Ruszyła V edycji programu edukacyjnego dla szkół podstawowych.
Program nosi imię Ignacego Łukasiewicza, który jako pierwszy wydestylował z ropy naftowej – naftę i zastosował ją do oświetlenia. Był wynalazcą lampy naftowej, twórcą przemysłu naftowego i rafineryjnego, a także współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Znany z działań niepodległościowych, filantrop, społecznik, twórca opieki socjalnej w przemyśle naftowym. Był Kawalerem Orderu św. Grzegorza, Szambelanem Papieskim, posłem na Sejm Krajowy.
Cel programu – propagowanie wiedzy naukowej wśród uczniów oraz w środowisku lokalnym poprzez tworzenie projektu i jego upowszechnianie.
Cel programu – propagowanie wiedzy naukowej wśród uczniów oraz w środowisku lokalnym poprzez tworzenie projektu i jego upowszechnianie.
Składa się z czterech etapów pierwszy etap dotyczy tworzenia urządzenia zasilanego energią odnawialną. Uczniowie Koła Hodowlanego SP39 im Józefa Lompy w Chorzowie pierwszy raz biorą udział w programie. – Niestety nasze ambitne plany skutecznie utrudnia sytuacja epidemiologiczna. Niemniej staramy się zapoznać się z działaniem i stworzyć urządzenie na kształt dynama, w którym energia mechaniczna zamieniana jest na energię elektryczną. Jako pasjonaci i hodowcy zwierząt inspirację zaczerpnęliśmy między innymi z naszej koszatnicy, która bardzo lubi biegać w kole obrotowym. Uczniowie zapoznali się z budową dynama i sylwetką jego twórcy – Nikola Tesli. Wykonali gazetkę szkolną na temat czystej energii. Mamy także nadzieję spotkać się z ekspertem w tej dziedzinie. Jako opiekun Koła hodowlanego, którego program odbiega od zawiłości fizyki, myślę, że projekt tego typu jest dla młodych ludzi tym, na co brakuje czasu podczas standardowych lekcji, ponieważ okazuje się, że od biologii do chemii i fizyki jest bliżej niż myślimy – podkreśla koordynatorka Joanna Elsner, nauczyciel biologii i opiekun Koła hodowlanego.
Organizatorem jest Fundacja PGNiG.