I jego zabytków upłynie 26 września! Zapraszamy na Industriadę 2020.
Wydarzenie będziemy świętować w całym województwie śląskim. W Siemianowicach Śląskich imprezy odbywać się będą w SCK -Parku Tradycji (ul. Orzeszkowej 12). Tegoroczny motyw przewodni imprezy to „Natura w przemyśle”.
Program wydarzeń:
- O godzinie 12.00 zapraszamy na spacer tematyczny z Adamem Balonem zatytułowany „Teofrast z Siemianowic: rośliny ruderalne i segetalne na terenach poprzemysłowych Parku Tradycji”. Zapisy: (32) 228-72-80. Ilość miejsc ograniczona.
- W godzinach 15.00-18.00 zapraszamy na blok animacji, warsztatów i happeningów skierowanych do rodzin z dziećmi. W przestrzeni wokół Szybu Krystyn powstanie miejsce działań twórczych, których myślą przewodnią będzie „Odkrywanie natury w przemyśle” i „Oswajanie przemysłu naturą”.
Wśród warsztatów znajdą się m. in :
– „naszyjniki, wazoniki, przywieszki i zawieszki”,
– tworzenie ekologicznych sznurkowych siatek na zakupy
– wianki i inne wyplatanki
– premiera gry karcianej przygotowanej przez Klub Gier Planszowych
– rozmieszczaniu sadzonek krokusów na terenie wokół SCK- Parku Tradycji
– tworzenie roślinnych kompozycji
- O godzinie 18.00 w sali widowiskowej SCK- Parku Tradycji odbędzie się premiera filmu Aleksandra Nowackiego pt. „Wzrost i rozwój. Huta Laura – podróż w czasie do początków Siemianowic”.
Będzie to projekcja autorskiego filmu Aleksandra Nowackiego, architekta i pasjonata, który na podstawie dokumentów, zdjęć, obrazów, szkiców i wielu rozmów stworzył magiczną podróż w czasie, której główną osią jest powstanie i rozwój Huty Laura. Film ukazuje historię, powstanie i proces rozbudowy huty, zmianę krajobrazu oraz przenikanie natury i przemysłu. Każdy element wizualizacji utworzony jest z wielką starannością. Prawdziwa gratka dla pasjonatów techniki. Ilość miejsc na sali Parku Tradycji jest ograniczona. Rezerwacje mailowe/ telefoniczne – parktradycji@siemck.pl, tel : 512 115 847. Zaproszenia do odbioru w SCK- Parku Tradycji.
- O godzinie 19.00 na antresoli SCK- Parku Tradycji odbędzie się wernisaż wystawy Śląskiej Grupy Fotograficznej „DE INDUSTRIAE NATURA – O naturze przemysłu”.
Wernisaż prac stworzonych specjalnie z okazji Industriady. Tematami wystawy będą siły natury, kształtujące jednocześnie naturę (charakter, profil, sposób funkcjonowania) przemysłu.
- O godzinie 20.00 na terenie przy SCK- Parku Tradycji zobaczymy– widowisko w wykonaniu Teatru Ognia NAM-TARA pt. „NATURALIS”.
W przygotowanym specjalnie na Industriadę widowisku artyści teatru ognia w sposób barwny i poetycki, używając środków choreograficznych, pirotechnicznych i muzyki, opowiedzą o ruchu i prawie ruchu, które stało się podwaliną klasycznej mechaniki. Ilość miejsc na spektaklu ograniczona, zgodnie z regulaminem imprezy.
- O godzinie 21.00 na terenie całego budynku Parku Tradycji trwać będzie zwiedzanie fabularyzowane z elementami mikro-spektaklu, action paintingu, koncertu i gry fabularnej pt. HERAKLIT NA GRUBIE. Zapisy pod numerem telefonu (32) 228-72-80. Ilość uczestników ograniczona.
Gości Parku Tradycji zabierzemy z niezwykłą, bajkową podróż. Taką, która nawet filozofom się nie śniła. Celem podróży będzie alternatywna… przeszłość, w której przemysłowe maszyny, ale także legendy i podania, spotykają się z najistotniejszymi nurtami starożytnej filozofii przyrody. Wydarzenie, mimo artystyczno-filozoficznego wydźwięku, będzie zdecydowanie zabawne.
Wszystkie imprezy w ramach tegorocznej Industriady odbędą się przy zachowaniu wszelkich rygorów przeciwdziałania COVID 19. Uczestnicy poszczególnych wydarzeń zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.
W Rudzie Śląskiej jak zwykle wśród kilkudziesięciu organizatorów jest Kolonia Robotnicza Ficinus, gdzie w tym roku świętowanie odbędzie się pod hasłem „Na placu wszysko gro”. Zabrzmi żywa muzyka w wykonaniu orkiestry dętej i regionalnych artystów, nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów artystycznych i animacji. Będzie też okazja do zwiedzenia osiedla z przewodnikiem. W rudzkie świętowanie włączy się ponownie Stacja Biblioteka jako obiekt zaprzyjaźniony.
Jedenasta edycja Industriady pod hasłem „Natura w przemyśle” będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale z pewnością znowu połączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. – Temat bieżącego Święta Zabytków Techniki „Natura w przemyśle” w naszym, tradycyjnym śląskim odbiorze to skojarzenie jednoznaczne: plac – miejsce, które nas ukształtowało i pchnęło w życie, miejsce którego już niejednokrotnie nie ma i za którym tęsknimy…- mówi Tomasz Bienek z fundacji Kreatywny Śląsk, współorganizator Industriady na Ficinusie. – Chcemy więc na jeden dzień, podczas Industriady, ożywić na Ficinusie śląski plac, z „żywą” muzyką akcentującą lokalną i regionalną przynależność – dodaje.
Tradycyjnie już podczas rudzkiej Industriady zabrzmią rytmy Orkiestry Dętej KWK „Pokój” pod dyrekcją Jacka Kampy /godz. 16:00/. – Przed laty w uroczystych chwilach orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli. Dlatego kto inny, jak nie orkiestra dęta, może rozpocząć świętowanie na Ficinusie – mówi Iwona Małyska, koordynator rudzkiej Industriady. Następnie będzie można wysłuchać koncertu zespołu Fifidroki /16:30/, Patryka Filipowicza /17:15/, Marka Makarona Motyki /18:00/, Cocotier /18:30/ i Grzegorza Płonki
z zespołem /19:00/.
Organizatorzy zaplanowali też cykl warsztatów nawiązujących do natury. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zaprasza o godz. 12:00 na warsztaty pt. „Nasze tasze”. To zajęcia zdobienia bawełnianych toreb motywami inspirowanymi naturą. Na naszych taszach pojawią się kwiaty, listki czy motylki. Będzie to zależało od inwencji twórczej uczestnika.
Pełny program: www.industriada.pl.
UM Ruda Śl., SCK