Oczywiście mam na myśli Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Wybierzcie się!
Będzie coś dla wielbicieli teatru, a także wiejskich potańcówek, czyli dla każdego coś miłego.
7 września o godzinie 19.00 – sztuka teatralna w unikatowej scenerii skansenu. W tym roku „Teatr w zagrodzie” zaprasza na „Niedźwiedzia” oraz „Oświadczyny” Antoniego Czechowa w wykonaniu Teatru Nowej Sztuki.
„Niedźwiedź” – to zabawna historia o relacjach damsko – męskich. Właścicielka ziemska Helena Popow niedawno pochowała męża. Mimo że jest jeszcze dość młoda, postanawia do końca życia dochować wierności zmarłemu mężowi (który wiernością nie grzeszył). Nie wychodzi z domu ani nie przyjmuje gości. Wszystko zmienia się, gdy w jej domu pojawia się Grigorij Smirnow, ziemianina w średnim wieku, który chce odzyskać 1200 rubli, które pożyczył jej mąż. Jak można się domyślić, wdowa nie ma głowy do pieniędzy. Zaczyna się kłótnia, która przeradza się…..
„Oświadczyny” – Iwan Łomow, właściciel ziemski, to krzepki, tęgi, ale cierpiący na hipochondrię mężczyzna. Pewnego dnia postanawia oświadczyć się Natalii, córce Stiepana Czubukowa, jego sąsiada. Tak naprawdę oboje równie mocno pragną sfinalizowania planów małżeńskich – z uwagi na pragnienie znalezienia towarzysza życia oraz rozsądek i interesy. Początkowo wszystko idzie gładko, Łomow uzyskuje zgodę na zaręczyny. Niestety gdy rozpoczyna rozmowę z Natalią, nieopatrzne wspomina o ziemi, która przez wiele lat była przedmiotem sporu ich między rodzinami. Wołowe Łączki stają się kością niezgody…
występują:
ANNA MAKSYM
PATRYK STROJEWSKI
KRZYSZTOF SURMA
reżyseria:
DARIUSZ JEZIERSKI
Bilety wstępu: 10.00 zł
Miejsce spektaklu : Młyn z Imielina
8 września o godzinie 12.00 – „Dożynkowy plon niesiemy… o zbożach, chlebie i ziołach”

Podczas wydarzenia opowiemy naszym gościom dlaczego święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest nazywane dniem Matki Boskiej Zielnej, jaka była magiczna moc ziół i z czego składały się wieńce dożynkowe.
Zaprosimy do udziału w konkursie „na najpiękniejszą koronę dożynkową” i nauczymy jak wykonywać zielniki.
W trakcie imprezy będzie można spróbować swoich sił w mieleniu zboża żarnami, młócenia cepami oraz przyjrzeć się pracy wialni, a to wszystko na interaktywnej wystawie „Młynarstwo” w spichlerzu z Warszowic. Będzie też okazja zwiedzić Młyn z Imielina i posłuchać o dawnych młynach w województwie śląskim.
Obrzęd dożynkowy, tradycyjnie już odtworzy Zespół Regionalny Bojszowianie, który korowodem przejdzie na mszę św. dożynkową.
PROGRAM:
12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek
12.15 – święto Matki Boskiej Zielnej
12.30 – dziecięce zabawy z Dziecięcym Zespołem Regionalnym Jaferki
13.00 – o wieńcach dożynkowych
13.20 – występ Zespołu Regionalnego Jaferki
13.45 – czy świętowanie jeszcze cieszy? Współczesne dożynki
14.00 – występ zespołu Folklorystycznego Bojszowianie
14.40 – obrzęd dożynkowy i korowód dożynkowy
15.00 – msza św. Dożynkowa/ Dożynki dawniej
15.15 – magiczna strona ziół
15.30 – kto dobrze orze, ma chleb w komorze
15.50 – wyniki konkursu na „najpiękniejszą koronę dożynkową”
Od godziny 15.30 – wstęp bezpłatny
16.30 – „Moniuszko na ludowo” – Maria Pomianowska z zespołem (suki biłgorajskie, śpiew).

Zagroda z Panewnik – konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Beskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO.
Chałupa ze Strzemieszyc – wykonywanie zielników. (warsztaty 30 minutowe w grupach po 15 osób. Godziny warsztatów: 12.15, 13.00, 13.45, 14.30, 15.15, 16.00)
Młyn z Imielina – zwiedzanie młyna
Spichlerz z Warszowic – wystawa interaktywna „Młynarstwo” – przyjdź i popróbuj
Organizator zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia uniemożliwiające prawidłowe przeprowadzenie imprezy, niewynikające z jego winy lub w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych.