Przed nami kolejna edycja Industriady. Festiwalu kultury dziedzictwa przemysłowego, a jednocześnie głównego wydarzenia promującego Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tegoroczna odsłona pod hasłem “Po szychcie. Czas na fajrant” odbędzie się 3 września w sobotę.
Oficjalne rozpoczęcie imprezy będzie miało miejsce w Browarze Obywatelskim w Tychach o godzinie 12:00, a zakończenie odbędzie się w godzinach wieczornych na rynku w Pszczynie. Zainteresowani podczas trwania imprezy będą mogli odwiedzić aż 41 obiektów, rozsianych po 25 miastach znajdujących się na terenie śląska w tym 7 obiektów zaprzyjaźnionych. Wśród miejsc biorących udział w wydarzeniu wymienić można: Kopalnie Guido, Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Prasy Śląskiej, Radiostacja Gliwice, Muzeum Śląskie, Wieżę Wyciągową, Muzeum porcelany, a to tylko kilka atrakcji z listy. W każdym z tych obiektów zaplanowano różne, dodatkowe atrakcje, takie jak koncerty, warsztaty, projekcje filmowe, pokazy, gry terenowe, wycieczki i wiele więcej. Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, bez względu na wiek, czy zainteresowania. Należy jednak zwrócić uwagę, iż na niektóre atrakcje trzeba złożyć wcześniejszą rezerwację. Nie będzie natomiast problemu z transportem, ponieważ koleje Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ufundowały darmowe przejazdy środkami transportu publicznego dla wszystkich chcących wziąć udział w Industriadzie. Regulamin korzystania z bezpłatnych przejazdów znajduje się na oficjalnej stronie Industriady w zakładce transport (https://industriada.pl/transport/).
Tegoroczna, trzynasta już odsłona imprezy okraszona jest hasłem “Po szychcie. Czas na fajrant!”, czyli po pracy czas na wolne. Jest to świeże i nieco inne spojrzenie na temat przemysłu, do którego przyzwyczaili nas organizatorzy, ponieważ nie skupia się on na samej pracy, a na tym, co właściwie działo się po niej i na tym, jak można było sobie w przyjemny sposób zorganizować czas wolny. Szczególnie w tym roku na imprezę warto wybrać się z swoimi pociechami, ze względu na mnogość różnego rodzaju gier i zabaw.
Imprezy takie jak Industriada są niezwykle istotne. Tworzą znakomitą okazję do odwiedzenia miejsc, w tym przypadku charakterystycznych dla regionu Śląskiego. Pozwalają zapoznać się z informacjami, jak żyli nasi nie tak dalecy przodkowie, jak pracowali, za pomocą jakich narzędzi, jak spędzali wolny czas, jak się ubierali, w jaki sposób myśleli. Ważne, aby znać historię i podtrzymywać obecnie szybko wymierające tradycje. Z kolei porównywanie maszyn z przeszłości do tych wykorzystywanych w dzisiejszych czasach pozwala zrozumieć jak, ogromny postęp poczyniliśmy jako społeczeństwo oraz to, jak często tego postępu nie doceniamy. Odrestaurowanie oraz opieka nad obiektami umożliwia przetrwanie tym miejscom dłużej, dzięki czemu będą one mogły cieszyć oczy następnych pokoleń. Ponadto wszystkie te rzeczy stanowią dziedzictwo kulturowe, o które powinniśmy dbać szczególnie.
Klaudia Piwoń