Cudownie gdyby tak właśnie było!
To życzenie i nadzieja. I takimiż są właśnie dzięki wspaniałym młodym ludziom: uczestnikom i laureatom Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa pod tytułem „Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej”. O konkursie i jego początkach piszę też w majowym papierowym wydaniu Gońca Górnośląskiego.
Tymczasem miałam tę niezwykłą przyjemność objąć patronatem medialnym siódmą i pierwszą po pandemii edycję tego wydarzenia. Jej uroczysty finał obył się w Chorzowskim Centrum Kultury. – Nasze „oczko w głowie” – mówi dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury Jolanta Motyka. – To mocne ugruntowanie i silny dowód naszej współpracy ze wspaniałymi artystami, którzy chcą włączyć się w ten konkurs. Chcą być jego jurorami. To pokazuje, jak pięknie Chorzowskie Centrum Kultury jako instytucja ważna w mieście, potrafi też współpracować ze szkołami, bo to przecież inicjatywa Niny Siwy i Reginy Frelich z IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie z Chorzowa. Ogromne zaangażowanie dyrektora Artura Jadwiszczoka. Połączyliśmy zatem siły przy organizacji tego konkursu – podkreśla Jolanta Motyka.
Konkurs to piękny przegląd twórczości Agnieszki Osieckiej – wybitnej postaci w dziejach literatury polskiej, poezji, piosenki. Słynąca z ogromnego dystansu do otaczającej ją rzeczywistości i specyficznego poczucia humoru to postać niebanalna. A jej osobowość w połączeniu z jej twórczością stwarza coś uniwersalnego, ponadczasowego, wciąż aktualnego i bliskiego. – Bardzo jestem wdzięczny za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu po raz kolejny jako juror – zaznacza Dariusz Niebudek. – Co mnie najbardziej cieszy? To, że młodzież w dobie Internetu i innych opcji on-line, szeregu propozycji koncertowo-teatralno-eventowych czyta poezję i chce się „bawić w poezję”, recytuje ją i to całkiem nieźle, bo poziom tej edycji był bardzo wysoki. Trudno było wyłonić laureatów i bo tak naprawdę wszyscy uczestnicy byli znakomici, więc jeśli komuś w tym roku się nie powiodło, to mówię: przyjdźcie za rok – zaprasza Dariusz Niebudek.
Przyjdźcie za rok, by wziąć udział w konkursie! Też podpisuję się pod słowami Dariusza Niebudka. Natomiast, niestety napisać to tu muszę, bo Goniec Górnośląski, też pełni funkcję edukacyjną. Odnoszę wrażenie, że co poniektórzy „goście” z widowni chyba pomylili imprezy i myślę, że nawet nie odnaleźliby się we wspomnianych pozycjach koncertowo-teatralno-eventowych, ale raczej w maglu. Myślę, że koncert laureatów nie jest odpowiednią sytuacją, by w jego trakcie głośno rozmawiać o aerobikach, skierowaniach do lekarza i tym podobnych. I naprawdę nie podsłuchiwałam. Nawet niedosłyszący, by usłyszał. (Z pozdrowieniami dla pań z rzędu za mną). Trochę szacunku! Szacunku nie tylko do innego widza, ale głównie świetnych młodych ludzi, którzy z takim sukcesem zmierzyli się z wielka Osiecką. To po prostu odwaga, fantazja, wspaniała i jakże twórcza „zabawa w poezję”. Albo to mój pech, że znowu trafiłam na takie sąsiedztwo? Ploteczki rodem z magla to nie ten czas i nie to miejsce. Po prostu wstyd! No i niestety zaburzyło mi to przyjemność odczuwania i przeżywania tej chwili.
Pomysłodawcom, Organizatorom, a nade wszystko Laureatom gratuluję i ogromnie się cieszę, że mogłam nie tylko jako patron medialny wziąć udział w tym wydarzeniu. Mimo fatalnego sąsiedztwa z widowni. A zatem myślę, żeby co poniektórzy za rok nie przychodzili.
Laureaci VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa „Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej”
Zwycięzcy w kategorii osoby dorosłe:
Pani Hanna Rams – nagroda za kreację, temperament i pasję,
Pani Anna Dawal – nagroda za piosenkę aktorską,
Pani Patrycja Zając – nagroda za muzykalność i jazzową duszę,
Pani Julia Łamacz – nagroda za pełnię i integralność przekazu
Zwycięzcy w kategorii szkoła ponadpodstawowa piosenka:
I miejsce Anna Tesarczyk
II miejsce Oliwia Sorokowska
III miejsce ex aequo Magdalena Pętlak oraz duet Zofia Ptaś i Rafał Dudek
wyróżnienie Katarzyna Pogoda, Amelia Cieślik, Paulina Olejnik
Zwycięzcy w kategorii szkoła ponadpodstawowa recytacja:
I miejsce Otylia Orlińska
II miejsce Daria Madej
III miejsce Julia Kierepko
Wyróżnienie: Wiktoria Ćmiel, Jakub Jaromin
Zwycięzcy w kategorii szkoła podstawowa piosenka:
I miejsce Dominika Dragon
II miejsce Lena Szczerbińska
III miejsce Paulina Kupka
wyróżnienie Marta Janus
nagroda specjalna Milena Hegenbarth
Zwycięzcy w kategorii szkoła podstawowa recytacja:
I miejsce Zuzanna Mazur
II miejsce Hanna Gajda
III miejsce Antoni Pater
Wyróżnienie Helena Gach
Hanna Grabowska-Macioszek