Kolejny artysta – tym razem pochodzący z Belgii Philip Paquet – tworzy dzieło zainspirowane śląskim pejzażem. Można je oglądać, spacerując po terenie Muzeum Śląskiego.
Uznany na całym świecie ilustrator i komiksiarz prezentuje swoją pracę, jako tryptyk czerpie zarówno z współczesnej, jak i zabytkowej architektury Katowic, Śląska, nawiązuje do twórczości tutejszych artystów nieprofesjonalnych. – Pierwszą moja inspiracją było oczywiście to miejsce – mówi Philip Paquet. – Zobaczyłem to miejsce i zacząłem się zastanawiać, cóż z nim można by zrobić, a kolejną inspiracją był belgijski malarz Jan Van Eyck i chciałem się w jakiś sposób do niego odnieść w tym, co miałem tutaj zrobić. Chciałem też pobudzić odbiorców do refleksji na temat swojej historii i historii miejsca, w którym oni żyją – podkreśla. Zdaniem Philipa Paquet’a Śląsk i obszar w Belgii, w którym żyje artysta maja ze sobą wiele wspólnego. – Kiedy zwiedzałem w Muzeum Śląskim wystawę o historii Śląska, zauważyłem, że bardzo dużo się tutaj mówi i różnych tożsamościach, które są wymieszane. Znam to bardzo dobrze. Jestem Belgiem, mój ojciec pochodzi z tej części Belgii francuskojęzycznej, zatem wiem co to znaczy mieć tego rodzaju tożsamościowe przemyślenia. Jest mi to bardzo bliskie, a przez to fascynujące – mówi Paquet.
Prezentacja pracy Philipa Paquet’a stanowi jedno z wydarzeń inaugurujących JazzArt Festiwal, w organizację którego w tym roku po raz pierwszy włącza się Muzeum Śląskie. – Bardzo się cieszymy, że w Muzeum Śląskim JazzArt Festiwal będzie również miał miejsce – mówi dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast. – Czujemy się odpowiedzialni za to słowo „Art”, poza tym muzea dziś odbywają nieco inną funkcję niż w XIX wieku i współpraca międzyinstytucjonalna to rzecz ważna. Świat wszak nie jest tylko wizualny, ale postrzegamy go także innymi zmysłami, zatem ten komponent muzyczny jest dla nas ogromnie ważny. Zaproszony artysta jest wybitnym rysownikiem i wybitnym obserwatorem rzeczywistości, świetnie komunikuje się z młodszą publicznością, na której nam szczególnie zależy. Dodam, że bardzo ujęło nas to, że artysta dostrzegł potencjał w tutejszych postindustrialnych budynkach, że zauważył piękno tego kawałka Katowic i uznał, że jest to świetne miejsce dla jego kreacji – mówi Alicja Knast.
Niecodzienną pracę będzie można oglądać do 6 maja. W kwietniu natomiast Philip Paquet stworzy mobilna rysunkową instalację. Pomogą mu w tym uczniowie jednej ze szkół w Bogucicach.
Zainspirowany Śląskiem tryptyk to jedno z wydarzeń JazzArt Festiwal, Drugim inaugurującym to wydarzenie będzie koncert Before JazzArt w audytorium Muzeum Śląskiego. Już 10 marca wystąpi znakomity trębacz Tomasz Dąbrowski we wspólnym projekcie z muzykami z Japonii.
Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Śląskiego i instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Więcej informacji na temat programu wydarzenia na www.jazzartfestival.eu.
Hanna Grabowska-Macioszek