Mieszkanie Jerzego Kukuczki zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia, przestrzeń muzealna poświęcona innym himalaistom i historii himalaizmu, a także ścianka wspinaczkowa i miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki. Centrum Himalaizmu, które powstanie w Katowicach-Bogucicach, ma pełnić różne funkcje i trafiać do szerokiego grona odbiorców. Właśnie ogłoszono przetarg na jego budowę.
– Jerzy Kukuczka na świat przyszedł 24 marca. W przededniu kolejnej rocznicy jego urodzin ogłaszamy przetarg na budowę obiektu, który ma nosić jego imię i stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym. Zależy nam, by w centrum inspirować kolejne pokolenia do rozwijania swoich umiejętności, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów. Dlatego w tej przestrzeni, oprócz mieszkania, w którym urodził się wielki himalaista, znalazło się miejsce do rozmów i ścianka wspinaczkowa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Oferty w przetargu na budowę Centrum Himalaizmu będą przyjmowane do 10 kwietnia. Po tym terminie komisja przeprowadzi ich analizę. Czas na realizację inwestycji to 22 miesiące od podpisania umowy. Po tym okresie rozpocznie się procedura odbiorowa, na którą przewidziano trzy miesiące. W efekcie powstanie wielofunkcyjna, atrakcyjna przestrzeń, godnie upamiętniająca zarówno Jerzego Kukuczkę, jak i dokonania całego środowiska związanego z himalaizmem. By wszystko było jak najbardziej autentyczne i na jak najwyższym poziomie do współpracy zaproszono wyjątkowych ekspertów. To między innymi Wojciech Kukuczka – syn himalaisty i prezes Fundacji Wielki Człowiek, a także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki i Piotr Xięski.
Górski krajobraz w Bogucicach
Nowoczesny obiekt powstanie przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej, obok miejsca, w którym urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka. – Swoim wyglądem zewnętrznym będzie nawiązywać do widoków kojarzących się z górskimi wyprawami. Jego bryła ma obejmować imitacje nawisów i półek skalnych, a elewacja zostanie pokryta cegłą klinkierową w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach. Ponadto na wspomnianych półkach powstaną ogrody z roślinami typowymi dla górskiej przyrody – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.
Cztery wystawy, sala spotkań i seansów filmowych, a także ścianka wspinaczkowa
Chociaż wbicie pierwszej łopaty na placu budowy dopiero przed nami, to już została opracowana koncepcja aranżacji wystawy. Określono w niej założenia ekspozycyjne, aranżacji i wyposażenia. Koncepcja będzie podstawą do ogłoszenia – w trakcie trwania robót budowlanych – przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej, wykonanie, zainstalowanie oraz uruchomienie wystawy.
W części ekspozycyjnej znajdą się cztery wystawy. Będą one poświęcone m.in.: historii eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszym wejściom na ośmiotysięczniki, historii polskich wypraw, a także głównym łańcuchom górskim w Polsce i na świecie – w tym przejściom wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, organizacji wypraw wysokogórskich czy też kobiecemu himalaizmowi. Ponadto z Centrum Himalaizmu będzie możliwe bezpośrednie wejście do mieszkania, w którym urodził się i mieszkał Kukuczka, co jeszcze bardziej podniesie wyjątkowość tego miejsca. Tam też znajdzie się część wystawy poświęcona jego życiu.
Wystawa wyróżniać się będzie unikalnością prezentowanych ekspozycji, a także możliwością doświadczenia warunków panujących w wysokich górach. Posłużą do tego m.in. grota śnieżna i stanowiska poznawcze. W obiekcie znajdą się także stanowiska interaktywne, animowane ekrany, interaktywne ściany projekcyjne czy podświetlane plansze. Nie zabraknie też gablot ekspozycyjnych, w których znajdą się pamiątki i wyposażenie wypraw wysokogórskich.
Nie tylko funkcja muzealna ma stanowić o atrakcyjności tego miejsca. W budynku znajdzie się między innymi sala audytoryjna, w której będzie można organizować spotkania czy pokazy filmowe, biblioteka, a nawet ścianka wspinaczkowa. Dzięki temu Centrum Himalaizmu może przyciągać różne grupy odbiorców, a co najważniejsze, cały czas tętnić życiem. Według wstępnego harmonogramu przetarg na część wystawienniczą zostanie ogłoszony w pierwszej połowie przyszłego roku.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice
Wizualizacje: KUMstudio Łukasz Skorek