Obchody wystartowały już dziś 18 listopada.
- Ponad 50 wydarzeń odbędzie się między 18 a 23 listopada br. Wszystkie są nieodpłatne, na niektóre konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
- Na gości czekają dwie premiery spektakli teatralnych: „Czy widzisz to pomarańczowe światło?” i „Hip hip hutta!” a także prapremiera nowej odsłony „Zeszytów Chorzowskich”: FERIAE IN OFFICINA FERRARIA – Dźwięki Industrii.
- Muzeum wraz z partnerami zaprasza na wizyty
w działających zakładach przemysłowych i opowieść
o robotniczym życiu. - Dla rodzin z dziećmi zaplanowano warsztaty i zwiedzanie wystawy stałej z animatorami.
Aby zmieścić w kalendarzu wszystkie urodzinowe atrakcje, Muzeum Hutnictwa zaprasza do świętowania niemal przez cały tydzień. Zaplanowano ponad 50 wydarzeń. W programie przewidziano wydarzenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla pasjonatów hutnictwa oraz szeroko pojętej industrii.
Od poniedziałku do soboty dzięki współpracy z partnerami Muzeum oferuje możliwość odwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Drzwi dla pasjonatów przemysłu szeroko otworzą działające zakłady przemysłowe, jak i historycznie obiekty związane z hutniczym dziedzictwem. W Chorzowie będą to ALSTOM Polska S.A., kuźnia MINEC, Lofty Kościuszko, budynek willi dyrektora Huty „Batory” (ZARMEN), w Bytomiu budynek siłowni KOKSOWNI BYTOM, w Rudzie Śląskiej – HUTA POKÓJ PROFILE, w Świętochłowicach – Oddział ArcelorMittal Poland S.A., zaś w Gliwicach: ŁUKASIEWICZ GÓRNOŚLĄSKI INSTYTUT TECHNOLOGICZNY – Centrum Badań Materiałów i Centrum Technologii Metalurgicznych. Będzie to niezwykła okazja, aby przekonać się, że górnośląski przemysł zmienia się i tętni życiem.
Wisienką na urodzinowym torcie Muzeum będą dwie premiery spektakli teatralnych zaplanowane na 23 listopada (sobota) – Czy widzisz to pomarańczowe światło? i Hip hip hutta!. Przedstawienia realizowane są w ramach projektu „Tradycje hutnicze. Realizacja planu ochrony” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Specjalnie przygotowane na tę okazję spektakle powstają – pierwszy z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 im. ks. Józefa Czempiela w Chorzowie w reżyserii Judyty Pakulskej, drugi – z udziałem podopiecznych Stowarzyszenia Chorzowska Lauba w reżyserii Agnieszki Batóg. Będzie się działo!
Urodziny Muzeum to znakomita okazja do publikacji kolejnego numeru Zeszytów Chorzowskich. Po dłuższej przerwie wracamy z ich nową odsłoną pt. „Feriae in officina ferraria”. Podczas prapremiery i spotkania z autorami (wydarzenie tłumaczone również na język migowy) zaprezentowana zostanie okolicznościowa edycja poświęcona dźwiękom industrii. Książka będzie dostępna zarówno w formie tradycyjnej (w grudniu), jak i elektronicznej – na stronie internetowej Muzeum. Powstanie Zeszytów Chorzowskich realizowane jest w ramach projektu „Wydanie Zeszytów Chorzowskich – Feriae in officina ferraria” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
W dniu urodzin Muzeum nie zabraknie warsztatów dla rodzin z dziećmi. Będzie można stworzyć własne instrumenty, malować inspirując się dźwiękami, a nawet zanurzyć się w dźwiękach wykorzystując multisensoryczne klocki „CARBON”.
Dzień zakończymy koncertem Muzyki Light Metalowej z udziałem publiczności pod batutą Asi Miny, po którym nastąpi spektakularne fireshow SYMFONIA OGNIA I STALI.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Foto: Tomasz Makula