Nocny bieg przez miasto

8 sierpnia 2016

Ponad 800 osób wzięło udział w II Rudzkim Półmaratonie Industrialnym. Najlepszy w klasyfikacji generalnej mężczyzn na dystansie 21 km był Kamau Wilson Wambugu, natomiast wśród kobiet wygrała Matebo Ruth Chemisto. Pierwsze miejsce w biegu na 7 km zajęli Zita Kacser i Jan Kudłuczka, a w konkurencji nordic walking Anna Zaczyńska i Krzysztof Skiba. Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Katarzyna Czyż i Artur Rosiński.

– Biegło się bardzo fajnie i jestem zadowolona – mówiła tuż po biegu półmaratońskim Anna Walaszczyk z Gliwic. – Jestem w Rudzie Śląskiej po raz drugi. Tym razem wynik jest gorszy o 4 min, ale liczę na to, że za rok będzie lepiej – dodała biegaczka z entuzjazmem.

Biegacze na starcie stawili się równo o godzinie 21:00. Blisko 600 osób zmierzyło się z dystansem 21 km. Najlepszy, Kamau Wilson Wambugu pokonał rudzką trasę industrialną w 01:10:18, drugie miejsce zajął Komon Moses Masai (01:10:19), zaś trzecie Mateusz Wolnik (01:14:46). Wśród kobiet najlepsza była Matebo Ruth Chemisto (01:17:31). Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Muringi Margaret Wamahiga (01:17:32) oraz Ewa Kucharska (01:24:37).

Na 7 km pierwsze miejsce zajął Jan Kudłuczka z wynikiem 00:24:45. – Do 5 km biegliśmy razem z kolegą, ale później przyśpieszyłem i już wtedy wiedziałem, że nie dam sobie wydrzeć tego zwycięstwa – wspominał biegacz. – Ta trasa jest trochę ciężka, ale udało się ją pokonać. Ten półmaraton jest dla mnie startem kontrolnym przed biegiem w Raciborzu – podsumował. Srebrny medal na krótszym dystansie wywalczył Dariusz Wilk (00:25:06), zaś brąz Krzysztof Zapór (00:25:21).  Najlepsza z kobiet na 7 km była Zita Kacser (00:27:27), drugie miejsce zajęła Małgorzata Kącka (00:28:30), a trzecie Elżbieta Lewicka (00:30:26).

Najlepsi zawodnicy w konkurencji nordic walking okazali się Krzysztof Skiba (00:42:23) oraz Anna Zaczyńska (00:46:30). Na drugim miejscu podium stanęli Eugeniusz Gembala (00:43:31) i Magdalena Badowiec (00:49:11), zaś na trzecim Dariusz Różewicz (00:50:03) i Violetta Gembala (00:50:47).

Wieczorne biegi to nie jedyne zmagania sportowe, w jakich udział wzięli uczestnicy dzisiejszej imprezy. Na placu Jana Pawła II zmierzyły się ze sobą dzieci, z których najmłodsze miało 2 lata. Pojawiła się też nowa konkurencja biegowa – Bieg na szpilkach. – Fajnie, że taki bieg powstał z myślą o kobietach, które codziennie muszą się męczyć na szpilkach. Dystans morderczy, ale dałyśmy radę – podsumowała uczestniczka zabawy Izabela Palacz. Wśród eleganckich sportsmenek znalazł się także jeden „rodzynek”. Grzegorz Bartyzel w konkurencji na wysokich obcasach udział wziął po raz drugi. Jak sam podkreślał najważniejsza jest dobra zabawa. – W takiej konkurencji, choć na krótszym dystansie brałem udział w Bytomiu. O tym wydarzeniu dowiedziałem się z portalów społecznościowych no i przyjechałem. Zająłem trzecie miejsce, ale nawet jakbym miał ostatnie, to też by była kupa śmiechu  – podkreślał brązowy medalista. – A szpilki kupiłem używane – zdradził na koniec.

Impreza, choć biegowa, miała także wymiar artystyczny. Plac Jana Pawła II od godzin popołudniowych tętnił życiem. Wydarzeniu towarzyszyły konkursy oraz występy artystyczne. Na scenie pojawili się młodzi rudzianie, zwycięzcy konkursu „O rudzki mikrofon” oraz Piotr Herdzina. Ze względu na industrialny charakter imprezy, uczestnicy mogli zwiedzić także kilka lokalnych zabytków. Na liście znalazły się: nowobytomska wieża wodna z niecodzienną wystawą sztuki użytkowej Rafała Bryka, kolonia Ficinus oraz stara maszyna drukarska. Przygotowano także wystawę zdjęć, prezentujących rudzkie obiekty i tereny poprzemysłowe, autorstwa Przemysława Wołczyka oraz Marka Lochera.

– Ta impreza ma tak niesamowity wymiar, ponieważ jest rodzinna. Widzimy się po raz drugi i mam nadzieję, że nie ostatni. Już teraz zapraszam do Rudy Śląskiej w przyszłym roku – podkreślała prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Także koordynator wydarzenia, ultramaratończyk August Jakubik zapowiadał przyszłoroczne zmagania. – II Rudzki Półmaraton Industrialny juz za nami. Teraz czas na podsumowanie i zaczynamy przygotowania do trzeciej edycji naszej imprezy – mówił.