W marcu 2019 roku zorganizowaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach pierwszy festiwal literacki pod nazwą Góry-Literatura-Biblioteka. Przedsięwzięcie łączące fascynację górami oraz literaturę dla dorosłych i niedorosłych cieszyło się tak dużym zainteresowaniem Czytelników, że postanowiliśmy je kontynuować.
W tym roku biblioteczny górsko-literacki festiwal odbędzie się w dniach 1-7 lutego, a naszymi gośćmi będą m.in. Magdalena Gorzkowska – najmłodsza Polka na Mount Everest i pierwsza, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego; Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu, odznaczony w ub. roku Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć, a towarzyszyć mu będą redaktorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy biografii himalaisty. Spotkamy się również z Mirosławem Pawłowskim, byłym alpinistą, który po wypadku porusza się na wózku, aktywnie podróżując i zdobywając najdalej wysunięte miejsca na kontynentach.
O górach w różnych zakątkach Ziemi opowiedzą nam podróżnicy i pasjonaci wspinaczki Szymon Żoczek, Hania Zieleźnik-Rybak, Michał Sobala i bloger Antek w podróży. Etnolożka Anna Łęczyńska przybliży nam kulturę ludową Beskidu Śląskiego, a Krystian Szczęsny, autor prezentacji przeźroczy tatrzańskich, opowie o kobietach, które od XVI do XIX wieku zdobywały góry wysokie.
Spotkaniom i prelekcjom towarzyszyć będą wystawy fotografii, a festiwal rozpocznie kiermasz książek antykwarycznych o tematyce górskiej, oczywiście 🙂
Patronat Medialny nad festiwalem objął kwartalnik „Taternik” – najstarsze polskie czasopismo sportowe, ukazujące się od 1907 roku.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny; zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu:
Złap bakcyla na czytanie! Góry w książkach – tematyczny kiermasz książek antykwarycznych.
1 lutego, godz. 9.00-14.00, Filia nr 14, ul. Piastów 20, Osiedle Tysiąclecia
Rezerwat Yading w Himalajach – spotkanie z Hanią Zieleźnik-Rybak, podróżniczką i autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech.
3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 10, ul. Radockiego 70 A, Ochojec
Kultura ludowa Beskidu Śląskiego – spotkanie z Anną Łęczyńską, etnolożką, badaczką architektury drewnianej i kultury pasterskiej, na co dzień pracownicą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu.
Spotkanie wpisane w cykl Wielokulturowy Śląsk.
3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka
Aconcagua – w drodze po Koronę Ziemi – spotkanie z Szymonem Żoczkiem, założycielem projektu „Nie przestawaj marzyć”, fizjoterapeutą, pasjonatem biegów w Beskidzie Żywieckim, zdobywcą pięciu szczytów Korony Ziemi.
3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B, Dąbrówka Mała
Rośliny i zwierzęta w Himalajach – spotkanie dla dzieci z Hanią Zieleźnik-Rybak, autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech.
4 lutego, godz. 10.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże
Góry Walii i Szkocji – spotkanie z podróżnikiem, autorem bloga Antek w podróży.
4 lutego, godz. 17.00, Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A, Wełnowiec-Józefowiec
Królowa. Lhotse ’89 – spotkanie z fotografem Wojciechem Kukuczką – synem Jerzego Kukuczki; Ignacym „Walkiem” Nendzą – himalaistą oraz z Katarzyną Zioło – redaktorką dziennika J. Kukuczki, wydanego w 2019 roku przez Fundację Wielki Człowiek.
4 lutego, godz. 17.00, Filia nr 30, ul. Rybnicka 11, Śródmieście
Kobiety w górach wysokich od XVI do XIX wieku – prelekcja Krystiana Szczęsnego, prezesa Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, na co dzień pracownika Biblioteki Śląskiej w Katowicach, autora prezentacji przeźroczy tatrzańskich, wzbogaconej muzyką Wojciecha Kilara oraz fragmentami nagrań Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II w interpretacji Krzysztofa Globisza.
5 lutego, godz. 17.00, Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice
Moje pasje – spotkanie z Mirosławem Pawłowskim, motolotniarzem, nurkiem, instruktorem Aktywnej Rehabilitacji, byłym alpinistą.
Spotkanie wpisane w cykl Nie-Zwykli.
6 lutego, godz. 17.00, Filia nr 1, Ligonia 7, Śródmieście
Z Igrzysk Olimpijskich w Himalaje i Karakorum – spotkanie z Magdaleną Gorzkowską, byłą lekkoatletką, obecnie himalaistką i alpinistką; pierwszą Polką w historii, która zdobyła Makalu bez użycia butli z tlenem oraz najmłodszą, która zdobyła Mount Everest.
6 lutego, godz. 17.00, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Osiedle Tysiąclecia
W górach Tadżykistanu – spotkanie z dr. Michałem Sobalą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego, przewodnikiem beskidzkim, geografem.
7 lutego, godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, Osiedle Witosa
Piekło mnie nie chciało – spotkanie z Krzysztofem Wielickim, himalaistą, laureatem nagrody Złoty Czekan w 2019 roku za całokształt osiągnięć, pierwszym człowiekiem na świecie, który zimą zdobył Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę oraz piątym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W spotkaniu udział wezmą również redaktorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy biografii himalaisty „Piekło mnie nie chciało”.
7 lutego, godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice
Wystawy towarzyszące II Festiwalowi Góry-Literatura-Biblioteka (czynne od 1 do 29 lutego br.):
Beskid Śląski i Żywiecki. Historia zapisana w krajobrazie – wystawa fotografii dr. Michała Sobali, przewodnika beskidzkiego, geografa, pracownika naukowego UŚ.
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka
Pionowy świat Dolomitów – wystawa fotografii podróżnika Malkolma Maćkowiaka.
Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice
W malowniczych zakątkach Pirenejów – wystawa fotografii podróżników Agnieszki Ciepły, Malkolma Maćkowiaka i Michała Ciepłego.
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11, Śródmieście
Gruzja. U stóp Kaukazu – wystawa fotografii podróżnika Malkolma Maćkowiaka.
Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice