Interesująco zapowiada się weekend w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Kto się wybierze?
26 sierpnia w godzinach 13.00 – 17.00 impreza plenerowa „Dożynkowy plon niesiemy”, podczas której odtworzymy obrzęd dożynkowy. Ścinanie ostatniego kłosa i wiązanie snopków, wykonywanie koron dożynkowych, wspólne ubieranie zagrody na wiejska zabawę i korowód dożynkowy pozwoli wszystkim poczuć klimat dawnych dożynek.
W trakcie imprezy nasi goście będą mogli spróbować swoich sił w mieleniu zboża żarnami, młócenia cepami oraz przyjrzeć się pracy wialni, a to wszystko na interaktywnej wystawie „Młynarstwo” w spichlerzu z Warszowic. Będzie też okazja zwiedzić Młyn z Imielina i posłuchać o dawnych młynach w województwie śląskim.
Na wiejską zabawę zapraszamy o godzinie 16.00. Podczas niej odbędą się wspólne śpiewy i tańce na klepisku, a Koło Gospody Miejskich poczęstuje wszystkich domowym ciastem i kompotem.
W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do hali namiotowej znajdującej się na terenie Muzeum.
SCENA
13.00 – otwarcie imprezy Jakub Kurzela
13.10 – Katarzyna Stolarska – Dożynki – święto plonów
13.25 – Jacek Wołowski – Płaskurka i stare odmiany zbóż
13.40 – kapela Fedaków – warsztaty tańca tradycyjnego
POLA PRZY CHAŁUPIE ZIELARKI
14.15 – pokaz ścinania kosą oraz wiązanie snopków
14.45 – korowód dożynkowy
15.00 – Msza Św. Dożynkowa
ZAGRODA Z PANEWNIK
16.00 wiejska zabawa na klepisku z poczęstunkiem
Zagroda z Panewnik – przygotowania do wiejskiej zabawy – wspólne ozdabianie zagrody
Łąka przy chałupie Sołtysa – Korony dożynkowe
Areszt sołecki – wialnia, cepy
Młyn z Imielina – zwiedzanie młyna
Spichlerz z Warszowic – wystawa interaktywna „Młynarstwo” – przyjdź i wypróbuj
Organizator zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia uniemożliwiające prawidłowe przeprowadzenie imprezy, niewynikające z jego winy lub w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych.
Za to sobotę 25 sierpnia zaprasza Teatr w Zagrodzie! Tym razem: Złodziej” Wiesława Myśliwskiego to sztuka z 1970 roku, nieco już zapomniana, ale z powodu napięcia we współczesnym świecie znowu aktualna. Opowiada o wiejskiej rodzinie, która pod wpływem ciągłego zagrożenia ulega całkowitej destrukcji. Myśliwski we właściwy sobie sposób dotknął kwestii najistotniejszych, zastanawiając się nad tym czy wiele znaczą nasze systemy moralne i religijne w obliczu wojny
i jej skutków. Pokazał również współczesne funkcjonowanie w naszej rzeczywistości antycznego archetypu kozła ofiarnego, jako adresata kumulującej się nienawiści i agresji.
Teatr Nowej Sztuki:
reż. Dariusz Jezierski
oprawa sceniczna Anna Maksym
Występują: Anna Maksym, Łukasz Gawin, Krzysztof Surma, Tomasz Wegner, Jakub Łasut.