A raczej o skutkach powyższych zjawisk…
To tegoroczny kierunek Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”, którego XXII edycja startuje już w najbliższą niedzielę, 15 października!
Czekacie? No innego scenariusza nie biorę pod uwagę! Macie niepowtarzalną okazję, by zobaczyć bowiem to, co w sztuce teatru zadziało się przez mijający rok w całej Polsce. To właśnie ten ogromny walor tego festiwalu, że do Zabrza w gościnne progi Teatru Nowego przyjadą zespoły teatralne z największych teatrów w kraju. To dla widzów nielada gratka! Myślę, że niewiele osób ma taką fantazję, czy po prostu czas, by na dany spektakl wybrać się do Legnicy, czy Wałbrzycha, a tu w najbliższym sąsiedztwie – w Zabrzu, będzie można to zobaczyć. Co poza tym? W tym roku także będzie możliwość zobaczenia wielu popularnych aktorów na żywo, więc jeśli ktoś chce zobaczyć „pana, czy panią z telewizji” – kierunek Zabrze!
Dla wszystkich ludzi teatru to wspaniała wymiana doświadczeń, podejrzenia jak i co realizują koledzy reżyserzy, aktorzy. Za każdą edycją, proszę mi wierzyć atmosfera jest nieprawdopodobnie magiczna. Mimo, że rzecz jasna festiwal ten nie jest wydarzeniem lukrowanym, jak chatka z piernika. A może? Biorąc pod uwagę, kto w tejże chatce mieszkał…? No zatem jeśli o takie lukier chodzi, to jak najbardziej!
Jak mówi pełniąca od 1 września obowiązki dyrektora Beata Dąbrowiecka, repertuar festiwalu to tematy niełatwe, dotykające bardzo mocno człowieka i otoczenia, w którym znajduje się w danym momencie i chwili. – Tematy, które dają do myślenia, które zmuszają do refleksji, te które na pewno nie są lekkie, łatwe i przyjemne – zaznacza Beata Dąbrowiecka. Festiwal do długoletnia tradycja zabrzańskiego Teatru Nowego. Wymyślony i zainicjowany przez znakomitego literata i dramaturga Stanisława Bieniasza, wpisał się znacząco nie tylko do repertuaru samego teatru, ale wydarzeń kulturalnych Zabrza, Śląska, a dla wszystkich miłośników teatru – Polski. – Dobierałam na te edycję spektakle pod kątem ciekawych realizacji pod wieloma względami, ale myślę, że głównym wiodącym nurtem jest na pewno człowiek i relacje międzyludzkie – brak umiejętności rozmowy, nastawienie na sukces, czy warto za nim biegać za wszelką cenę, czy to jest naprawdę najważniejsze, a może są też inne wartości w życiu? – podkreśla Beata Dąbrowiecka.
Teatr Nowy pokaże w tym roku „Stosunki prawne” Szymona Turkiewicza w reżyserii Zbigniewa Stryja. Jeśli ktoś jeszcze nie widział sztuki, to czas nadrobić zaległości. To niesamowita energia duetu Dorota Rusek-Binowska – Andrzej Kroczyński (duetu, na który widzowie czekali od dawna), ale to spektakl którego przede wszystkim się słucha. – Świetne role naszych aktorów! Bardzo wysoki poziom spektaklu i trzymam mocno kciuki jego za festiwalowy sukces – kwituje Beata Dąbrowiecka.
Polecam zarówno „Stosunki prawne”, jak i cały repertuar Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.
Hanna Grabowska-Macioszek
Foto: Paweł JaNic Janicki