„Zdrowy kręgosłup”, slow jogging, fitness i indywidualnie dobrane ćwiczenia siłowe wykonywane pod okiem trenera – to zajęcia, z których od poniedziałku do soboty można korzystać za darmo! Mieszkańcy Katowic mogą skorzystać z różnych form aktywności fizycznej organizowanych w ramach współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Jest to kolejny element integracji polsko-ukraińskiej. Zajęcia potrwają do połowy grudnia, a odbywają się na Hali Sportowej przy ul. Józefowskiej, a także w Ośrodkach Sportowych przy ul. Asnyka, Gliwickiej, Ośrodku Sportowym Słowian i Lodowisku Jantor II.
– Projekt realizowany przez Katowice przy współpracy z UNICEF-em to setki inicjatyw, które przede wszystkim mają zintegrować nasze społeczności. Doposażenie żłobków, wdrożenie aplikacji LiveKid, stworzenie sal doświadczania świata, zajęcia podnoszenia ciężarów, zapasy, fitness, slow jogging i łyżwiarstwo – to przykłady tylko niektórych z długiej listy działań. A przecież wspólna aktywność sportowa to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na integrację – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Sport niewątpliwie łączy ludzi. Jest też ważny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego, zwłaszcza najmłodszych. Dlatego w UNICEF wspieramy integrację poprzez sport służącą dzieciom i ich rodzinom, które uciekły z Ukrainy, a także lokalnej społeczności – mówi Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. – Cieszymy się z tej współpracy z miastem Katowice, która niesie ze sobą realną pomoc potrzebującym – dodaje.
Zajęcia organizowane przez MOSiR odbywają się w ramach porozumienia zawartego między miastem Katowice a UNICEF-em. UNICEF dofinansowuje działania na rzecz integracji polsko-ukraińskiej w Katowicach na kwotę 46 mln zł. Pierwszy ze sportowych projektów to zakończony w lutym cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach. Obecnie szeroki wachlarz możliwości oferuje np. zapasy i naukę podnoszenia ciężarów. Ale na tym nie koniec – MOSiR wyszedł z ofertą dla entuzjastów slow joggingu, fitnessu, osób chcących zadbać o zdrowy kręgosłup i preferujących indywidualnie dopasowane ćwiczenia siłowe. Zajęcia są darmowe i będą trwały do połowy grudnia. Obecnie prowadzone są zapisy na marzec. Zapisy na kolejne miesiące będą startować pod koniec każdego miesiąca poprzedzającego. Poniżej szczegółowe informacje.
Zajęcia indywidualne
Krótkie i intensywne treningi metaboliczne, tabaty, interwały, ćwiczenia siłowe, z gumami, hantlami. Czasem też gimnastyka, ćwiczenia wzmacniające czy równoważne. Wziąć udział może każdy, bez względu na wiek. Zajęcia w OS Słowian są zróżnicowane i dostosowane do zaawansowania ćwiczących.
– Dlaczego warto wziąć udział? To proste – ruch to zdrowie, a aktywność fizyczna jest zawsze „na propsie”. Polecam zabrać wygodny strój sportowy, wodę, ręcznik. No i oczywiście optymizm – mówi trenerka Agnieszka Parzentny.
Jednocześnie ćwiczyć może do czterech osób, które zapisują się indywidualnie, a terminy i godziny spotkań są ustalane telefonicznie.
Fitness
Rozgrzewka ze specjalnie opracowaną choreografią, stepy, piłki, gumy, obciążniki na ramiona. Uczestnicy fitnessu trenują poczucie rytmu i koordynację ruchową wykorzystując do tego sprzęt sportowy. W zajęciach może wziąć udział ok. 30 osób, a każda z grup składa się z dziesięciu osób. Są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia – najstarsza uczestniczka ma 77 lat. Obecnie na zajęcia zapisują się panie, ale panowie też są mile widziani. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i piątki w Ośrodku Sportowym przy ul. Asnyku, we wtorki i czwartki na Hali Sportowej przy ul. Józefowskiej a w soboty w OS Gliwicka.
– Ćwiczenia korzystnie wpływają na poprawę sylwetki i kondycji, niwelują dolegliwości bólowe, ale też kształtują poczucie obowiązku i systematyczności. Mieszkańcy przy okazji nawiązują nowe kontakty. Niezbędny jest strój sportowy i butelka wody – mówi instruktorka.
Zdrowy kręgosłup
Redukcja bólu w okolicy kręgosłupa, rozluźnienie i usunięcie przykurczy mięśniowych – to cel zajęć realizowanych pod nazwą „Zdrowy kręgosłup”. W tym celu uczestnicy programu używają gum oporowych, stepów, dysków stabilizacyjnych, ciężarków i piłek fitness. W zajęciach, w zależności od wielkości sali, może brać udział od 10 do 20 osób w każdym wieku. Odbywają się od poniedziałku do czwartku w różnych lokalizacjach – na Hali przy ul. Józefowskiej, Lodowisku Jantor II, OS Gliwicka i przy Asnyka.
– Dla odciążenia kręgosłupa kluczowe jest wzmocnienie mięśni głębokich, ale też praca nad całym ciałem – rzeźbienie pośladków, wzmacnianie nóg, rąk, barków, brzucha i klatki piersiowej. Nie są to ćwiczenia intensywne pod względem tempa, jednak bywają męczące. Zapewniam za to, że korzyści związane z poprawą wyglądu sylwetki i samopoczucia są warte zachodu – mówi trenerka.
Slow jogging
Japońska technika sportowa, czyli rozgrzewka, trucht przeplatany marszem i rozciąganie. Robią do 180 kroków na minutę i w ogóle się nie męczą. Podczas slow joggingu nie doznają kontuzji, bólów mięśni, zakwasów i zadyszki. Truchtają dla przyjemności i zdrowia we wtorki i czwartki na terenie Ośrodka Sportowego przy ul. Asnyka. W zajęciach może wziąć udział do 15 osób. Nie ma ograniczeń wiekowych.
– Slow jogging to umiarkowana forma ruchu, idealna dla osób początkujących, nie uprawiających wcześniej żadnej aktywności. U nas nikt nie zostaje w tyle i wszyscy czują się dobrze w swoim towarzystwie. Co więcej, ta japońska technika jest rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, nadwagą, chorobami układu krążenia. Na zajęcia najlepiej ubrać się na cebulkę, bo w trakcie robi się przyjemnie ciepło – mówi instruktorka.
Bogata oferta katowickiego MOSiR-u
Wszystkie zajęcia programu „Fit jest git” odbywają się na obiektach MOSiR-u, których jest łącznie 37. Można na nich m.in. pobiegać, wynająć boiska i zagrać w piłkę, tenisa ziemnego i stołowego, jeździć na deskorolce, skorzystać ze skate parku, ćwiczyć na siłowniach. Nie brakuje też atrakcji dla fanów wodnego szaleństwa – w lecie na Bugli jest baseny rekreacyjny, sportowy, zjeżdżalnie, jacuzzi, ławki z hydromasażami. W upalne dni w Dolinie Trzech Stawów rodziny z dziećmi schłodzą się w specjalnych strefach wyposażonych w fontanny o różnej intensywności. Z kolei, zimą mieszkańcy mogą odwiedzić lodowiska w Murckach i na Rynku, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku bogatą infrastrukturę MOSiR-u rozszerzono o nowoczesny kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Można tam pobiegać na bieżni, zarezerwować płatne boisko piłkarskie i bezpłatne wielofunkcyjne, zagrać w baseball, piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę plażową i skorzystać z placu treningowego street workout.
Szczegółowe informacje dotyczące odbywających się zajęć i atrakcji są dostępne na Facebooku i stronie internetowej MOSiR-u.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice