Mam nadzieję, że wybierze się każdy, a przynajmniej większość. Te instytucje kultury za sprawą luzowania obostrzeń można zwiedzać już osobiście.
No to zatem, gdzie tu się wybrać, by głód kultury zaspokoić?
Może do Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich? Oferta jest przebogata! I to już dziś 14 maja. Sami zobaczcie:
-
20.00 – Otwarcie jubileuszowej wystawy w ramach 30 lecia Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich (najciekawsze eksponaty z muzealnej kolekcji)
-
20.30 – Rozpoczęcie gry muzealnej „Ziarna Prawdy” w budynku Starego Spichlerza (Muzeum)
-
22.00 – Inauguracja Galerii Jednego Przedmiotu
-
22.30 – Otwarcie wystawy Jarosława Bednarza „Plakaty Muzealne” w Galerii Multimedialnej
-
23.00 – Noc Poetów, którą muzycznie uświetni Adam Bul
Miejsce: Muzeum Miejskie – ul. Chopina 6 (tel. 513 661 565)
Organizator: Siemianowickie Centrum Kultury
Natomiast jeszcze do 28 maja, w godzinach 10.00-19.00 można oglądać Wystawę „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, czyli śląska historia w memach Marty Frej w Galerii Otwartej
Miejsce: GALERIA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ – Al. Sportowców 3 (tel. 32/228-13-29)
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna
I to polecam gorąco! Widziałam i mówię: warto!
Na pewno warto też przyjrzeć się bliżej temu, co w trakcie weekendu zadzieje się w Muzeum Śląskim: 15-16 maja – nie może Was tam zabraknąć.
Gra terenowa „Na tropie kopalni”, mapping „Śląsk wspólna sprawa” ukazujący kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kiermasz wydawnictw. To tylko nieliczne propozycje „Weekendu w Muzeum Śląskim” organizowanego w dniach 15–16 maja br. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Muzeów.
Prezentowane wystawy
Zwiedzanie wystaw to już żelazny punkt programu europejskiej imprezy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w nieco zmienionej formule. Muzeum Śląskie zaprasza w dniach 15–16 maja br. w godzinach 10.00–20.00 do zwiedzenia wystaw stałych i czasowych za 1 złoty. Na gości czeka udostępniona przed kilkoma dniami ekspozycja prezentująca dzieła, budzące często skrajne emocje, najsłynniejszego obok Nikifora polskiego malarza naiwnego – Teofila Ociepki. W budynku dawnej stolarni zobaczymy natomiast dzieła Antoniego Toborowicza, jednego z ciekawszych twórców sztuki tzw. pogranicza: smukłe anioły, subtelne nimfy, eterycznych faunów, zwierzęta pokazane w fascynujący, nieoczywisty sposób.
Nadchodzący weekend to też okazja do zwiedzenia nowo otwartej ekspozycji przybliżającej mało znaną dziedzinę sztuki ludowej, jaką jest drzeworyt – jedna z najstarszych technik graficznych. Goście Muzeum Śląskiego będą mogli zwiedzić również ekspozycję „Twarze Powstańców” prezentującą sylwetki wybranych powstańców śląskich oraz działaczy ukazanych w osobistym wymiarze, obejmującym także wątki rodzinne, działalność w dwudziestoleciu międzywojennym i bardzo często dalsze tragiczne losy po wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy także na wystawę „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom – echa III powstania śląskiego na terenie Polski”, dzięki której będzie można poznać inicjatywy propowstańcze, reakcje na powstanie mieszkańców poszczególnych części kraju oraz miejsca, w których się gromadzono, aby wyrażać poparcie dla biorących udział w tym patriotycznym wydarzeniu. Ponadto zapraszamy na bezpłatne wjazdy i podziwianie widoku z 40-metrowej wieży szybu „Warszawa II”.
Przypominamy, że ze względu na obowiązujące rygory sanitarne będą obowiązywały limity osób znajdujących się w salach wystawowych. Aby ułatwić zwiedzanie w bezpieczny i komfortowy sposób, muzeum wprowadza możliwość zakupu biletów w przedsprzedaży, zarówno przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl, jak i w kasach muzeum. Bilety będą ważne w półtoragodzinnych przedziałach czasowych z wejściem 15 osób co 10 minut. Podczas samego weekendu czynna będzie kasa znajdująca się w Holu Centralnym, gdzie w przypadku braku zwiedzających będzie można kupić bilety na wolny termin.
Zachęcamy do zakupów online – wszyscy, którzy kupią bilet do godziny 20.00 w piątek 14 maja, wychodząc z muzeum, otrzymają kupon rabatowy na jednorazowe zakupy w sklepie muzealnym, ważny przez miesiąc.
Wydarzenia towarzyszące
Podczas imprezy na terenie parkowym rozegrana zostanie wyjątkowa gra terenowa „Na tropie kopalni” przybliżająca industrialne dziedzictwo miejsca, w którym zostało wzniesione Muzeum Śląskie, i samo muzeum. Wcześniej zarejestrowane mailowo na adres konkursy@muzeumslaskie.pl drużyny będą miały za zadanie odnalezienie skrytek z zagadkami ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego i rozwiązanie konkursu. Na zwycięzców będą czekały nagrody, a na wszystkich uczestników – drobne upominki.
Nie lada gratką będzie także prezentowany w godzinach wieczornych mapping opowiadający o historii powstań śląskich przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”. Multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne to wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D, w której wykorzystano materiały propagandowe i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabraknie również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych.
Tylko w ten weekend podczas spaceru po terenie parkowym warto wziąć udział w queście „Industrialna przygoda” – zabawie edukacyjnej polegającej na rozwiązywaniu zagadek dzięki rymowanym wskazówkom podpowiadającym, na co należy zwrócić uwagę w trakcie wizyty w Muzeum Śląskim. Na tych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i odkryją tajemnicze hasło, czekają nagrody.
Zachęcam, by odmrozić się na kulturę. Ekspozycje muzealne nie muszą być nudne. I nie są. Od jakiegoś już czasu ich eksplorowanie może być fantastyczną przygodą!
Hanna Grabowska-Macioszek
Opracowanie: UM Siemianowice Śląskie, Muzeum Śląskie