Zmierzyli się na wiedzę, po co? By się sprawdzić, dla własnej satysfakcji, bo udział w niecodziennym wydarzeniu, jakim była wielka klasówka powstańcza, nikogo nie pozostawił obojętnym.
W Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach napisali ją oficjele. W swoich szkolnych salach – uczniowie z całego województwa śląskiego. Do nietuzinkowego sprawdzianu zgłosiło się niemal 200 szkół z całego obszaru Śląska. Wydarzenie można powiedzieć zainaugurowało 95 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Jego głównym celem zaś była popularyzacja wiedzy o jakże ciekawym okresie historii naszego regionu. – Młodzież z roku na rok niestety nie wie więcej na ten temat, bo podstawa programowa w szkołach traktuje ten temat wybiórczo – mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, inicjator i organizator wydarzenia. – Stąd właśnie pomysł zorganizowania klasówki powstańczej, aby tę wiedzę rozszerzać i propagować – podkreśla Halina Bieda.
Nad kwestią merytoryczną wydarzenia pracowali znakomici naukowcy. Historycy doktor Maciej Fic oraz doktor Paweł Matyszkiewicz tak jednak układali pytania, by uczestników nie odstraszył zbyt wyśrubowany poziom. Nieuniknionym jest, że stopień trudności z roku na rok będzie się zwiększał. Już teraz niektóre zagadnienia związane z historią powstań śląskich budziły obawę niektórych uczestników. – Przygotowując się, musiałem połączyć trochę rodzinnych opowieści mojego starzyka, powstańca spod Raciborza z wydarzeniami historycznymi. Musiałem poprzypominać sobie kilka dat, nazwisk. Wolałbym, by nie było zbyt szczegółowych pytań o włoskich, francuskich, czy nawet brytyjskich generałów, bo tu zawsze można jakiś błąd popełnić – o swoich przygotowaniach do powstańczej klasówki opowiadał poseł RP Marek Plura. Trema towarzyszyła także prezydentowi Świętochłowic Dawidowi Kostempskiemu. – Są emocje! Jest konstruktywny stres, który pamiętam jeszcze z czasów studiów, natomiast myślę że to tak naprawdę wspaniała zabawa i cieszę się, że tyle osób wyraziło w niej chęć udziału – zaznaczył prezydent Kostempski.
Wśród piszących oficjeli znaleźli się między innymi Poseł do Parlamentu Europejskiego profesor Jerzy Buzek, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, dyrektor Tramwajów Śląskich Tadeusz Freisler i wiele wiele innych osobistości naszego województwa.
Jak zapowiadają organizatorzy klasówka powstańcza stanie się wydarzeniem cyklicznym, co więcej – w 2021 roku, kiedy to przypada 100 rocznica III Powstania Śląskiego – ogólnopolskim.
Hanna Grabowska-Macioszek