W środę 12 czerwca rozpoczyna się w Katowicach EuroScience Open Forum – otwarta debata na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Wydarzenie zainspirowało Miasto Katowice do utworzenia plenerowej strefy ESOF. Będzie tam można odpocząć, skorzystać z warsztatów, obejrzeć filmy, a nawet potańczyć. Miasteczko plenerowe ESOF będzie działać od 12 do 16 czerwca. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie.
– Rok 2024 to w Katowicach rok nauki. Od stycznia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, organizowane są tygodnie tematyczne, które pozwalają naszym mieszkankom i mieszkańcom lepiej poznać naukę i zrozumieć świat. Natomiast 12 czerwca Katowice staną się miejscem międzynarodowej dyskusji naukowców i ekspertów. ESOF, czyli EuroScience Open Forum to platforma wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji i technologicznego rozwoju. Bardzo się cieszę z tego, że tak duże wydarzenie odbywa się w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Miasteczko ESOF będzie dostępne dla wszystkich, choć część wydarzeń zaplanowano z myślą o osobach, które uczestniczą w katowickiej konferencji. Dlatego zostało tak pomyślane, aby można tu było wypocząć i lepiej się poznać w nieformalnej atmosferze.
– Miasteczko plenerowe to miejsce stworzone z myślą o integracji, aktywności, ale też o odpoczynku. Przygotowaliśmy szereg atrakcji. Kto chce, może po prostu usiąść w fotelu, leżaku lub położyć się w hamaku. Kto woli aktywny wypoczynek, może zagrać w badmintona lub pétanque (gra w bule). Odpowiedni sprzęt będzie można bezpłatnie wypożyczać na miejscu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Katowice.
Można też będzie wspólnie zagrać w piłkarzyki (w wersji dla ośmiu osób) oraz sprawdzić siłę i celność swojego strzału na bramkę. Warto też pamiętać, że codziennie o godzinie 11.00 ruszają sesje jogi z instruktorką: joga wzmacniająca i joga rozluźniająca. Ćwiczenia zostaną dostosowane do umiejętności osób, które w nich będą uczestniczyć.
A wieczorami…
Wieczory w Miasteczku ESOF będą miały już inny charakter. W środę i sobotę odbędą się filmowe projekcje plenerowe, a w czwartek i piątek będzie można potańczyć. Najpierw zobaczymy „Teorię wszystkiego”, poruszający film przedstawiający z mniej oficjalnej strony życie genialnego naukowca Stephena Hawkinga. W czwartek i piątek w parku pojawią się DJ-e i zaprezentują różnorodne sety muzyczne. Będzie muzyka do tańca, ale też dźwięki ułatwiające relaks. A wszystko to bez hałasu i przeszkadzania innym, ponieważ w formule silent disco (osoby uczestniczące otrzymają słuchawki). Z kolei w sobotę wyświetlony zostanie film „Piękny umysł”, w którym geniusz matematyczny, John Nash, za wszelką cenę pragnie opracować teorię, dzięki której zostanie cenionym naukowcem. Początki obu projekcji o godzinie 21.00, organizatorzy będą częstować popcornem. Silent disco startuje o godzinie 20.00.
Warsztaty i atrakcje dla dzieci i nie tylko
Jak dużo różnych gatunków ptaków można zobaczyć w centrum miasta nie ruszając się z miejsca? Odpowiedź na to pytanie na pewno poznają osoby, które wybiorą się na spacer ornitologiczny zaplanowany w środę o godzinie 18.00. Warto wziąć lornetkę.
W czwartek w miasteczku ESOF pojawi się stanowisko z kinem sferycznym, w którym będzie można obejrzeć projekcje filmowe prezentowane we wnętrzu mobilnej kopuły. Wyświetlony zostanie filmy pokazujące makro i mikrokosmos: od czarnych dziur po budowę ludzkiej komórki. Projekcje rozpoczną się o godzinie 16.00, ostatni seans zaplanowano na godzinę 19.00.
W piątek pod lupę wzięte zostaną fake newsy. Będzie można zobaczyć, jak powstają, przeanalizujemy także, jak się można przed nimi bronić. Warsztaty będą miały formę gry. Osoby w niej uczestniczące muszą odkryć, który z kandydatów na prezydenta szerzy dezinformację, dzięki czemu uda im się powstrzymać odwołanie letnich wakacji. Zaplanowano dwie tury, pierwsza dla dzieci z klas 6-8 rozpocznie się o godzinie 12.00, druga dla osób po 15 roku życia startuje o godzinie 17.00.
W sobotę oczy wszystkich powędrują w stronę słońca. Dzięki teleskopowi, który pokazuje obraz w widmie wodorowym H-Alpha, jeśli pogoda pozwoli, będzie można zobaczyć między innymi: protuberancje, flary, filamenty, granule, spikule, flokule i plamy słoneczne. Będzie także okazja do pospacerowania w kosmosie (dzięki goglom VR) oraz wykonania zdjęcia nieba podłączając własny telefon do teleskopu. Nie zabraknie też krótkiego kursu prognozowania pogody, a może uda się nawet połączyć z satelitą pogodowym?
No to jak? Interesują Cię protuberancje, flary, filamenty lub granule, czarne dziury i tajemnice? A może wolisz zagrać w badmintona, piłkarzyki albo potańczyć lub obejrzeć film? Czy jednak chcesz po prostu posiedzieć w parku i nacieszyć się zielenią? Pamiętaj, każda z tych opcji prowadzi do Miasteczka ESOF w Katowicach. Tu na pewno nie zabraknie kosmicznych atrakcji i astronomicznych wrażeń. Będzie też coś dla głodnych i spragnionych. Szczególnie w niedzielę, kiedy Miasteczko ESOF nieco się zmienia i łączy siły ze „Śniadaniem pod chmurką”.
Miasteczko ESOF – najważniejsze informacje
Park Powstańców Śląskich, Katowice
12-15 czerwca, godz. 11.00-22.00
16 czerwca, godz. 11.00-15.00
Dostępne między innymi:
- strefa wypoczynku (hamaki, wiszące fotele), plenerowe gry i zabawy: badminton, pétanque (gra w bule), krykiet ogrodowy, gry planszowe, gry karciane i inne atrakcje
- bramka celnościowa, piłkarzyki XXL, żyroskop
- wata cukrowa, popcorn
- animacje dla najmłodszych (bańki, guma, skakanka i inne).
Dodatkowe atrakcje
środa, 12 czerwca
godz. 11.00 – joga wzmacniająca
godz. 14.00-20.00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze)
godz. 18.00 – Spacer ornitologiczny z Katarzyną Skowrońską-Ochman
godz. 21.00 – kino plenerowe, Teoria wszystkiego (The Theory of Everything), 2014
czwartek, 13 czerwca
godz. 11.00 – joga rozluźniająca
godz. 14.00-20.00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze)
godz. 16.00-19.30 – kino sferyczne (filmy dla dzieci w każdym wieku): W poszukiwaniu ciemnej materii, Narodziny życia, Astronauta, Tajemnice ciała, Tajemnica Nocy Polarnej, Tajemnice drzew
godz. 17.00 – malowanie na plastrach drzewa, warsztaty
godz. 18.00 – tworzenie podkładek BOHO, warsztaty
godz. 20.00 – silent disco
piątek, 14 czerwca
godz. 11.00 – joga wzmacniająca
godz. 12.00 – Fakescape. Ucieknij fake newsom – gra i warsztaty dla dzieci klas 6-8 szkoły podstawowej, obowiązują zapisy
Fakescape. Ucieknij fake newsom to gra zespołowa inspirowana konwencją escape roomu, w której osoby uczestniczące wcielają się w dziennikarzy relacjonujących kampanię prezydencką na kilka tygodni przed wyborami. Ich zadaniem jest odkrycie, który z kandydatów szerzy dezinformację i powstrzymanie niecnego planu odwołania letnich wakacji.
godz. 14.00-20.00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze)
godz. 17.00 – Fakescape. Ucieknij fake newsom – gra i warsztaty dla osób od 15 roku życia, obowiązują zapisy
Fakescape. Ucieknij fake newsom to gra zespołowa inspirowana konwencją escape roomu, w której osoby uczestniczące wcielają się w dziennikarzy relacjonujących kampanię prezydencką na kilka tygodni przed wyborami. Ich zadaniem jest odkrycie, który z kandydatów szerzy dezinformację i powstrzymanie niecnego planu odwołania letnich wakacji.
godz. 20.00 – silent disco
sobota, 15 czerwca,
godz. 11.00 – joga rozluźniająca
godz. 11.00-15.00 – obserwacje słońca w paśmie wodorowym (jeśli warunki atmosferyczne pozwolą), spacery w kosmosie (z użyciem gogli VR), obserwacje mikroświata, prognozowanie pogody
godz. 21.00 – kino plenerowe, Piękny umysł (A Beautiful Mind), 2001
niedziela 16 czerwca
godz. 11.00-15.00 – wyścigi z użyciem energorowerów (uczestnicy za pomocą rowerów sterują samochodzikami ścigającymi się po torze)
Harmonogram może ulec zmianie.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice