Już w środę w Katowicach rozpocznie się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jacy goście przyjadą do miasta?
Między 18 a 20 października w Katowicach będzie można spotkać Jarosława Gowina (Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Briana Sandovala (Gubernator Stanu Nevada) czy Elżbietę Bieńkowską (Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP), którzy zabiorą głos w kongresowych rozmowach.
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to największe w Europie spotkanie przedstawicieli nauki, samorządu i biznesu, które oprócz władz państwowych uświetnią prezesi i dyrektorzy najlepiej prosperujących firm w Polsce, eksperci z rozmaitych urzędów (PUP, ZUS, WFOŚiGW), uczelni wyższych, jak również z innych organizacji. – Kongres jest przestrzenią wymiany myśli, jak również areną, na której odbywa się transfer wiedzy. I to wiedzy rzetelnej, praktycznej i przede wszystkim pomocnej w codziennych wyzwaniach podejmowanych przez przedsiębiorców – mówi Tadeusz Donocik, Prezes RIG w Katowicach i Organizator EKMŚP. – Aby spełnić tę obietnicę, zapraszamy ekspertów z różnych dziedzin, w tym również przedstawicieli ministerstwa.
W ramach 10 ścieżek tematycznych paneliści będą poruszać się m.in. wokół tematyki kontroli w firmie, starając się odpowiedzieć na pytania, czy należy się jej obawiać, jak postępować oraz jaka jest rola instytucji kontrolnych w polityce państwa. Do dyskusji zostali zaproszeni eksperci, m.in. Marian Banaś, Edyta Bielak-Jomaa (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny), Izabella Żyglicka (Rzecznik Praw Przedsiębiorców przy RIG w Katowicach).
Natomiast wspólnie ze Stanisławem Szwedem z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestnicy Kongresu zastanowią się nad wyzwaniami stawianymi rynkowi pracy, nad wykorzystaniem potencjału Silver Economy czy kwestią migracji. Z kolei Jarosława Gowina będzie można spotkać w kilku panelach. Zabierze głos w dyskusji dotyczącej kształcenia dualnego, nowoczesnych strategii uzyskiwania przewagi konkurencyjnej przez MŚP oraz Future Mobility. Minister wystąpi także podczas Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, poruszając temat: „Nauka – gospodarka – samorząd. Współpraca międzysektorowa warunkiem rozwoju innowacyjności”.
Nie zabraknie również gości z zagranicy. Wśród nich m.in.: Brian Sandoval (Gubernator Stanu Nevada), Ma Xianghui (Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatycznych), czy Hamat Bah (Minister Turystki i Kultury Gambii). Ich wystąpienie podczas ceremonii otwarcia podkreśli międzynarodowy wymiar Kongresu, w ramach którego odbędą się sesje panelowe dotyczące współpracy z USA czy wejścia polskich przedsiębiorców na rynek chiński i białoruski.
– Sesje panelowe dotyczące współpracy międzynarodowej wpisują się w hasło przewodnie tegorocznej edycji Kongresu, czyli „Uwolnić biznes!” – dodaje Tadeusz Donocik. – Nie tylko zachęcamy do ekspansji zagranicznej, ale również dajemy okazję do jej zapoczątkowania poprzez nawiązanie relacji z przedsiębiorcami z licznych krajów EU oraz USA, Chin, Egiptu, Iranu, Kazachstanu i Białorusi.
Oprócz samego Kongresu warte uwagi są Targi Biznes Expo, które są największą imprezą towarzyszącą Kongresowi. Na ponad 5000 metrach kwadratowych niemal 100 wystawców zaprezentuje swoje usługi i produkty dla MŚP. Warto będzie zajrzeć do Strefy Prezentacji, gdzie odbędą się warsztaty i wykłady, jak również do Strefy Eksperta, aby uzyskać poradę dotyczącą m.in. prowadzenia firmy, zmian w przepisach czy możliwości otrzymania dotacji.