I wszystko diametralnie się zmienia!
Szok, niedowierzanie… A jednak żyje… Przykuty do wózka na zawsze? Otóż niekoniecznie! Osobie zdrowej, w pełni pełnosprawnej, trudno zrozumieć, trudno poczuć i nawet chyba trudno sobie wyobrazić, przez co przechodzą ci, którzy wskutek przeważnie nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych tracą na zawsze zdrowie. Diagnozy lekarskie nie pozostawiają złudzeń, a często zniechęcają, by odbywać rehabilitacje jakiekolwiek.
I naprzeciw takim właśnie zdarzeniom wychodzą włodarze Siemianowic Śląskich wspólnie z Fundacją „Podaruj Dobro”, powołując pierwsze w Metropolii GZM – Biuro Interwencji Prawno Medycznych „Reha-Help” dla ofiar wypadków komunikacyjnych i zdarzeń losowych.. Od 1 marca biuro rozpoczyna swoją działalność z siemianowickim Szpitalu Miejskim. – Pomoc dla wszystkich osób, które los nie oszczędził – mówi Magdalena Wrodaczyk, prezes Fundacji „Podaruj Dobro”. – Informacje, które są bardzo potrzebne, niezbędne w takim pierwszym zderzeniu z nowa rzeczywistością, a których nie wiedzą gdzie i jak szukać. Wiem z doświadczenia, jak ciężko poradzić sobie, gdy nagle i nieoczekiwanie nasze życie zmienia się diametralnie – podkreśla Magdalena Wrodaczyk.
Pani Magda sama jest ofiara wypadku komunikacyjnego. Tuż po, lekarze, rehabilitanci nie dawali jej żadnych szans na odzyskanie sprawności. Całkowicie zerwany rdzeń kręgowy nie wróżył i nie rokował, nie dawał nadziei. A dziś Pani Magda przy mnie wstaje z wózka, potrafi, trzymając się poręczy wejść po schodach. Jak mówi, w takich przypadkach trzeba działać natychmiast, bo czas działa na niekorzyść. – Do 26 roku życia byłam osoba w pełni sprawną. 16 sierpnia 2020 roku wracając z wakacji z całą rodziną miałam wypadek komunikacyjny. Uraz rdzenia na poziomie TH12 i paraliż dwukończynowy. Sytuacja nieodwracalna – takie były rokowania. Neurochirurg, który mnie operował stwierdził, że nastąpiło całkowite poprzeczne przerwanie rdzenia… Zabrzmiało to jak wyrok. Całkowite! To słowo oznacza, że rdzeń został zupełnie przerwany! Dzięki jednak nowoczesnej rehabilitacji, powolutku staje się cud – uśmiecha się Magda Wrodaczyk. Jak mówi dziś jest uśmiechnięta, pełna życia i nadziei. Działa na rzecz osób, które znalazły się w podobnej do niej sytuacji.
Wiele pacjentów powypadkowych jednak nie wie, gdzie szukać pomocy, która się im należy. I nie chodzi tu tylko o rentę przyznaną z ZUSu, ale rentę rehabilitacyjną. Wiele osób też nie wie, że opiekunowi osób rehabilitowanych należy się renta. – Ludzie nie mają pojęcia, co im tak naprawdę przysługuje – stwierdza Magdalena Wrodaczyk. I w tym wszystkim ma pomóc Biuro Interwencji Prawno Medycznych „Reha-Help” . – Czas tu jest bardzo ważny i środki finansowe – mówi Daniel Kocur, Prezes Vox Veritas (rekord Polski w zabezpieczeniu renty rehabilitacyjnej dla pacjenta po wypadku w wys. 29.000 zł / msc). – Rehabilitacja jest kosztowna. Przecieramy szlaki dla prawników, lekarzy, poszkodowanych. Wcześniej nie było to możliwe, by tak wysokie kwoty pozyskać od sprawcy wypadków – zaznacza Daniel Kocur, przywołując przypadek pacjenta, dla którego udało wywalczyć się blisko 500 tysięcy złotych. Z rekordowej kwoty 29 tysięcy złotych korzysta obecnie znajomy Pani Magdy, będący pod stałą opieką 24-godzinną ośrodka rehabilitacyjnego.
– Startujemy dokładnie 1 marca – mówi prezydent Siemianowic Ślaskich Rafał Piech. – Miejsce, myślę, odpowiednie, bo w budynkach Szpitala Miejskiego. Zatem biorąc pod uwagę nawet pacjentów po ciężkich urazach, będących w naszym szpitalu, będą od razu kierowani do tego biura, a tak będzie udzielana fachowa wieloaspektowa porada, w pełni merytoryczna – wyjaśnia prezydent Piech. – Bardzo mocno chcę podkreślić, że będzie to porada bezpłatna! – kwituje.
Cel oraz wsparcie merytoryczne w zakresie:
- organizacja bezkosztowej ultra nowoczesnej rehabilitacji po wypadkach
- pozyskanie wysokich rent pieniężnych na nowoczesną rehabilitację
- pilne uzyskanie niezależnych opinii medycznych
- pozyskanie pomocy psychologicznej dla ofiar wypadków i członków ich rodzin
- pozyskanie opieki prawnej i adwokackiej
- zdobycie bionicznych protez
- organizacja zbiórek publicznych dla potrzebujących wsparcia finansowego
Hanna Grabowska-Macioszek