W Katowicach startuje kampania #DoZobaczenia. W pierwszej połowie roku doświetlonych zostało 31 przejść dla pieszych, a do końca roku, łącznie będzie ich 64. W trosce o bezpieczeństwo na drogach niechronionych uczestników ruchu, w nadchodzącym sezonie jesiennym i zimowym, miasto Katowice realizuje inicjatywę pod nazwą „Do zobaczenia”, której głównym punktem są odblaski.
– Noszenie odblasków to najprostsza i niezwykle skuteczna metoda, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze zarówno pieszych jak i rowerzystów. Dajmy kierowcom szansę na zareagowanie i nośmy odblaski. Statystyki mówią same za siebie: większa widoczność na drodze znacząco zmniejsza ryzyko wypadków. Stąd pomysł na akcję „Do zobaczenia”, w ramach której wyposażymy w odblaski dzieci, ich rodziców oraz seniorów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Natomiast do kierowców apeluję, by w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, ściągnęli nogę z gazu i zachowali szczególną ostrożności – dodaje prezydent.
Odblaskowe gadżety dla mieszkańców i materiały edukacyjne
Najważniejszym elementem akcji są odblaskowe gadżety. Zostaną one przekazane do żłóbków, przedszkoli oraz szkół podstawowych, gdzie od listopada będą rozdawane dzieciom i ich rodzicom. Akcja „Do zobaczenia” ma na celu zwiększenie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego o konieczności zachowania ostrożności na drodze. Dodatkowo w placówkach szkolnych i przedszkolnych będą rozdawane specjalne książeczki edukacyjne, mające w sposób przystępny i ciekawy pomogą przekazywać niezbędną wiedzę.
– Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie od środka transportu, powinni być odpowiedzialni i przestrzegać przepisów drogowych. Akcja „Do zobaczenia” to wspólny wysiłek społeczeństwa mający na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jej sukces zależy od zaangażowania każdego z nas. Dbajmy o siebie i innych uczestników ruchu drogowego, nosząc odblaski, przestrzegając zasad na drogach i będąc ostrożnym – mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach, Piotr Piętak.
Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. W katowickich żłobkach i przedszkolach, każde dziecko wychodząc z nauczycielami z placówki, zawsze obowiązkowo zakłada kamizelkę. Dzieci od najmłodszych lat uczone są tego, jak ważnym elementem naszego bezpieczeństwa są odblaski. By iść krok dalej i propagować dobre wzorce, każde dziecko z miejskich przedszkoli otrzyma szelki lub kamizelkę odblaskową, by także poza przedszkolem, dzieci były bezpieczne. Dodatkowo rozdawane będą opaski na rękę, odblaski rowerowe oraz magnesiki. Na ten cel przeznaczonych zostanie niespełna 0,5 mln zł.
Lepsza widoczność to większe bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów
Jazda z prędkością 50 km/h, to pokonywanie 14 metrów na sekundę. Tymczasem pieszy ubrany w ciemny strój staje się widoczny dla kierowcy dopiero z odległości 40 metrów. To sprawia, że prowadzący samochód ma zaledwie 3 sekundy na jego wyhamowanie. Jednakże, gdy pieszy jest wyposażony w elementy odblaskowe, które odbijają światła samochodu, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów. Ma więc kilkukrotnie dłuższy czas na reakcję i bezpieczne wyminięcie pieszego lub zatrzymanie pojazdu.
Celem inicjatywy jest zwiększenie widoczności pieszych i rowerzystów na drogach, co ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy ogólnego bezpieczeństwa na ulicach. Akcja „Do zobaczenia” została zapowiedziana już w czerwcu br., kiedy to przedstawiono plan doświetlenia przejść dla pieszych. W tym roku nowe oświetlenie docelowo pojawi się przy 64 „zebrach” – w tym pięć zadań zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszty związane z doświetleniem przejść w tym roku wyniosą łącznie ponad 1,3 mln zł.
– Montaż oświetlenia poprawia widoczność na drogach i chodnikach, co bezsprzecznie wpływa na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Działania dotyczące zaplanowanego na ten rok doświetlenia 64 przejść są już na ukończeniu. To jest o tyle ważne, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa również pieszemu wkraczającemu na przejście dla pieszych – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice