W naszym regionie, a głównie w stolicy Śląska rusza Festiwal Nowej Scenografii. Hasłem tegorocznej edycji będą „Mitologie Industrialnej Przestrzeni”.
Mogłoby się wydawać, że to co mityczne i industrialne wyklucza się nawzajem. Organizatorzy imprezy – Muzeum Śląskie, Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego oraz Instytucja Silesia Film udowodnią festiwalowym gościom, że oba pojęcia potrafią doskonale się łączyć, tworząc twór niezwykły – taki, który na długo pozostanie w pamięci odbiorców. Już sama współpraca tak zacnych i ważnych dla województwa instytucji jest dowodem na to, że mamy do czynienia ze zjawiskiem niebanalnym – mitycznym, zagadkowym, pięknym, estetycznym – takim jak teatr i sztuka filmowa usytuowanym w zupełnie industrialnej przestrzeni – terenie pokopalnianym, na którym obecnie znajduje się Muzeum Śląskie. Takie połączenie nikogo nie pozostawi obojętnym. Podkreślają to wszyscy trzej „włodarze”: Robert Talarczyk dyrektor Teatru Śląskiego, Mariusz Wróbel, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film oraz wicedyrektor Muzeum Śląskiego Adam Kowalski, który objął funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Jak mówią przedsięwzięcie łączy najlepsze cechy festiwalu sztuki, filmu i teatru. Scenografia w przestrzeni industrialnej stanowi relację aktora z widzem w teraźniejszości i historii miejsc przemysłowych zarazem.
Festiwal potrwa do niedzieli 27 września. Zainauguruje go spektakl „Piąta strona świata”. Ponadto obejmie takie wydarzenia jak: prezentacje młodych twórców między innymi na „Wystawie scenografii” będącej ekspozycją prac dyplomantów oraz absolwentów uczelni artystycznych, kształcących scenografów oraz wystawę dzieł studentów wrocławskiej Akademik Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie Forum Fotografii Teatralnej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że forma ta zagości w Katowicach po raz pierwszy. Będzie pokaz filmu dokumentalnego o Mariuszu Stachowiaku, spotkania autorskie, warsztaty fotografii teatralnej, projektowania oświetlenia teatralnego, fotografii wielkoformatowej i studyjnej. A prawdziwą perełką będzie możliwość spotkania z wizjonerem europejskiego kina – Lechem Majewskim. Organizatorzy nie zapomnieli i o najmłodszych fascynatach scenografii. Specjalnie dla nich warsztaty scenograficzne oraz zabawy.
W ramach festiwalu szykuje się także wydarzenie, które z pewnością zelektryzuje mieszkańców Chorzowa. W hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ulicy Metalowców odbędzie się niecodzienny spektakl. To już 26 września. Widowisko zatytułowane „W drodze” rozpocznie się o godz. 22.30 przy wejściu na teren huty. Aktorzy zabiorą widzów w podróż: w towarzystwie ruchomej scenografii zwiedzą otoczenie dawnej elektrowni oraz zabytkową halę. Spektakl autorstwa Sylwii Hefczyńskiej – Lewandowskiej i Piotra Tetlaka to opowieść inspirowana „śląskością”. Twórcy za pomocą ruchomych obrazów zestawią ze sobą pozytywne i negatywne strony życia w przestrzeni przemysłowej.
Uroczystym finałem festiwalu będzie wręczenie nagród im. J.Moskala, w trakcie którego poznamy laureatów imprezy.
Więcej informacji na temat festiwalu na www.muzeumslaskie.pl oraz www.silesiafilm.com.
Tekst: Hanna Grabowska-Macioszek
Informacja o spektaklu i foto: UM Chorzów