Od lat utwierdzają nas w przekonaniu, że niepełnosprawność to tylko złudzenie, nasze błędne wyobrażenie na jej temat. Swoją działalnością udowadniają, jak bardzo optymistyczne może być zetknięcie się z nią.
– Promujemy sztukę godziwą i takie też osoby zapraszamy do współpracy. Bardzo istotnym elementem naszej działalności jest właśnie integracja, zatem w trakcie naszych koncertów i innych wydarzeń staramy się, by występujący na nich artyści były to osoby niepełnosprawne, które poprzez swoją niepełnosprawność mogą być inspiracją dla innych. Pokazują twórczość o pozytywnym przesłaniu. Nierzadko są to osoby z tak zwanego kręgu kultury chrześcijańskiej, ale nie tylko – mówi Bogusława Wazyl koordynator Sceny Piotra i Pawła.
W wydarzeniach Sceny Piotra i Pawła udział wzięli już między innymi wybitny sportowiec lekkoatleta Robert Studziżba, czy artyści Teatru Radwanek – podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, a także osoby, które współpracują z niepełnosprawnymi. Jak mówi Bogusława Wazyl dzięki obecności takich ludzi na scenie, odbiorca oswaja się z tym zjawiskiem, przekonuje się, że można z nim żyć i dokonywać także wielkich rzeczy, realizować swoje marzenia, osiągać sukcesy. – Nikt na co dzień nie szuka tematu niepełnosprawności, dopóki nie jest zmuszony stawić jej czoła. Osoby niepełnosprawne to ludzie bardzo dzielni, którym znacznie trudniej dążyć do celu, muszą stawić czoła i uporać się ze znacznie większymi problemami niż osoby pełnosprawne i to jest zaskakujące dla naszych odbiorców – podkreśla Bogusława Wazyl. – My pokazujemy, że niepełnosprawności nie należy się bać, należy ją wspierać, wyjść jej naprzeciw – dodaje.
– Od lat zadaję sobie takie pytanie czy tak naprawdę istnieje taka kategoria – osób niepełnosprawnych – mówi ks. Marek Wójcicki, opiekun duchowy i artystyczny Sceny Piotra i Pawła. – W trakcie swojej wieloletniej współpracy z osobami niepełnosprawnymi dążę do tego, aby ich osobowość wyeksponować, ale żeby ludzie o tej niepełnosprawności zapomnieli. Działalność sceniczna moim zdaniem daje taką możliwość. Sztuka niepełnosprawnych może być absolutnie pełnosprawna. Ileż to razy zawodowi znakomici aktorzy odgrywali rolę osób niepełnosprawnych, usiłowali udawać naturszczyków, może trochę dziwaków, a osoby niepełnosprawne po prostu takie są – oryginalne scenicznie – zaznacza.
Ksiądz Marek Wójcicki z tematem sztuki niepełnosprawnych obcuje od lat. Jest twórcą znanego Absurdalnego kabaretu, a obecnie realizuje Zespół Integracyjny „Drzewo A Gada”, którego liderem jest niepełnosprawny Patryk. Działalność księdza Marka została doceniona także na profesjonalnych scenach kabaretowych, między innymi w 1999 roku na krakowskiej PACE – jednym z największych polskich festiwali kabaretowych.
A już 7 listopada o godzinie 19.00 w kościele „u Oblatów” w Katowicach, ul. Misjonarzy Oblatów 12 – koncert rapera księdza Jakuba Bartczaka. W wieczorze weźmie udział Kabaret „Drzewo A Gada”.
Tekst i foto: Hanna Grabowska-Macioszek