A ściślej? W Panewnikach.
Panewnicka to niemal 5-kilometrowa ulica położona na południu Katowic. Wraz z rozwojem tej części miasta w ostatnich latach zwiększał się tu znacząco ruch samochodowy. – Z danych policji wynika, że tylko w latach 2017-2019 doszło tu do 188 kolizji i 18 wypadków, a rannych zostało 20 osób – w tym aż 12 pieszych. Całe szczęście nikt nie zginął. Dlatego postanowiliśmy dokonać w ciągu ul. Panewnickiej szeregu zmian, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Przebudową przejść dla pieszych, która rozpoczęła się w maju tego roku, zajął się Miejski Zarząd Ulic i Mostów (MZUiM). – Wykonaliśmy dokładną analizę przejść dla pieszych przy ul. Panewnickiej i uznaliśmy, że w 28 przypadkach należy podjąć działania. Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice sporządził projekty zmian w organizacji ruchu. Co ważne – do każdego przejścia podchodziliśmy indywidualnie – stosując najkorzystniejsze rozwiązania dla danego obszaru – mówi Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM i wylicza, że część przejść została pomalowana na czerwono, zostały zamontowane znaki fluorescencyjne. Niektóre przejścia zostały wyniesione, pojawiły się także wyspowe progi zwalniające umożliwiające przejazd autobusom. Na przejściach na odcinku Dworca PKP aż do granicy z Rudą Śląską pojawiło się nowe oświetlenie. Dodatkowo w niektórych miejscach zastosowano zawężenia drogi, a także zlikwidowano część miejsc parkingowych, na których pojazdy przesłaniały kierowcom widoczność w taki sposób, że nie widzieli osób wchodzących na pasy – co było szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci o wzroście niższym niż wysokość samochodów.
– Wielu mieszkańców pozytywnie oceniło wprowadzone zmiany, podkreślając, że jest bezpieczniej dla pieszych, rowerzystów, ale i kierowców. Otrzymaliśmy także kilka krytycznych wiadomości od kierowców, którzy skarżą się, że nasze działania sprawiły, że ten odcinek drogi pokonuje się teraz dłużej. Stoimy jednak na stanowisku, że zdrowie i życie mieszkańców mają znaczenie nadrzędne. Ponadto należy pamiętać, że niektóre kolizje i wypadki w tym obszarze prowadziły do powstania dużych korków, które wydłużały podróż. Mniej stłuczek i wypadków to zysk czasu dla kierowców – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.
Prace przy ul. Panewnickiej, w ramach środków własnych, wykonał MZUiM, dodatkowo asygnując 200 tys. zł na to zadanie. Warto przypomnieć, że w Katowicach od kilku lat wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu, których celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu – tj. pieszych i rowerzystów. W 2015 r. w Śródmieściu została wprowadzona strefa ograniczonej prędkości „Tempo 30”, która z czasem pojawiła się także w innych punktach miasta. Z kolei w tym roku powstało m.in. nowe, wyniesione przejście dla pieszych przy Uniwersytecie Ekonomicznym połączone z zawężeniem jezdni, a na ul. Śląskiej i ul. Medyków pojawiły się nowe progi zwalniające.
UM Katowice