Czyli powrót do tradycji w mieście, które na hucie wyrosło.
Jak sam prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech podkreślał, zarówno on sam, jak i jego przodkowie pracowali w Hucie Jedność. Dziś w jej miejscu jest wielkie gruzowisko, obok którego spacer budzi w mieszkańcach miasta nostalgię, sentyment, a na pewno i smutek na wspomnienie dawnego zakładu pracy swoich ojców, dziadków. Bo przecież tamże niekiedy pracowały całe rodziny, a nawet całe pokolenia rodzin siemianowiczan.
Jak to pięknie historia kołem się toczy, bo otóż w mieście pojawia się nowy inwestor: polski Holding Hutniczy COGNOR, jeden z największych gigantów w branży, by na terenach Siemianowic Śląskich wybudować nowoczesną, przyjazną zarówno dla otoczenia, jak i pracowników walcownię, w której to nie tylko będzie odbywać się produkcja w obrębie Polski, ale i Środkowej Europy. Podpisano właśnie list intencyjny w tej sprawie. – To jeden z ważniejszych dni w Siemianowicach Śląskich – mówi prezydent Rafał Piech. – Deklarujemy pełną współpracę, otwartość, wspieramy przedsiębiorców zawsze, natomiast dziś mowa o inwestycji na ogromną skalę, bo opiewającą prawie na pół miliarda złotych. To co dla nas siemianowiczan jest bardzo ważne, to to że w mieście, które wyrosło na Hucie Jedność, która była nawet dla wielu rodzin powodem do przeprowadzki do tego miasta, po niemal dwóch dekadach dziś wraca piękna i najbardziej nowoczesna chyba w Europie walcownia – podkreśla Rafał Piech.
Co będzie produkować? To, co potrzebne dla rynku branżowego i bardzo często na co dzień zupełnie niezauważalnego, jak chociażby elementy i całe ogrodzenia, słupy elektryczne. – To w żargonie hutniczym merczanty – mówi Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy. – Bardzo szeroka gama kątowników, płaskowniki, teowników, ceowników, takich elementów, które codziennie widzimy w przestrzeniach miejskich – wyjaśnia. – Przemysł górniczy, rolniczy, maszynowy – mówi prezes COGNOR Przemysław Sztuczkowski. – 5-krotnie większa produktywność niż tradycyjne walcownie. Spodziewamy się zatrudnić 150 osób – bardzo wysoko wykwalifikowanych pracowników na różnych stanowiskach: walcowników, służb utrzymania ruchu. Taka ciekawostka – magazyn składowania zupełnie zautomatyzowany, nowoczesny – wylicza prezes Sztuczkowski.
– To będzie bardzo ładna walcownia – kwituje Krzysztof Zoła. – Będzie to zakład czysty, ekologiczny, nie tylko przyjazny dla osób tam pracujących, ale i wokół mieszkających. Ten podpisany dokument nie jest tylko po to, by przyciągnąć uwagę mediów, ale tu są konkretne postanowienia, które między innymi obejmują to, że wybudowany zostanie też łącznik pomiędzy ulica Stalmacha i Konopnickiej, by jakikolwiek transport odbywał się bez zakłóceń i obciążeń dla układu ruchu drogowego – dodaje.
Jak zapewniają przedstawiciele Holding Hutniczy COGNOR, to nie jest inwestycja dalekosiężnych planów, ale taka będąca już w fazie realizacji. Przecięcie wstęgi planowane jest na początku 2024 roku.
Hanna Grabowska-Macioszek