Wcześniej dogtrekking, zlot psiaków adoptowanych i konkurs plastyczny dla dzieci, a ostatnio rudzka wystawa psów wielorasowych oraz wielka gala – tak Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna” świętowało dwudziestolecie swojej działalności. – Nasze działania mają wymiar bardzo edukacyjny. Chcemy ludziom pokazać, że jeżeli ktoś decyduje się na posiadanie psa to powinien to być odpowiedzialny wybór – podkreśla Beata Drzymała – Kubiniok, kierownik rudzkiego schroniska dla zwierząt.
W ogrodach Miejskiego Centrum Kultury zaprezentowało się 25 psiaków. Tego typu wydarzenie w mieście zorganizowane zostało już po raz dwunasty. – Nasza wystawa nakłada tylko jedno ograniczenie – tłumaczyła kierownik schroniska. – Te pieski, które mogą brać udział w wystawach psów wielorasowych, niestety dzisiaj są zdyskwalifikowane – mówiła. – Niektóre z piesków, które dzisiaj widzimy brały już udział w dogtrekkingu oraz zlocie schroniskowej rodziny – dodała. Rywalizacja odbyła się na polu trzech konkurencji. Pierwszą z nich był pokaz psich umiejętności, druga polegała na przedstawieniu psa przez właściciela, czyli opowieści o relacji pomiędzy nim a psem oraz o tym jak właściciel dba o swego pupila. Zwycięzcą trzeciej konkurencji został najstarszy pies, ale i najlepiej utrzymany. Tradycyjnie wybrany został także champion Rudy Śląskiej.
Jedną z prezentujących swojego pupila osób był pan Łukasz z Bykowiny. – Działania podejmowane przez schronisko pokazują że nasze czworonogi są ładne i godne zainteresowania, co może w konsekwencji pomóc znaleźć im dom. Dzisiejsza wystawa to bardzo dobre rozwiązanie, aby je pokazać. W czym takie mieszanki są gorsze od rasowych psów? Nieraz wyglądają lepiej niż psy rodowodowe i na pewno są pocieszniejsze – podkreślał. – To jest nasz drugi pies, jednak pierwszy ze schroniska i nie ukrywam, że jest bardziej posłuszny i związany z rodziną niż poprzedni – podsumował.
Uroczyste zamknięcie obchodów dwudziestolecia odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Podczas imprezy wręczone zostały nagrody laureatom konkursu plastycznego „Ale człowiek o tym nie wie…”. Osoby zainteresowane mogły także zobaczyć prace pokonkursowe oraz poplenerowe. Ponadto podczas gali osoby najaktywniej wspierające działalność TOZ „Fauna” otrzymały tzw. „Franciszki”. Imprezę uświetniły występy artystyczne ODK RSM „Muza” oraz spektakl „Czas niedomknięty” w wykonaniu artystów Teatru Sceny Muzycznej. Całość poprowadziła Kasia Pisarska będąca także członkiem jury podczas dzisiejszej wystawy.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „FAUNA” powstało w 1994 roku jako organizacja społeczna charakterze charytatywnym. Priorytet w działalności stowarzyszenia stanowi prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Schronisko utrzymuje się głównie dzięki pomocy sponsorów, tj. firm oraz osób prywatnych, wspomagających materialnie jego działalność. Prowadzi również działalność edukacyjną w szkołach i placówkach oświatowych pod hasłem „Odpowiedzialna przyjaźń”. Od kilku lat, jako organizacja pożytku publicznego jest także miejskim liderem w pozyskiwaniu wsparcia finansowego w postaci jednego 1% podatku.
Tekst i foto: UM Ruda Śląska