźwięku między optymistyczną wizją rozwoju a niepokojami związanymi z tempem postępu cywilizacyjnego, między powagą, statecznością i dumą a komizmem postaci, między oczekiwaniami i planami, a dynamiką zdarzeń.
Około godziny 22.30 rozpocznie się koncert zespołu IRA. IRA to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Każda płyta grupy sprzedaje się w wielu tysiącach egzemplarzy, a różnorodność gatunków muzycznych po które sięga sprawia, że zdobywa serca zarówno fanów mocniejszych brzmień, jak i wielbicieli rockowych ballad. Przez lata obecności na polskiej scenie muzycznej IRA zdobyła rzesze wiernych fanów i wyrobiła sobie uznaną markę. Na koncertach zespołu zawsze gromadzą się tłumy fanów, a przeboje takie jak „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność do czerwoności.
Industriada – 10 czerwca
W sobotę 10 czerwca w 47 przemysłowych zabytkach w 28 miastach województwa śląskiego świętować będziemy Industriadę czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. W Siemianowicach imprezy odbywać się będą w SCK Parku Tradycji oraz na terenach przy obiekcie.
W ramach Industriady która rozpocznie się o godzinie 12.00 zaplanowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych:
W godzinach 12.00, 15.00 i 17.00 wraz z Małgorzatą Derus – Miejskim Konserwatorem Zabytków zapraszamy na tematyczne zwiedzanie miasta „W rytmie maszyn pana Fitznera”. Wycieczki wyruszą z SCK Parku Tradycji, a ich temat ściśle koresponduje z motywem przewodnim siemianowickiej INDUSTRIADY – ukazaniem postępu, rozwoju, rytmu i technologii związanej z produkcją kotłów w fabryce Wilhelma Fitznera. Na przykładzie kotłów produkowanych w fabryce przemysłowca ukazana będzie historia postępu, rozwoju cywilizacji, wpleciona w historię obecnych Siemianowic Śląskich, w których miały miejsce zmiany cywilizacyjne i społeczne, charakterystyczne dla regionów objętych wzmożoną industrializacją.
W godzinach 12.00 – 19.00 w budynku Parku Tradycji trwać będzie quest „Tajemnice Parku Tradycji”. Na dwóch poziomach ekspozycji rozlokowane zostaną plansze edukacyjne, składające się na jedną wspólną opowieść, a jednocześnie będące rodzajem ścieżki edukacyjnej dla rodzin z dziećmi. Zadaniem uczestnika będzie pobranie karty questowej oraz ołówka przy wejściu do budynku, odnalezienie wszystkich plansz (w odpowiedniej kolejności), udzielenie odpowiedzi lub wykonanie zadań wymaganych na karcie questowej, a następnie – zgłoszenie się do sklepiku Parku Tradycji po odbiór upominku za ukończenie trasy.
W godzinach 12.00-18.00 będzie można także wziąć udział w interaktywnej grze „Tropem ikon dizajnu”. Gra przeznaczona jest dla miłośników przygód, którzy lubią poznawać kolejne miejsca na Szlaku Zabytków Techniki, rozwiązywać zagadki i przy okazji wygrywać śląskie ikony dizajnu.
Przemarszem „Świt robotników” rozpoczniemy o godzinie 14.30 wydarzenie specjalne tegorocznej Industriady czyli „Przegląd kotłów w fabryce Fitznera”. Uczestnicy przemarszu – aktorzy i animatorzy oraz uczniowie siemianowickich szkół spotkają się o godzinie 14.30 na ulicy Bytomskiej i przejdą ulicami Michałkowic do Parku Tradycji. Ubrani będą w stylizowane na XIX–wieczne, stroje robotnicze, ale nie zabraknie też reprezentantów wyższych sfer, przemysłowców, zarządców czy administratorów. Przemarsz skończy się na terenie Parku Tradycji, gdzie na małej scenie zaprezentują się najistotniejsze postacie dalszej części happeningu. Przedstawiony zostanie również zarys fabuły.
Do udziału w happeningu „Przegląd kotłów w fabryce Fitznera” zapraszamy w godzinach 15.00-19.00. Będzie to wielowątkowy happening, którego uczestnicy wcielą się w role robotników Fabryki Kotłów Parowych. Przeniesiemy się do rzeczywistości dziewiętnastowiecznego zakładu Wilhelma Fitznera. Na polecenie samego Fitznera zarządcy jego zakładu przeprowadzą „audyt skuteczności prac“, funkcjonowania zakładu w ostatnim okresie działalności firmy oraz przegląd samych wyprodukowanych kotłów. Teren happeningu zostanie podzielony na trzy strefy odpowiadające trzem etapom robotniczego dnia w otoczeniu maszyn. Dla całości działań scenografię stanowiły będą dostarczone przez firmę Kotłomontaż sp. z o.o. urządzenia. W sposób umowny zostanie również wydzielona przestrzeń poszczególnych obszarów Fitznerowskiego zakładu.
W godzinach 15.00-19.00 zapraszamy również do skorzystania z Industrefy czyli strefy mechanicznych i konstrukcyjnych zabaw dla rodzin z dziećmi, przed budynkiem Parku Tradycji. Będzie to zestaw mobilnych stanowisk zaprojektowanych i wykonanych w industrialnym stylu.
W tym czasie na scenie będzie można podziwiać energetyczne pokazy taneczne w wykonaniu zespołów tanecznych w Siemianowic Śląskich, zaś na parkingu przy Parku Tradycji w specjalnym namiocie prezentować się będą siemianowickie stowarzyszenia.
O godzinie 19.45 na scenie pojawi się Long&Junior, popularny zespół polskiej sceny muzyki dance. Duet zasłynął takimi przebojami jak „Helenka”, „Tańczyć chcę” czy „Tańcz, tańcz, tańcz” (utwór doczekał się 46 milionów odsłon w serwisie Youtube) i z pewnością rozgrzeje i zachęci publiczność do wspólnej zabawy.
Gwiazdą wieczoru będzie pochodzący z Rybnika raper i producent muzyczny – Grubson z zespołem. Wykonywana przez niego muzyka oscyluje wokół rapu, reggae i dancehall. Oprócz Grubsona na scenie pojawią się: DJ BRK (wokal, gramofony), Jarecki (wokal) oraz zespół SANEPID: Robert Cichy (gitara elektryczna, gitara akustyczna), Grzegorz Posłuszny (gitara basowa), Łukasz Bzowski (instrumenty klawiszowe) i Michał Maliński (perkusja). Industriadę 2017 w Siemianowicach Śląskich zakończy pokaz efektów specjalnych pt. „Puls wieży wyciągowej”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Również w sobotę 10 czerwca wspólnie z Wydziałem Kultury i Sportu Urzędu Miasta zapraszamy również na Rynek Miejski w Siemianowicach, gdzie również zaplanowano mnóstwo atrakcji.
W godzinach 10.00-14.00 trwać będą animacje dla dzieci, dostępne też będą kolorowe dmuchańce dla dzieci. O godzinie 13.00 rozpocznie się XIII Światowy Konkurs Gotowania Żuru Śląskiego, więc smakoszy tej tradycyjnej śląskiej zupy nie może tego dnia na Rynku zabraknąć. O godzinie 16.00 rozpocznie się Piknik Rodzinny z Radiem Piekary, podczas którego wystąpią popularne zespoły śląskiej sceny biesiadnej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
11 czerwca – DNI SIEMIANOWIC ŚLĄSKICH
W niedzielę 11 czerwca zapraszamy na imprezy w ramach Dni Siemianowic Śląskich, które odbędą się w dwóch miejscach: w centrum Siemianowic (Rynek i Amfiteatrze w Parku Miejskim) oraz w Michałkowicach przy SCK Parku Tradycji.
O godzinie 12.00 na Rynku Miejskim prezentacją zespołów rozpocznie się XXXI Wojewódzka Międzypokoleniowa Biesiada Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku, współorganizowana z Towarzystwem Przyjaciół Siemianowic Śląskich. Następnie barwny korowód przejdzie do Amfiteatru w Parku Miejskim, gdzie o godzinie 13.00 rozpoczną się występy dziecięcych zespołów folklorystycznych z zagranicy oraz zespołów Trzeciego Wieku z terenu całego województwa. Finałem imprezy będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Siemianowice”. Wystąpią wszystkie trzy grupy wiekowe tancerzy.
O godzinie 19.00 w Amfiteatrze Miejskim rozpoczną się „ZOLYTY”, czyli wodewil w dwóch aktach,
w gwarze śląskiej na podstawie „Ożenku” Mikołaja Gogola. Libretto: Marian Makula, muzyka: Grzegorz Spyra. W rolę bohaterów „Zolyt” wcielają się znakomici śląscy aktorzy, którzy mają na swoim koncie wiele ról teatralnych oraz musicalowych W spektaklu wystąpią: Mirosław Książek (Keta), Adam Żak (Ciapała), Marta Tadla (Swatka), Regina Gowarzewska (ciotka), Izabela Malik (Rouza), Inga Papkala (matka), Marcin Tomaszewski (Smarzonka), Kamil Baron (Kopidoł), Patrycy Hauke (Szkarpeta) i inni. Czas trwania spektaklu – 2 godziny. Wstęp jest bezpłatny.
Niedzielne wydarzenia przy Siemianowickim Centrum Kultury – Parku Tradycji rozpoczną się o godzinie 11.00 akcją MOTOSERCE, czyli charytatywną zbiórką krwi połączoną m. in. z koncertami, pokazami i konkursami. Do godziny 17.00 w ramach Motoserca wystąpią zespoły: Hurrocaine, Piff Parre i Dekolt, odbędzie się parada motocyklowa, pokazy ratownictwa medycznego, akrobacji motocyklowych STUNT i inne ciekawe wydarzenia. Współorganizatorem akcji Motoserce w Siemianowicach Śląskich jest klub motocyklowy FAITHLESS MC POLAND.
O godzinie 17.30 na scenie zaprezentują się przedstawiciele siemianowickiej sceny muzycznej – zespoły Aleja Młodych oraz Droga Ewakuacyjna. O godzinie 19.00 swoimi talentami pochwalą się młodzi adepci studium wokalnego, działającego przy Siemianowickim Centrum Kultury. Następnie na scenie zaprezentuje się big-band Siemion Band, któremu towarzyszyć będą utalentowani młodzi wokaliści oraz Alexander Martinez – cieszący się ogromną sympatią i dysponujący imponującym głosem wokalista. Około godziny 21.00 na scenie wystąpi gwiazda wieczoru – zespół DE MONO. Jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej sceny muzycznej świętuje w tym roku 30-lecie działalności. W programie koncertu z pewnością nie zabraknie ich największych przebojów jak „Statki na niebie”, „Kochać inaczej” czy „Zostańmy sami”, wyśpiewanych charakterystycznym głosem Andrzeja Krzywego. XXXV Dni Siemianowic Śląskich zakończy pokaz sztucznych ogni.
O imprezach czytaj też w najnowszym wydaniu Gońca Górnośląskiego
UM Siemianowice Śląskie