Budowę 44 mieszkań chce rozpocząć w tym roku w Rudzie Śląskiej Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miasto ma w spółce swoje udziały. Inwestycja ma być realizowana w formule mieszkań na wynajem, które docelowo będzie można wykupić na własność. Równocześnie władze Rudy Śląskiej planują budowę mieszkań komunalnych w formule partnerstwa publiczno – prywatnego oraz realizują program wspierania budownictwa jednorodzinnego.
Wielorodzinny budynek TBS ma stanąć przy ul. Tomanka w dzielnicy Orzegów. Będą się w nim znajdowały 44 mieszkania, w tym 3 mieszkania jednopokojowe o powierzchni ok. 38 m2, 36 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od ok. 54 m2 do 59 m2 oraz 5 trzypokojowych o powierzchni od prawie 70 m2 do ok. 72 m2. W podziemnym garażu znajdą się 44 miejsca parkingowe. – Będą to mieszkania o wysokim standardzie, zarówno wykończenia, jak i wyposażenia – zapowiada Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Oddawane będą w stanie „pod klucz”, czym będą się różniły się od mieszkań sprzedawanych przez deweloperów, które należy jeszcze wykończyć – podkreśla. W pokojach podłogi wykończone będą panelami, a w przedpokojach, kuchniach oraz łazienkach płytkami ceramicznymi, podobnie jak ściany w łazienkach. Te ostatnie wyposażone będą w wanny, toalety, umywalki oraz baterie wannowe i umywalkowe, syfony itp. Na wyposażeniu kuchni znajdować się będzie zlewozmywak oraz kuchenka elektryczna z piekarnikiem. – Do mieszkania wystarczy wstawić meble i będzie można w nim mieszkać – mówi Pierończyk.
Inwestycja ma być realizowana w formule mieszkań na wynajem z docelową własnością. – Podstawowym założeniem tego rozwiązania jest wpłata połowy ceny zakupu mieszkania. Zostanie ona wyliczona po ustaleniu kosztów związanych z realizacją inwestycji – informuje Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych UM. RTBS oferuje najem z gwarancją ceny wykupu po upływie minimum pięciu lat. – W momencie zawarcia umowy najmu trzeba będzie wpłacić kaucję w wysokości rocznego czynszu oraz udział własny w wysokości połowy ceny mieszkania – tłumaczy Anna Stemplewska. – Mieszkania będzie można wykupić w całości na własność po pięciu latach. Wtedy trzeba będzie zapłacić drugą połowę pierwotnie wyliczonej stawki. Biorąc pod uwagę stały wzrost cen mieszkań, oferta ta jest bardzo korzystna – dodaje.
Wnioski o najem lokalu mieszkalnego dostępne są na stronie internetowej www.regionalnetbs.pl. Można je składać w siedzibie RTBS Sp. z o.o. lub w Urzędzie Miasta Ruda Śląska. Bliższych informacji na temat inwestycji można uzyskać w siedzibie RTBS w Chorzowie przy ulicy Dworcowej 3/3, telefon 32 216 883 71.
O mieszkanie w ramach TBS mogą ubiegać się mieszkańcy Rudy Śląskiej, bądź osoby pracujące na jej terenie. Przyszli najemcy nie mogą posiadać tytułu prawnego do jakiegokolwiek innego lokalu mieszkalnego oraz muszą wykazać się dochodem nieprzekraczającym limitu regulowanego przepisami ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
W Rudzie Śląskiej znajduje się 314 mieszkań należących do TBS. 198 z nich (przy ul. Kokota i Kubiny) zostało wybudowanych przez Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z siedzibą w Tarnowskich Górach, zaś 116 (przy ul. Dąbrowskiego, Tunkla i Fitelberga) przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z siedzibą w Chorzowie.
Ważnym elementem polityki mieszkaniowej na najbliższe lata jest też budowa mieszkań komunalnych w formule PPP. Przypomnijmy, że miasto ma przeznaczyć grunt pod budowę mieszkań, a inwestor prywatny ze swoich środków zrealizować inwestycję i następnie przez okres od 15 do 25 lat eksploatować i zarządzać mieszkaniami. Po tym okresie czasu przekaże je miastu.
Obecnie trwa dialog konkurencyjny z firmami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Władze miasta chcą, by w pierwszej kolejności wybudowanych zostało około 100 mieszkań o powierzchni ok. 50 m², składających się w większości z dwóch pokoi z kuchnią lub aneksem wraz z niezbędną infrastrukturą, drogami dojazdowymi, miejscami postojowymi i chodnikami.
Kontynuowany jest również rozpoczęty w ubiegłym roku program wspierania budownictwa jednorodzinnego. Osoby, którym w użytkowanie wieczyste oddane zostaną działki pod takie budownictwo, będą mogły wykupić je na własność z 75-procentową bonifikatą, jeżeli w ciągu trzech lat wybudują domy i w nich zamieszkają. W tym roku na ten cel władze miasta przeznaczyły ponad 90 nieruchomości.
UM Ruda Śląska