Program „Złotej rączki” to realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Marcina Krupy. Pomoc fachowca w naprawach w ramach programu „Złota rączka” jest dedykowana katowickim seniorom.
– Zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą katowiccy seniorzy mogą bezpłatnie skorzystać z usług „Złotej rączki”. Program jest dedykowany osobom powyżej 65 roku życia, którym trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Program „Złota rączka” to udzielanie nieodpłatnej pomocy seniorom, w zakresie drobnych napraw domowych np. wymiany żarówek, uszczelek, naprawy przeciekającego kranu i innych drobnych napraw, niewymagających natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, a także niepociągających za sobą dużych nakładów finansowych. Naprawy wykonywane będą w lokalu zamieszkiwanym przez osobę, która ubiega się o pomoc i która jest jego głównym najemcą lub właścicielem.
– Z usługi „Złotej rączki” senior może skorzystać maksymalnie raz w miesiącu, czyli nawet 12 razy w roku. Koszt naprawy, czyli robocizna i zakup drobnych materiałów nie może przekraczać 100 zł, natomiast w przypadku droższych materiałów jak np. baterie łazienkowe, karnisze, lampy będzie obowiązywać zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.
Katalog napraw świadczonych w ramach programu obejmie m.in.:
- wymianę/naprawę kranów w kuchni i łazience,
- udrażnianie zatkanych odpływów,
- naprawę nieszczelnych rur,
- naprawę spłuczki,
- montaż/wymianę deski sedesowej,
- podłączenie pralki/zmywarki,
- wymianę żarówki,
- naprawę/wymianę gniazdka elektrycznego,
- regulację/uszczelnienie drzwi i okien,
- naprawę klamek/zamków w drzwiach i oknach,
- naprawę listew przypodłogowych.
Projekt nie może obejmować:
- napraw, które powinny zostać wykonane na rzecz mieszkańca na podstawie umów ze wspólnotą mieszkaniową lub administracją,
- usług z zakresu sprzątania (przypinanie firan/zasłon, mycie okien, odgrzybianie ścian itp.),
- usług wymagających specjalnych uprawnień (w tym naprawy związane z instalacją gazową) – osoba wykonująca usługę ma prawo odmówić jej wykonania ze względu na brak specjalnych uprawnień
- kompleksowych usług remontowych (odmalowywania ścian, drzwi, kładzenia paneli, kładzenia gładzi itp.).
Jak się zgłosić?
Zlecenie usługi będzie przyjmowane telefonicznie za pośrednictwem „Srebrnego Telefonu” oraz osobiście.
- „Srebrny Telefon” działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 15.00. Infolinia: 32 251 69 00.
- Miejsce zgłoszeń osobistych: Jagiellońska 17, 40-032 Katowice, pok. 02 (przyziemie), wejście z podjazdem dla wózków inwalidzkich od ul. Jagiellońskiej.
Idea pomocy fachowca bardzo podoba się panu Jackowi z ulicy Skłodowskiej, który zaznaczył, że ktoś kto jest samotny, kto nie ma już takiego czucia w rękach i nie potrafi poradzić sobie z takimi czynnościami to taka złota rączka jest jak najbardziej wskazana. Wymiana tego niestandardowego zamka pana Jacka przerosła, więc z pomocą przyszła katowicka złota rączka. – W tym wypadku wymiana zamka nie jest problemem, ale sam nowy zamek okazał się uszkodzony.
Najczęściej robię drobne naprawy, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu, ani firmy czy ogólnie mówiąc remontu. Robimy rzeczy z pozoru błahe, ale dla starszych ludzi uciążliwe jak na przykład wymiana żarówki, uszczelki, listwy – mówi pan Krzysztof Makieła, katowicka złota rączka.