Jaki jest kolejny etap po udomowieniu zwierząt? W jaki sposób nowe media i technologia wpływają na życie zwierząt? Jak dostosowują się one do życia w mieście? Wystawa „Małoposzczur” jest artystyczną próbą odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących relacji między człowiekiem a zwierzętami. Wernisaż odbędzie się 17 czerwca 2019 roku o godz. 18.00 w Rondzie Sztuki w Katowicach (Rondo im. Gen. J. Ziętka 1).
„Małoposzczur” to przygotowana przez katowickie Rondo Sztuki porezydencyjna wystawa towarzysząca ekspozycji „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia zwierząt”, którą od marca można zwiedzać w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego. Przedstawia ona mało znaną historię udomowienia ssaków, która trwa już od około… 40 tysięcy lat.
„Małoposzczur” jest natomiast artystyczną próbą odpowiedzi na pytania o historię i przyszłość udomowionych zwierząt. Swoją autorską perspektywę przedstawi czwórka artystów: Martyna Czech, Martyna Kielesińska, Cyryl Polaczek i Szymon Szewczyk. Młodzi artyści będą często rezygnować z antropocentrycznej perspektywy i oddadzą głos zwierzętom nowej ery. Pokażą historie przedstawicieli gatunków, które zamieszkują zbiorową podświadomość, złożoną z wyobrażeń na temat tego, jak zwierzęta się zachowują i jak wchodzą w interakcję z gatunkiem nadrzędnym, czyli człowiekiem. Znajdziemy na wystawie również filmowe przedstawienia ludzi z silnymi cechami zwierzęcymi, metamorfozy międzygatunkowe, emocjonalne portrety zwierząt zawłaszczonych przez człowieka i ślady egzystencji gatunków na wymarciu.
Wystawę będzie można zwiedzać do 27 lipca. Jej kuratorem jest Adrian Chorębała.