Coś dla wielbicieli wiejskich obyczajów związanych ze żniwami przygotowało na niedzielę 27 sierpnia Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Nie może Was tam zabraknąć!
Barwny sielski folklor polskiej wsi to dla mieszczuchów piękne widowisko roztańczone, rozśpiewane, odziane w okazałe kolorowe stroje. Wystrojone panie z szeleszczącymi na wietrze wstążkami przykuwają wzrok, eleganccy panowie w haftowanych kubrakach – jednak przyjemność popatrzeć i posłuchać, jak z pieśnią na ustach radują się, maszerując w efektownym korowodzie ku czci święta plonów. Przy takich okazjach nikt z obserwatorów z pewnością nie pomyśli o tym, że żeby radość z obfitych plonów była, rolnicy muszą się srogo napracować, a i ta ich praca bez dobrej aury skazana na niepowodzenie, choćby nie wiem jak się starali, wytężali i konika batem smagali, choć dziś to raczej do bizona, czy innej rolniczej maszyny napęd dodawali. W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” trudny całorocznej orki rolnej będziemy moli podziwiać w trakcie jednej z tamtejszych najbardziej lubianych imprez plenerowych: „Dożynkowy plon niesiemy”.
Odbędą się: pokazy koszenia kosą, układanie snopków siana, czy młócenie cepami. To tylko niektóre z atrakcji czekających na gości. Będzie też opowieść o chlebie, czyli nieodzownym elemencie dożynek, historii młynarstwa i wiele innych ciekawostek. Wspólne ubieranie wozu dożynkowego i dożynkowy korowód zakończy Msza św. Dożynkowa w skansenowskim kościółku. O godzinie 15.45 – wiejska zabawa, którą poprowadzą: Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie” oraz kapela „Fedaków” .
Początek o 13.00.
Hanna Grabowska-Macioszek